2025.07.08.

Lokálpatrióta

Újbuda civil hírportálja

Tüntetőknek szeretettel… Ami miatt utcára mentetek, az még csak a kezdet, egyre szegényebb, éhesebb és fázósabb időszak veszi kezdetét európában

6 min read

A beboruló vagy legalábbis erőteljesen csökkenő rezsicsökkentést csak a kezdet, ennél sokkal nagyobb problémáink lesznek, és nem csak nekünk, egész Európának…

Ez az utolsó európai nyár, mielőtt beköszönt az orosz tél, ami évekig tartó szenvedést hozhat magas élelmiszer- és üzemanyagárakkal, egyre szegényebb, éhesebb és fázósabb szavazókkal, ami komoly nyomást fejthet ki az európai politikai döntéshozókra, hogy milyen utat járjanak Ukrajna támogatása terén – vázolta egészen drámai összefoglalójában a tétek nagyságát a Politico. A cikk azt üzeni, hogy évekig tartó komoly szenvedés vár Európára, amely során alig lesz olyan ember, akinek ne kellene valamit változtatni az életmódján, például úgy, hogy visszafogja az utazásait, takarékosabban étkezik és a termosztát feltekerése helyett inkább egy plusz pulóvert vesz fel.

A zsigerből hőbörgőknek és azonnal támadóknak jelzem, a Politico nem magyar oldal, nem a magyar kormány támogatását élvezi és vezető európai politikusok is elismerik, előszeretettel olvasgatják.

A háború láthatóan elhúzódik és egyre fokozódik, az Európai politikusok pedig most már egyértelműen elhibázott szankciós politikával próbáltak csak ennek véget vetni. A helyzetet jól mutatja, hogy pár hónapja még az volt a kommunikáció, hogy azonnal le kell állítani a földgáz, kőolaj és úgy általában minden féle energiahordozó behozatalát kerül amibe kerül, azonnal át kell állni, máshonnan kell beszerezni a szükséges energiahordozókat. Most pedig, amikor az oroszok helyettük is meghozták a döntést és egyenlőre még csak részlegesen elzárták többek közt az energia hordozóik csapját, gyakorlatilag az uniós államok jelentős része összeomlik a teher alatt és a téli fűtés a megszokott formában gyakorlatilag már nem lesz biztosított, az üzemanyag kutaknál pedig általánossá válhat a benzin hiány. Az Uniós államokban sorban készülnek a vészforgatókönyvek és a lakosságot egyértelműen spórolásra szólítják fel.

Azt talán mindenki tudja, hogy Oroszország az élelmiszerek, a műtrágya, a kőolaj és a földgáz hatalmas exportőreként képes akár megbénítani az európai gazdaságot, ez ráadásul fokozódni fog, amint a hőmérséklet csökken, és a fagyoskodó háztartások elkezdenek versenyezni az ipari üzemekkel a földgázért. Imádkozhatunk, hogy a tél minél enyhébb legyen…

Európa vezető politikusai mostanra egymás után kimondják, elismerik, hogy teljesen reális veszély a télre bekövetkező gázválság, mindenki próbál bármi áron gázt beszerezni egyéb forrásokból és feltölteni a gáztározókat, csak hát nyáron is használjuk a gázt, így szinte lehetetlen ennyi idő alatt visszatölteni és a plusz tételeket is beszerezni.

Az energiahordozók ára fentiekből adódóan bár már most is elég magasan van, de tovább fog növekedni, és ez tovább fogja pörgetni az inflációt, az akadozó ellátás és az ezt tetéző alapanyag hiány, munkaerő probléma, szállítási problémák már most őszre berobbantják a recessziót, ami végképp és hosszú időre bedönti a jóléti, fogyasztói társadalmunkat. A geopolitikai és az energiabiztonság olyan drámai mértékben megváltozott és még változik jelenleg is nem túl jó irányba, hogy minden amit megszoktunk, amit hittünk a világról, az életünk relatív biztonsága egyik percről a másikra omlik össze, és ez ráadásul tovább gerjeszti a Klímaválságot is , hiszen az energiaéhség miatt most sorra nyitják meg a bányáikat az uniós államok, az atomerőművek sem a bezárás irányába tartanak. A megújuló energiaforrások kiépítésére már nincs idő, ráadásul ezek nagy része is sok esetben erőteljesen környezetromboló más formában.

