A hatóságok egymásra mutogatnak, miközben a barbárok tovább írtják Hosszúrétet
4 min read
A hétvégi barbarrizmus hétfőn folytatódott Hosszúréten és az ott élők hiába hívták az összes létező hatóságot, mindegyik egy másik hatóságban vélte felfedezni az illetékest 🙂
Ezt hívják a kis magyar szürreálisnak.
Az már csak hab a tortán, hogy továbbra sem került elő az engedély, ami alapján fészekrakási időszakban irthatnák a növényzetet, de ez alapvetően senkit nem zavart.
Volt, aki tőlünk civilektők kérdezte, hogy mondjuk vagy mutassuk meg a jogszabályt, ami alapjén intézkedhetnek. Ez se semmi 🙂 De azért nem jogászként igyekeztem utána nézni a szabályoknak, elvégre google a barátom, ha ezek szerint sokaknak nem is.
A napjainkra a bel- és agrárterületeken gyakorivá váló, rossz, természetkárosító, egy-egy helyszínen nagyobb területet érintő bokor- és fakivágási gyakorlat kapcsán látható, hogy a törvényi tiltás önmagában nem elegendő, a hatóságok képviselői nem lehetnek mindig, mindenhol jelen. Éppen ezért lenne rendkívül fontos, hogy a lakosság, az egyes állampolgár, szembesülve az ilyen pusztítással, értesítse a hatóságokat. Ennek menete az internetnek is köszönhetően rendkívül gyors és egyszerű:
- bizonyító fotók készítése a ma már szinte mindenkinél ott lévő okostelefonnal,
- néhány soros tájékoztató e-mail küldése a helyszín, időpont, cselekmény leírásával a megyei kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának, ennek hiányában a hivatal központi címére.
A bokros, fás élőhelyekhez kötődő énekesmadaraink költési szezonja már márciusban megindul a fészeképítéssel, a tojások kiköltése és a fiókanevelés pedig április második felétől június elejéig tart. Ezt követően számos fajnak másodköltése is van június-júliusban. Természetesen a tavasz és a kora nyár más állatcsoportok és a növények számára is fontos szaporodási, virágzási időszak.
Éppen ezért az ilyenkor végzett, különösen a nagy kiterjedésű bokor- és fakivágások védett és fokozottan védett állat- és növényfajok tömeges sérülését, elhullását okozzák. Ez pedig ellentétes a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényben foglaltakkal is.
Nem lehet azonban szemet hunyni azokban az esetekben, amikor ez a tevékenység a nem megfelelő időzítés vagy végrehajtás miatt védett fajokat veszélyeztet! A vegetációs időszakban végzett fakivágások az ezekben a foltokban fészkelő madarak fészekaljait elpusztítják, a kísérő munkálatok, például a faanyag kihordása más fajcsoportok élőhelyeit károsíthatja.
A legfontosabb és egyben a problémára is megoldást jelentő ellenérv a vegetációs időszakban végzett fa- és bokroskivágásokkal, visszavágásokkal szemben, hogy ezek a munkák az őszi-téli hónapokra is tervezhetőek és szervezhetőek, amikor az említett természetvédelmi kockázat nem áll fenn, de a probléma már augusztus-szeptemberi ütemezés esetén is jelentősen csökkenthető.
Dr. Déri János állatorvos, a hortobágyi madárkórház igazgatója a témáról az alábbiakat nyilatkozta, van egy természetvédelmi jogszabály, ami alapján semmilyen tevékenységében nem szabad zavarni a védett állatokat, különösen a fészkelési, szaporodási időszakban. – Ha ilyenkor fa- vagy cserjevágással megszüntetjük az egyedek élőhelyét, károsítva a meglévő fészkeket, tojásokat, az kimeríti a szabálysértés fogalmát. Amennyiben a károkozás 200 ezer forintnál nagyobb eszmei értékű fajokat érint, már bűncselekményről beszélünk – hívta fel a figyelmet az állatorvos, aki arra is rávilágított, hogy a jogszabály a magánerdőkre, illetve a magánterületeken fekvő kiskertekre is vonatkozik.
Az 1996 évi LV. törvény
A VAD ÉS ÉLŐHELYÉNEK VÉDELME
Általános szabályok
3) A vad védelme érdekében tilos a vad búvó-, lakó, és táplálkozási-, valamint szaporodási vagy költési helyét zavarni.
(4) Ha a törvény másként nem rendelkezik, tilos
a) a madárfajok fészkének és fészkelésének zavarása, megrongálása vagy elpusztítása,
b) a vadászható madárfajok tojásainak természetből való gyűjtése, valamint az így gyűjtött tojások birtoklása még üres állapotban is,
Remélem ezzel pici részlettel a törvényből tudtam segítni, hogy végre valamelyik hatóság képes legyen értelmezni, hogy mi lenne a dolga.
2 thoughts on “A hatóságok egymásra mutogatnak, miközben a barbárok tovább írtják Hosszúrétet”