2025.07.26.

Lokálpatrióta

Újbuda civil hírportálja

2024-ben lesz megint Önkormányzati ingatlanok értékesítése ?

10 min read

Idén október eleji közmeghallgatáson tettem fel Erhardt Attila alpolgármesternek a kérdést, hogy terveznek-e 2024-ben önkormányzati tulajdonú ingatlan értékesítést, amire meglehetősen homályos választ kaptam…

Íme az írásban is elküldött kérdés:

“A ciklus hátralévő részében tervezi-e még az Önkormányzat, hogy önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanra kiír pályázatot, annak megvásárlására ? Remélem nem, de ha mégis melyek ezek az ingatlanok? A civilek, mint ezt Ön is tapasztalhatta saját választó körzetében is, nagyon erősen ellenzik az önkormányzat vagyonának (ami gyakorlatilag az Újbudaiak vagyona) bármilyen mértékű kiárusítását, és finoman szólva is felháborítónak tartjuk, hogy ha pl. Ön arról nyilatkozik, hogy micsoda eredményeket ért el az ingatlan beruházóknál, miközben nem is kellett volna a beruházóval tárgyalni, ha nem adják el az adott ingatlant neki. (pl. Andor u 60) Az utóbbi időben számos olyan ingatlan eladási szándék volt, amitől végül visszalépett az Önkormányzat, de nem lenne egyszerűbb előbb egyeztetni a környéken élőkkel és utána kiírni egy pályázatot, mint előbb kiírni, majd visszalépni ettől ?”

Erhardt Attila alpolgármester válasza:

“Hálás a kérdésért, mert így elmondhatja, hogy 2019 előtt 56,5 milliárd Ft volt az Önkormányzat ingatlan vagyona, alapvetően éveken keresztül stagnálását mutatva, ehhez képest azóta évről-évre növekszik, most 58,4 milliárd forint ez a vagyon. Jelenleg pedig 7 milliárd forint értékben van 2 olyan ingatlan építése folyamatban, ami a gyerekekhez köthető intézmények. Jelen pillanatban nincs olyan ok, mint 2020-ban és 2021-ben, ami miatt ingatlanokat nagyobb mértékben kellene értékesíteni, így a ciklus végéig ilyen nem várható.”

Az alpolgármester szerint azért volt szükség 2020-2021-ben ingatlan értékesítésre, mert 10 milliárdos tételben történt forrás elvonás az Önkormányzattól. Ezen is lehetne vitatkozni, de ez legyen a pártok homokozója többek közt sajnos testületi üléseken is.

Íme az alpolgármester út teljes válasza videofelvételről:

2 nappal később írásban is megkaptam a feltett kérdéseimre a választ, így az ingatlan értékesítési tervekre vonatkozóan is:

 

Mindezek után írásban reflektáltam a szóbeli és az írásbeli válaszra, mert sajnos a közmeghallgatáson nincs lehetőség viszont válaszra (ez egyébként elég nagy hiba):

“Tisztelt alpolgármester úr ! Kedves Attila !

Már-már kezdtem megnyugodni, hogy a ciklus végéig nem nyúltok hozzá a kerület ingatlan vagyonához, de azért picit elbizonytalanítottál, a sejtelmesnek is mondható kifejezéseddel:

“Jelen pillanatban nincs olyan ok, mint 2020-ban és 2021-ben, ami miatt ingatlanokat nagyobb mértékben kellene értékesíteni”

Ez a nagyobb mértékben kifejezés engem meglehetősen zavar, részben mert ki mit ért nagyobb alatt, másfelől, mert ez amolyan kiskapu, hogyha mégis kiírnátok egy ingatlanra értékesítési pályázatot, akkor ne lehessen azt mondani, hogy a Közmeghallgatáson elhangzottakhoz képest beállt a füllentés esete. Kicsit olyan ez, mint a reklámokban, hogy minden 10 fogorvosból 9 ezt ajánlja, vagy a baktériumok 99,9%-át kiírtja az adott szer, de azért egy árnyalatot ott hagyunk, mert ha valaki mikroszkóppal tenne felfedező utat a fürdőkádban, akkor nehogy perlekedhessen, ha valamit talál.

Attila nincs olyan nagyon messze a ciklus vége, hogy ne lehetne annyira előre látni az önkormányzati büdzsében, hogy ennél konkrétabb vállalást is mondhass. Ráadásul úgy hírlik erősen lecsökkentitek az addig hátralévő időben a testületi ülések számát, márpedig ilyen eladást testület elé kellene vinni. Nem beszélve arról, hogy sokadik ígéret hangzott el, hogy a jövőben (mert eddig ez nem sikeredett) ingatlanok értékesítése előtt megkérdezitek az ott élők véleményét is, azaz lakossági párbeszédet alakítotok ki.

