2024.04.20.

Lokálpatrióta

Újbuda civil hírportálja

Keressük Újbuda legbátrabb, leginkább a civilek, az itt élők érdekében dolgozó képviselőket, akik a júniusi testületi ülésre beviszik a civil ügyeket…

5 min read

A parlamentben (továbbra is csupa kis betűvel, max majd Kövér elvtárs kiró rám némi büntetést, mert nem tiszteltem egy nem igazán behatárolható tekintélyt) szokták mondani, hogy 133 bátor képviselő van (no természetesen ott a bátorság nem pont úgy értendő 🙂 ) Nos én most beérném egy-kettővel is, aki a június végi testületi ülésen hajlandó beterjeszteni a képviselők elé néhány civil ügyet.

Sajnos nekünk civileknek nincs jogunk és lehetőségünk magunktól beterjeszteni semmit, és bár az Önkormányzat vezetése szerint nekünk annyi civil referensünk van, ahány képviselő ott ül a testületben, de mi ugyanakkor ennek nyomát nem látjuk, különösen nem, ha a mi érdekünkben  kellene valamit beterjeszteni szavazásra. Ergo úgy jártunk, mint a mesében kaptunk is civil referenseket, meg nem is…  🙂

Na de miről is van szó, mihez keressük a bátor, valóban civil referensi vénával rendelkező képviselőket függetlenül attól, hogy a politikai focipályának éppen melyik térfelén állnak és/vagy melyik csapatban játszanak.

Mint arról annó írtam a Momentum Újbudai szervezete készített egy Civil részvételiségi programot, amiról anno kikérték a véleményünket, és mi  minden egyes pontjával egyetértettünk, de amikor konkrétan szerettünk volna a Momentum munkatársaival tárgyalóasztalhoz ülni, hogy részletesen átbeszélhessük illetve kiegészíthessük a javaslataikat, illetve kitaláljuk ki, mikor és hogyan tálalja ezt Önkormányzati szinten, hogy ami papíron jól mutat, az akár valóra is vállhasson, addigra elfogyott a szufla vagy bátorság, és az istennek nem jött létre a találkozó.

Azt nem tudom megmondani, hogy belső viták akadályozták meg a Civil program átbeszélését, netán az ellenzéki összefogás más pártjai javasolták, hogy nem kellene ennyit beszélgetni a civilekkel, már így is túl sok problémát okoztak… de végül is olyan mindegy mi vezetett idáig, számunkra az a lényeg, hogy más, szintén ellenzéki vezetésű kerületek mintájára legyen és működjön a  Civil részvételiségi program. Továbbra is örömmel fogadnánk, ha az a párt terjesztené be, aki ezt a 6 pontot megálmodta, de ha a papírra vetésnél erőteljesebb irányvonal már nem működne, akkor…..

Keressük azokat a képviselőket, akik a Civil részvételiségi programról hajlandók egyeztetni velünk, és ezt követően képviselő testület elé vinni, amiben megállapodunk…

Mi is szerepelt a Momentum Civil Részvételiségi programjában ? Ezt egy cirka egy hónappal ezelőtti cikkben olvashatja el bárki a Lokálpatriótában   ITT

Az alábbi téma lett benne részletesen bemutatva:

1) Könnyítsük meg a helyi népszavazások indítását!

2) Hozzuk létre az Újbudai polgári kezdeményezés intézményét!

3) Indítsunk részvételi költségvetést Újbudán!

4) Vezessük be a társadalmi véleményezést a rendeletalkotás során!

5) Alkossunk Civil rendeletet Újbudának!

6) Nevezzünk ki Civil referenst az Önkormányzatban!

Nem részletezem ezeket újra, hiszen fentebb rákattintva az ITT szóra, ezt bárki elolvashatja.

Helyette azonban kiegészítenénk pár aprósággal:

Jó példa Józsefvárosból:

Közösségi részvételi iroda: 4 fő dolgozik itt, sok feladattal, pl. lakossági fórumokat, közösségi eseményeket szerveznek, de támogatják a civil szervezeteket is: https://old.jozsefvaros.hu/hir/77184/kozossegi-reszveteli-iroda-2021-julius-szeptember

Civil szervezetek támogatása

Júliusban megtartottuk a féléves rendszeres megbeszélésünket a civil szakértőkből álló tanácsadó testületünkkel, akik visszajelzést adtak a munkánkról és javaslatokat tettek arra, hogy milyen irányban fejlődjünk.

Van facebook oldaluk is.

Közösségi/részvételi költségvetés:

Van Budapestnek (https://otlet.budapest.hu/), van Óbudának (https://obuda.hu/kozossegikoltsegvetes/), van Józsefvárosnak (https://old.jozsefvaros.hu/hir/reszveteli-koltsegvetes), és van Budafoknak is (https://kozossegrekapcsolva.hu/)!

 

Mi lenne, ha lenne Újbudának is ilyen költségvetése, és az egyik ötlet, amire lehetne költeni, az a Kelenföld Városközpont felújítása lenne? Vagy legalább a felmérés? De akár a budapesti részvételi költségvetés következő fordulójába is be lehetne küldeni ötletként, és sok szavazatot mozgósítani rá! A mostani ötletek, ebből nem mindegyik kapott szakmai jóváhagyást: https://otlet.budapest.hu/otletek?campaign=2&query=&theme=&location=AREA11&status=&rand=2839674431&page=1

És ha már lúd, hát legyen kövér, de nem lászló 🙂

A civilek elkészítették a Zöld Minimum programot, aminek véleményezésének határideje elvileg a mai nap volt, hogy azután ez alapján megjelentessük Újbuda Zöld Képviselői térképét, azaz mindenki láthassa mely képviselők valódi ZÖLDEK….

Eddig egész pontosan nulla visszajelzés jött, de optimisták vagyunk, hátha csak arról van szó, hogy a képviselőknek beégett a retinájába a közhivatalnokok 30 napos válaszadási határideje…

Az igazán bátor és a Civilek, Civil szervezetek érdekeit szemelőtt tartó képviselők a civil részvételiségi program mellett a Zöld Minimum program elemeit is bevihetik a képviselő testület elé, maximum nem marad idő majd olyan észbontóan fontos problémákra, mint a legutóbbi ülésen elhíresült muskátlik háborúja.

Bár a Zöld Minimum programot minden helyi képviselőnek elküldtük a hivatalos email címére, de el lehet olvasni a Lokálpatrióban is ITT  (ígérem nem hosszú)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
Twitter
Youtube
Pinterest