A Galvani-híd ügyét budaiak szempontjából lezártnak tekinthetjük….
4 min read
A Facebook oldalán adott hírt arról Vitézy Dávid, a Budapesti Fejlesztési Központ igazgatója, hogy lezárult az új Duna-híd úthálózatának pesti nyomvonalára vonatkozó társadalmi egyeztetés és hatásvizsgálata.
Az igazgató közösségi média oldalán tájékoztat róla, hogy a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa Karácsony Gergely főpolgármester és Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter vezetésével 2020 februárjában döntött arról: a belváros forgalomcsillapítása és a dél-pesti kerületek összekapcsolása, a külső kerületek közötti útvonalak rövidítése érdekében támogatja a Galvani híd megépítését, rajta 2×2 forgalmi sávval, széles kerékpárúttal és járdával, villamossal.
Vitézy Dávid emlékeztet rá, hogy a Galvani híd és a közvetlenül hozzá kapcsolódó körút tervezése azóta is zajlik, még az idei évben lezárul az előkészítése. Továbbá arról is informál a szakember, hogy a híd és a kapcsolódó körút első szakaszának terveit a www.ujdunahid.hu oldalon 2020 őszén közzétették, ezzel lehetőséget adva a részletes véleményezésre. (szerk. Ez igaz, de bárki véleményezhette, nem csak az aki a tervezett útvonal mentén lakik, így érthető ennek eredménye is)
Fürjes Balázs: A Galvani híd a megoldás része
Az új híd és a kapcsolódó úthálózat összességében csökkenti a budapesti autóforgalmat. ( Szerk. Igaz cserében Újbuda forgalmát a híd le és felvezető szakaszáz követően 60%-al emeli Újbuda Önkormányzata szerint is.)
Az is kiderül a posztból, hogy a Galvani hídhoz kapcsolódó útszakaszok közül a Fehérvári út és a Gubacsi út közötti körútszakasz nyomvonaláról szóló döntés mind a Főváros, mind az érintett kerületek, mind a Kormány részéről megszületett, a nemzetközi tervpályázaton kiválasztott építészek és mérnökök, a holland UNStudio és a brit BuroHappold terveinek elkészülte után a kivitelezés és a megvalósítás következik. ( szerk. Tehát Karácsony Gergely ígérete, hogy halasztaná a döntést a civil szervezetek kezdeményezésére, az csak a pesti oldal civiljeire vonatkozott, és rájuk is csak azért, mert ahogy az lentebb olvasható, erről a szakaszról még csak erre az év elejére tervezik a lakossági egyeztetést. A Körtér és más budaiakat érintő civilek mondjuk ki át lettek vágva a decemberi főpolgármesteri találkozón, a mi ügyünk már el volt döntve. Nem véletlen, hogy a sajtó már nem mehetett fel a az egyeztetésre, csak a városháza kapujában forgathattak a civilekkel.)
Kiemeli a Budapesti Fejlesztési Központ vezetője, hogy a Galvani hídhoz kapcsolódó körút pesti nyomvonaláról még nem született döntés, az FKT úgy határozott, hogy 6 változat vizsgálatát és hatáselemzését kéri. Ezt a feladatot a Budapest Fejlesztési Központ és a NIF elvégezte, a vizsgálati módszertan kialakításába,
AZ ELKÉSZÜLT HATÁSVIZSGÁLATOK VÉLEMÉNYEZÉSÉBE A FŐVÁROST, AZ ÉRINTETT KERÜLETEKET (KISPESTET, FERENCVÁROST, KŐBÁNYÁT), ILLETVE A HELYBEN AKTÍV CIVIL SZERVEZETEKET BEVONTUK, ONLINE LAKOSSÁGI FÓRUMOT TARTOTTUNK ÉS A WWW.BUDAPESTUJKORUTJA.HU WEBOLDALON LEHETŐSÉGET ADTUNK MINDENKINEK A VÉLEMÉNYALKOTÁSRA.
A lakosság körében két verzió lett a befutó: az egyik, a 2-es és a 3-as változat, ami mindkettő egy alagutas megoldás. A 2-es a Kiserdő szélén vezetett alagút megépítését jelenti, a míg a 3-as változat, egy a Határ út mai nyomvonala alatt vezetett alagutat jelenti.
A KETTŐ KÖZÖTTI KÜLÖNBSÉG ABBAN ÁLL, HOGY MÍG A KISERDŐ ALATT VEZETETT ALAGÚT TÁVOLABB VAN A HATÁR ÚTI HÁZAKTÓL, DE ÉRINTI AZ ERDŐ TERÜLETÉT, ADDIG A HATÁR ÚT ALATT VEZETETT ALAGÚT ESETÉN AZ ERDŐ GYAKORLATILAG ÉRINTETLEN MARAD, VISZONT AZ ÚT KÖZELEBB KERÜL A HÁZAKHOZ. ( SZerk. Az alagút mint elvezetés felmerült igényként, kérésként a Budai oldalon is, de ezt nagyon költségesnek gondolták. ezek szerint budán drágább az alagút, mint pesten)
Akkor ez a történet láthatóan véget ért és kezdhetünk berendezkedni a 60%-os forgalom emelkedés elviselésére, az Andor utca, Egér út és környékén előknek őszinte részvétem…de attól tartok ennek hatásait Újbuda más részein is érzékelni fogják.