Befejeződött a szavazatok összesítése, meg van a végeredmény. Lágymányoson és Gazdagréten készülhetünk egy újabb választásra.
6 min read
Befejeződött a szavazatok összesítése, teljes feldolgozottságnál a Fidesz–KDNP stabil kétharmada nem változott. A kormánypártokra több mint 3 millióan szavaztak.
A szavazatösszesítési véghajrában sok minden változott a választás eredményében. Egy mandátummal kevesebbje lett a Mi Hazánk Mozgalomnak, és egy hellyel több jutott így a DK–Jobbik–LMP–MSZP–Momentum–Párbeszéd-összefogásnak. A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata 1 mandátumot szerzett.
- 93,97 százalék érkezett a Fidesz–KDNP listájára, ez 237 325 szavazat.
- 4,04 százalékot kapott az ellenzéki közös lista, ez 10 201 szavazat.
- 1,05 százalékot, 2657 szavazatot kapott a Mi Hazánk Mozgalom.
- 0,61 százalékot, 1544 szavazatot kapott a Magyar Kétfarkú Kutya Párt.
- 0,22 százalékot, azaz 565 szavazatot kapott Gődény György pártja.
- 0,1 százalék, 249 szavazat pedig a Megoldás Mozgalomé lett.
Az szavazás végeredményeként Újbudának elvben 5 képviselője is lesz a Parlamentben, Hiszen Orosz Anna és Tóth Endre (mindketten a Momentum színeiben) egyéni körzetből, Bedő Dávid (Momentum), Simicskó István (fidesz) és Németh Zsolt (Fidesz) párt listán jutott be a parlamentbe. (Monár Gyulát pedig közben “elvesztettük”) Ez alapján mondhatnánk, hogy települések közül az egyik legerősebb jelenlét a miénk, feltéve, hogy mind az öt politikus nem cssk bent ül a parlamentben, hanem ténylegesen képviseli is ezt a kerületet, annak ellenére, hogy az 5-ből háromnak elvben nem kötelessége, hiszen listán jutott be és nem az itt élők döntése alapján, persze a listás helyekhez is szükség volt az ebben a kerületben is leadott szavazatokra is.
Mivel a választási kampányban két kiemelt ügyben is erős kampányba kezdett a két fideszes képviselő (Hamzsabégi sétány és Kelenföldi Városközpont), így most majd kiderül, hogy a civilek és a civilek ügyei iránti lelkesedés csak a kampánynak szólt, vagy valóban és továbbra is elkötelezettek amellett, hogy a Városközpont nem eladó, és hogy a Déli körvasút fejlesztése kapcsán a 3-4 vágányt újra kell gondolni, azt a Hamzsabégi sétány esetében nem kellene megépíteni. Ebben a 2 ügyben Orosz Anna is azt képviselte, hogy mindkét ügyet újra kell gondolni, a Kelenföldi városközpont esetében pedig egyik vezérszónoka volt annak, hogy a KÉSZ-t újra kell tervezni, meg kell változtatni, hogy pl. a Városközpont esetében megakadályozhassuk, hogy bárki 8-9 emeletes házakban gondolkozzon. Kis túlzással tehát 3 olyan képviselőnk is van, aki a számunkra két nagyon fontos ügyben az itt élők érdekit védhetnék, és Orosz Anna, csak meggyőzi a két másik momentumos képviselőt is, hogy ezt képviseljék ők is. Persze ezek csak a nagyon pozitív gondolkodásból eredő elvi lehetőségek, most pedig majd meglátjuk, hogy mennyire volt erős az értünk történő kiállás, ha már nincsenek meg a választási küzdelemből adódó érdekek. (Orosz Anna személe könnyne lehet, hoyg a Saroktelek ügyben és általában a hetente a földből kibújó újabb és újabb lakóparkok és irodaház projektek üygében is hiányozni fog.)