Az elektromos autók tulajdonosai most pont úgy átvágva érzik majd magukat mint a KATA-s vállalkozók, mivel most pillanatok alatt a korszerűnek mondott autó üzembentartása drágább lesz, mnt a benzines vagy a dízel autó, igaz abba meg nem lesz mit tankolni 🙂

Putyin pedig pontosan tudja, hogy a gáz fokozatos elzárásával politikai feszültséget tud gerjeszteni és meg fog bomlani az Ukrajna melletti kiállás egysége, már most is érzékelhető, hogy csökken az érdeklődés ennek tekintetében lakossági szinten, mert a fokozódó, többek közt a háború okozta problémáink kezdik felülírni a szolidaritás eszméjét. Borítékolható, hogy Putyin nyár végére időzíti a tejes elzárást, azt pedig már megtanulhattuk a világtörténelemből, hogy az oroszok mindig is jobban bírták a hideget, mint mi.

Az élelmiszerárak terén is egyre jobban érzi már Európa az orosz befolyást, mert az ukrán gabona- és egyéb nyersanyagexport blokkolása felhajtotta a világpiaci árakat, a gázszállítások visszafogása pedig az egekbe tolta a műtrágyagyártás költségeit, sok üzem már le is állt, vagy akadozik a termelése. Ez tehát a műtrágya árát is felhajtotta, ami afelé tereli a gazdákat, hogy világszerte takarékosabban használják a földeken,

EZ PEDIG CSÖKKENŐ TERMÉSHOZAMOKAT OKOZ, AMI A MEGFIZETHETŐSÉGI VÁLSÁGOT TELJES KÖRŰ ELLÁTÁSI VÉSZHELYZETTÉ FOKOZHATJA.

Mindezek miatt az élelmiszerárak várhatóan 2023 decemberéig nem csökkennek a jelenlegi magas szintről – jósolta az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank vezető közgazdásza.

“Természetesen nem jósolnám vagy vitatnám, hogy éhezést fogunk látni [Európában], de az árak még magasabbra is emelkedhetnek”

– mondta John Baffes, a Világbank vezető közgazdásza.

“Az a nagy probléma akár az élelmiszerek, akár az üzemanyag tekintetében az európai kontinensen, hogy senki sem gondolkodik eleget a keresleti oldali változásokon,vagyis a fogyasztói magatartás kiigazításán”

– figyelmeztetett Tim Benton a Chatham House-tól, hozzátéve, hogy szerinte ez egy “többéves válság” lesz.

 

Az élelmiszerválság pedig minden bizonnyal tömeges migrációs hullámot fog gerjeszteni, így az unió belső válságát külső válság tovább fogja fokozni. Összességében olyan dolgokra kell felkészülnünk, amivel még egyikünk sem találkozott élete során, lehet a ma ismert világrend összeomlásának az elején járunk, ami akár kirobbanthatja a harmadik világháborút.

A legnagyobb baj viszont, hogy ezt hazánkban és azon kívül is a politikusok pontosan tudják, és ahelyett, hogy felkészítenék az embereket a sporolósabb, nélkülözőbb világra, ahelyett, hogy azt tanítanák, hogyan kellene gazdálkodnunk a forrásainkkal, inkább politikai előnyök érdekében próbálnak dolgokat ferdíteni, vagy homályban tartani. Részletekre koncentrálnak saját érdekükben, miközben kezd ránk szakadni a komplett épület. Ahogy azt sajnos mindig is láthattuk, nincs politikusi felelősség, csak megélhetési politizálás.

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
Twitter
Youtube
Pinterest