Dániában jöhet létre a világ egyik legnagyobb függőleges farmja
5 min read
A létesítmény évente 1000 tonna leveles zöldséget termel majd.
Taastrupban egy új függőleges farmon leveles zöldségeket fognak termeszteni. A Koppenhágához rendkívül közel található helyen Európa legnagyobb és leghatékonyabb ilyen típusú létesítményét építik fel, amely egyúttal a világ egyik legnagyobb függőleges farmja is lesz. Az új komplexumban 14 emeleten zajlik majd a termesztés, a zöldségek föld helyett vízben fognak nőni. A projekt a Nordic Harvest nevű helyi startup és egy tajvani technológiai cég együttműködéseként valósul meg.
Anders Riemann, a Nordic Harvest alapítója elmondta, hogy kereken 20 saláta- és zöldségfajtát akarnak termeszteni. A szükséges technológiát – köztük robotokat, szoftvereket, világítást – a YesHealth Group nevű tajvani vállalat szállítja majd. A teljes évi termelés 1000 tonna lesz. Riemann szerint a létesítmény már az első évben nyereséges lesz. A YesHealth be akarja bizonyítani, hogy a függőleges mezőgazdaság nagyobb mértékben is megvalósítható.
A hasonló profilú berlini Infarm ügyfelei között már megtalálható a Kaufland, az Aldi Süd, az Edeka és a Metro. A vállalkozás olyan üvegszekrényeket készít, amelyekben a növények természetes körülmények között növekedhetnek, fejlődhetnek. Az egyes modulokat számos szenzorral látják el, hogy mérni lehessen a hőmérsékletet, a pH-értéket, a fényviszonyokat és a tápanyagok sűrűségét. A függőleges farm-üzletbe augusztusban beszállt a Bayer is.
A függőleges farmok egyik legnagyobb problémáját az energiafogyasztás jelenti. A VFI egy szimulációs szoftvert használ az elfogyasztott energiamennyiség pontos kiszámítására. Egyetlen paradicsom termesztéséhez például négyzetméterenként 268 kilowattóra kell – ez rendkívül sok és ezen minél előbb változtatni kell. E probléma ellenére Podmirseg úgy vélte, hogy nem lehet majd kikerülni az épületeken belüli növénytermesztést és az élelmiszerek bizonyos százalékát ott kell majd megtermelni, ahol elfogyasztják azokat. A városokban az emeletes házak mellett számos kihasználatlan terület és felület (pincék, padlások stb.) van, ahol növények termeszthetők. Így biztosítani lehetne azt is, hogy vészhelyzetben is megvalósuljon az élelmiszer-ellátás. Ehhez társulnának még az embereket érintő pozitív hatások.
Ausztria úttörőnek számít a területen, nyugati szomszédunknál építették az első függőleges farmokat. Langenlois településen már az 1960-as években működtek az első prototípusok, amelyeket a Ruthner nevű cég épített. Az 1980-as években világszerte összesen ilyen 40 ilyen függőleges növénytermesztő tornyot építettek, az egyik még ma is áll Oberlaa területén. A szakemberek jelenleg azzal foglalkoznak, hogy átkutassák a Ruthner archívumait és feldolgozzák az ott található anyagokat és információkat. A munkát nehezíti, hogy a vállalat az 1980-as évek végén megszűnt. Ahogy Podmirseg fogalmazott, azóta számos jó ötlet hever parlagon, amelyek megvalósítása jelentősen javíthatna a jelenlegi helyzeten.