És végül ne felejtsük el, hogy a választás eredményeként 3-an is távoznak az Önkormányzatunk testületéből, a Mi Hazánk mozgalom egyik vezető politikusa Novák Előd, aki listán jutott be a parlamentbe, így önkorméynzati mandátumát egy másik Mi Hazánkos politikus veheti át Újbudán. Orosz Anna és Bedő Dávid viszont egyéni listán került be az Önkormányzati testületbe, így ott új időszaki választás fog következni valamikor nyáron, a választási kampány tehát sajnos nem ér véget kerületünkben, csak áttevődik a parlamentből a helyi képviseletre. Amint pontosan lehet tudni, hogy a Mi Hazánk Mozgalom kit jelöl, illetve Lágymányoson és Gazdagréten kit indít a Momentum, a Fidesz és esetleg más pártok, a Lokálpatrióta az összes jelöltet be fogja mutatni egy-egy cikkben.
Érdekes helyzet ez, mert ha Lágymányoson nem nyerne a Momenum jelöltje, akkor ez azt bizonyíthatná, hogy Orosz Anna személye igazán az erős és nem maga a Momentum (bár az előválasztás és a választás eredménye alapján elvben simén nyerni kellene a Momentum jelöltjének. DE az is nagy kérdés, az ellenzék mostani gyászos szereplése után kitart-e és milyen fomában az ellenzéki összefogás és ebből adódóan az összefogás többi pártja vagy azok közül bármelyik elindít-e ellenjelöltet a Momentummal szemben a két körzetben. Elvben elemi érdeke lehetne a többi ellenzéki pártnak, hogy mandátumot raboljon az idöközi választáson, hogy a 2024-es önkormányzati választások előtt a frakció elvesztésével ne legyen a mostani választás utáni akár erőfölénynek is nevezhető Momentum jelenlét majd a választáson. A Fidesz nagyon rá fog hajtani a két körzetre, hiszen két újabb képviselővel már jelentősen javulna a képviseleti arányuk, és a sehova nem tartozó Mi Hazánk Mozgalom képviselőjét, vagy adott ügyekben az egy-egy személlyel az ellenzékhez kötődő pártok megnyerésével elég sűrűn változhatna egy-egy szavazás, döntés eredménye.
De az is nagy kérdés megjelennek-e a kis pártok ezen a két helyszínen pl, MKKP vgy Memo, és van-e reális esélyük, azaz a mostani váalsztások után hajlandóak-e az emberek nem pártokban, hanem szimplán személyekben gondolkodni az Önkormányzat esetében. Kérdés megjelennek-e a Civil Mozgalmak, vagy ezt még korainak gondolják és inkább 2024-re összpontosítanak.
És végül Gazdagréten nagy talány, hogy a Momentum jelöltje le tudja-e győzni azt a hátrányt, amit Bedő Dávid hagy maga után az itteni munkásságával, hiszen az itteni 3 képviselő közül Ő szerepelt a legkevésbé jól, sőt sok tekintetben elég rosszul, de már magának a jelenlétének is negatív visszhangja van, mert egész egyszerűen nem látták sem a képviselőt, sem a munkáját a helyiek, így nem rendelkezik túl nagy szimpátiával. Elég csak arra gondolni, hogy a három képviselőből egyedül Ő nem hozott létre a facebookon a szavazó körzetében élőknek saját csoportot, de erős támadás alatt volt a Nagyszeben téri felújítás kapcsán, majd a “Bedő Budi” néven elhíresült nyilvános illemhely üzembehelyezésekor is. Azt egyértelműen kijelenthetjük, hogy bárkit küld ide a Momentum az hátrányból indul, és a következő 3-4 hónapban nagyon sok mindenen kell változtatnia, és igen csak oda kell tennie magát, hogy nyerjen, még az egyébként az ellenzékhez közelebb álló szavazók esetében is.
Kedves Gazdagréti ás Lágymányosi lakosok, készüljetek fel, és próbáljátok meg elviselni, hogy az általunk nem véletlenül utált választási kampány még nem ért véget, és újra a szavazó urnához kellene járulni. Nagy kérdés, hogy az időközi választás szavazóinak a száma mennyiben fogja alulmúlni a mostani választásét.