Összegezve komolyan örülök a válaszodnak, de kár volt ebbe belekeverni a “nagyobb mértékben” kifejezést.”

 

Talán a válaszomból is kiolvasható, hogy az alpolgármester úr válaszát nem tudtam elfogadni, ezért az Önkormányzat által létrehozott Hivatali” civil referensnek ismét beterjesztettem a kérdést tovább pontosítva az eredetit:

  • Mivel a Momentum ellenzi az állami tulajdon elherdálását, eladást, ezért velük egyetértve mi is ellenezzük az önkormányzati tulajdon hasonlóképpen történő „hasznosítását”! Ezért kérjük tájékoztatását, hogy tervben van-e további önkormányzati tulajdonok eladása, ha igen milyen összegben és melyek ezek?

Meglepetésre nem az illetékes alpolgármester válaszolt, hanem

Vargáné Kremzner Zsuzsanna, jegyzőasszony,

ennek okáról nem kaptunk tájékoztatást, de íme a válasza:

Konklúzió a 3 válasz kiértékelése után azaz most el akarunk adni önkormányzati ingatlan ismét, ráadásul egy választási évben vagy sem ?

Amit tényként kezelhetünk a válaszok alapján:

  • A 2024-es költségvetési tervben előirányzott tétel önkormányzati vagyont képező ingatlan értékesítése (lásd a jegyzőasszony válaszát)
  • Erhardt Attila szóbeli válasza alapján: “Jelen pillanatban nincs olyan ok, mint 2020-ban és 2021-ben, ami miatt ingatlanokat nagyobb mértékben kellene értékesíteni, így a ciklus végéig ilyen nem várható.”
  • Erhardt Attila írásban megküldött válasza alapján: “2024-re vonatkozó költségvetési tervben szerepel ingatlan eladás a költségvetési egyensúly biztosítása érdekében”

Remélem eddig mindenki érti, tehát nincs olyan ok, mint 2020-2021.ben, ami miatt ingatlanokat kellene értékesíteni (úgymond nagyobb mértékben, csak azt nem látjuk kinek mi a nagy :-)) Ennek okán tehát betervezzük a 2024-es évben önkormányzati vagyon értékesítését a költségvetési egyensúly biztosítása érdekében 🙂   Na erre varrjon gombot valaki, akkor most olyan év van, mint 2020-2021-ben, azaz a költségvetési egyensúly megborult (állítólag) és ezt kell kiigazítani közvagyon értékesítésével vagy most nincs ilyen “vészhelyzet” a szóbeli válaszában elhangzottak szerint. Az alpolgármester úr legalább saját magával kiegyezhetne, hogy akkor most mi van…Bedő Dávidtól már megszoktam, hogy felkészületlen és irdatlan hülyeségeket képes kamerába nyilatkozni, de az alpolgármester tekintetében én azt hittem felkészültebb.

Mi az, amit nem tudunk, ami nem derült ki, annak ellenére, hogy konkrétan rákérdeztem ?

Nem tudjuk mekkora összeget tervezett be az önkormányzat vezetése, vagy megbízásából valaki a 2024-es költségvetési bevételi oldalán ingatlan értékesítésből.

De vajon miért nem tudjuk, miért nem érkezett a kérdésemre egyértelmű válasz, pedig az önkormányzat költségvetése, költségvetési tervezete nyilvános és közérdekű adat.

A jegyzőasszony azt írja konkrét ingatlanok nincsenek kijelölve, az Önkormányzathoz beérkező vételi kérelmeket minden esetben megvizsgáljuk.

Akkor felvarrhatjuk a második gombot is az ingatlan értékesítési terv értelmezhetetlen kabátjára, van konkrét összeg a költségvetésben (bár nem árulták el mekkora), de nincs kijelölve ingatlan értékesítésre 🙂 Mi van , mondaná az egyszeri ember, akkor ez úgy megy, hogy beírok egy összeget a költségvetési tervbe, majd hogy a költségvetési terv ne boruljon meg, ne kelljen újra tervezni, ezért majd utána úgy alakítom hogy legyenek olyan ingatlanok, amikre esetleg van vételi kérelem, és ezek vételi ára lefedje a betervezett ingatlan értékesítési tétel összegét… ??? Üzleti világból érkezem, és az a helyzet, hogy ott ez fordítva szokott történni érthető okból, ott előbb megnézik milyen ingatlanok értékesíthetők esetleg, és várhatóan mennyiért, majd megnézik, hogy mekkora összegre lenne szükség a következő éves költségvetési tervben, és a ha az első lefedi vagy több, mint a második, akkor meghatározzák az értékesítendő ingatlanokat és azok minimum vételi árát, és ezt követően ezt bevezetik, mint költségvetési tétel.

Ha eldöntött tények nélkül bizonyos értelemben fiktív módon beviszek a költségvetés bevételi oldalába egy ingatlan értékesítésből származó összeget, akkor az picit olyan, mintha azt mondanánk kell nekünk 400 millió, majd megkérdezzük ki mit venne tőlünk, hogy a végén ezt a célösszeget el is érjük 🙂

Nem gondolom sem Erhardt Attiláról, sem az Önkormányzat költségvetési tervéért felelős többi munkatársról sem, hogy az üzleti életben is szokatlan, számomra kissé felelőtlen módon csak úgy beledobnak egy összeget a költségvetésbe, aztán majd lesz ami lesz majd kitaláljuk miből fog ez összejönni. Vagy azt kockáztatják, hogy egy elfogadott költségvetés követően majd módosítani kell egy adott időn belül a költségvetést, aminek nem sok értelme van, ha az elkerülhető lenne.

Fentiek alapján ezért azt feltételezem adott személyek pontosan tudják mekkora összeget terveztek be a költségvetésbe ilyen címszóval, csak érthetetlen módon ezt nem adják ki közérdekű kérdésre sem. Pedig november 23-án testületi ülés lesz és vélhetően egyik napirendi pontja a 2024-s költségvetés beterjesztése és elfogadtatása, így nem sok értelmét látom, hogy néhány nappal előtte ezt a költségvetési tételt ne adják ki kérésre. Azt is feltételezem, hogy ha konkrét összeget beterveztek, akkor pontosan tudják az illetékesek ennek feltételezett forrásait, azaz az eladásra szánt ingatlanok nevét, helyét.

Az végleg nem értem miért van egyáltalán szükség ismét ingatlanok értékesítésére, miközben Erhardt Attila alpolgármester úr is azt mondta most nem áll fenn az a helyzet, ami anno eladásra kényszerítette az Önkormányzatot.

És végül, hanem is jogi értelemben, de erkölcsi értelemben helyénvaló-e egy választási évben ingatlanokat értékesíteni, miközben még nem tudhatják akik értékesíteni akarnak, hogy hatalmon maradnak-e. Gondolom nem az a terv, hogy a következő ciklus vezetésének (legyen az részben, egészben a mostani, vagy egészen más) szeretnének némi forrást biztosítani, hogy az induláskor minél több választási ígéretet lehessen majd betartani vagy legalábbis úgy tenni, mintha be akarnánk tartani.

Összességében tehát meglehetősen homályos és aggályos a tervezett önkormányzati ingatlan vagyon értékesítési terve, főleg ha azt is figyelembe vesszük, hogy ebben a ciklusban gyakorlatilag folyamatos társadalmi ellenállásba ütköztek az ingatlan eladási pályázatok kiírásai.

Nincs más hátra, mint előre, megvárom a testületin ülésen a költségvetési terv beterjesztését, és amikor ott már láthatóvá válik az összeg, akkor ismét vissza fogok kérdezni, hogyan lehet az, hogy betervezünk egy összeget a költségvetésbe, de közben fogalmunk nincs, hogy azt miből kívánjuk beszedni. Vagy pontosan tudjuk, hogy miből kívánjuk ezt előteremteni, csak nem merjük  nyilvánosságra hozni félve a lakossági ellenállástól.

A cikk végén azért egy mondat erejéig térjünk ki az alpolgármester úr alábbi megjegyzésére is:

“Hálás a kérdésért, mert így elmondhatja, hogy 2019 előtt 56,5 milliárd Ft volt az Önkormányzat ingatlan vagyona, alapvetően éveken keresztül stagnálását mutatva, ehhez képest azóta évről-évre növekszik, most 58,4 milliárd forint ez a vagyon. Jelenleg pedig 7 milliárd forint értékben van 2 olyan ingatlan építése folyamatban, ami a gyerekekhez köthető intézmények.”

Kedves Alpolgármester úr ! Dícséretes és egyértelmű öröm, hogy az Önkormányzat olyan fejlesztéseket indít el, ami egyben az Önkormányzat vagyonát is növeli, de nem gondolom, hogy ennek ürügyén neki kellene állni önkormányzati vagyon értékesítésnek, mondván még így is jut is, marad is. Az Önkormányzat vagyona az Újbudaiak vagyona, nem a megválasztott képviselőké. Felhatalmazásukat ingatlanok tekintetében annak kezelésre adták a választók, elvárva a jó gazda szemléletet, nem az ingatlan vagyon értékesítésre. Erre vonatkozóan már tettem fel pár hónapja kérdést Újbudaiaknak, és 100%-ban azt válaszolták, hogy nem adták felhatalmazást a kerületünk vagyonelemeinek az értékesítésére a választási voksukkal.

1 thought on “2024-ben lesz megint Önkormányzati ingatlanok értékesítése ?

  1. Jó napot!
    Érdeklődnék az önkormányzati lakás után hogy , hogyan lehetne rà regisztràlni??
    Elöre is köszönöm a választ.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
Twitter
Youtube
Pinterest