ÚJBUDA MEGTELT! csak az a kérdés mivel ? hajléktalanokkal, ígéretekkel, sorban állókkal.. Ingatlanokkal viszont láthatóan még koránt sem…
6 min read
Két újabb nagyberuházás készül a XI. kerületben – olvashatjuk az “örömteli” hírt az épiteszforum.hu oldalon.
A tervezett fejlesztések a Szerémi út – Hauszmann Alajos utca, valamint a Szerémi út – Barázda utca sarkán lévő ingatlanokat érintik; előbbin a 266 lakás mellett egy százfős kollégiumot alakíthatnak ki, utóbbin 240 lakás és egy 146 szobás kollégium kaphat helyet.
A legutóbbi XI. kerületi képviselőtestületi ülésen született döntés két újabb, nagy volumenű lakóberuházás előkészítéséről, velük kapcsolatban a telepítési tanulmánytervek elfogadásáról és a településrendezési szerződések aláírásáról. Mindkét beruházás a Biggeorge Alapkezelő Zrt.-hez tartozik, az egyik a Szerémi út – Hauszmann Alajos utca, a másik a Szerémi út – Barázda utca sarkán lévő ingatlant érinti. Előbbi több mint 8 ezer, utóbbi több mint 10 ezer négyzetméternyi területű; a fejlesztő honlapján Újbuda Gardenként, illetve Campus Residence-ként szerepelnek.
Ahogy az alpolgármester, Erhardt Attila által jegyzett előterjesztésből kiderül: a fejlesztő, miután megvásárolta az ingatlanokat, a Miniszterelnökségen kezdeményezte rozsdaövezeti akcióterületi kijelölésüket is. A beépítések, valamint a kapcsolódó műszaki és humáninfrastruktúra-fejlesztések ügyében az önkormányzat több ízben is folytatott tárgyalásokat, amelyek főbb eredményét össze is foglalták a dokumentumban.
A Szerémi út – Hauszmann Alajos utca sarkán lévő ingatlanon eredetileg 285 lakásos épületegyüttes megvalósítását tűzték ki célul, ez a szám végül 266-ra csökkent. További fejlesztői szándék volt, hogy az önkormányzat az építési szabályzat módosításával tegye lehetővé a Szerémi úti sávban a lakófunkció létesítését, ami a hatályos kerületi építési szabályzat szerint ezen a részen nem megengedett. A KÉSZ módosítása elől azonban elzárkózott az önkormányzat, így az érintett sávban lakóépület helyett 100 fős kollégium épülhet. A fejlesztő vállalta, hogy az ingatlan melletti közterületeken rendezést hajt végre, amelynek részeként a Hauszmann Alajos utca felől járdát, zöldfelületet és fásított parkolót, a Szerémi út felőli területen zöldfelületet hoz létre, valamint humáninfrastruktúra-fejlesztési hozzájárulásként 90 millió forintot fizet az önkormányzatnak.
A Szerémi út – Barázda utca sarkán lévő ingatlanon az először meghatározott 286 lakás helyett 240-et alakíthatnak ki a majdani házban, továbbá ezen a területen is kérés volt a Szerémi úti sávban a lakófunkció-tilalom feloldása. Mivel utóbbit itt sem támogatta az önkormányzat, a lakóépület mellett egy 146 szobás kollégium valósulhat meg. A zöldinfrastruktúra-fejlesztés fontos elemeként a fejlesztő a beruházással érintett ingatlannal határos Szerémi úti közterületen mintegy 1200 m2-es parkosított területet hoz létre. A Barázda utcai előkertet ötméteres szélességben és a telek teljes hosszában közhasználatra átadják az önkormányzatnak, a területen járdát és felszíni parkolót alakítanak ki, a belső kertben pedig mintegy 1000 m2 nagyságú játszóteret terveznek. Mindezeken túl a fejlesztő humáninfrastruktúra-fejlesztési hozzájárulásként 120 millió forintot fizet az önkormányzatnak.
A képviselőtestület a döntés szerint elfogadta a telepítési tanulmányterveket, a településrendezési szerződések megkötésére pedig felhatalmazta a polgármestert.
Szerkesztői lábjegyzet :
Tény hogy az Önkormányzat jelenlegi eszközeivel nem tud megállítani egy építkezést, mert ezt a kormány szabályozza, akit meg pont rohadtul nem érdekel mit szólnak ehhez az itt élők. Újbuda erőszakos betelepítése nagy erőkkel zajlik, ennek következményeit pedig majd oldja meg, aki akarja illetve viseljék akik már itt élnek.
Az új alpolgármesterünk szerencsére megosztotta az ingatlanfejlesztővel történt tárgyalásokon elért eredményeket, amolyan gyógyírként arra a sebre, amit ismételten Újbuda egyre jobban agyonkaszabolt testén ejtenek. Az egy más kérdés, hogy az adott terület infrastuktúrális terhelését aligha könnyíti meg, ha összesen 65 lakás beáldozásával 246 főnyi kollégiumot építenek fel, sőt… Az egyetlen igazi pozitívuma, hogy talán a kollégistáknál kevésbé lesz jellemző az autó használat, így esetleg egy-két tucat autóval kevesebb érkezik, Illetve nem valószínű, hogy az egyetemista helyet keres gyermekének a bölcsödében vagy az óvodában, de minden más szempontjából pot úgy használni fogja a kerület egyébként is rogyadozó infrastruktúráját, mint akik a lakásba költöznek majd. A leginkább szembetűnő azonban az, hogy az ingatlanfejlesztő által felajánlott 90 illetve 120 millió forint humáninfrastruktúra-fejlesztési hozzájárulás tekintetében az alpolgármester nem határozta meg a felhasználás területét. Ezzel két baj is van, egyrészt így nehezen ellenőrizhető, hogy pontosan mire, illetve az adott körzetben lett-e elköltve ez a pénz, másrészt ebből nem az látszik, hogy adott, előre meghatározott fejlesztésekhez álltunk volna elő konkrét összeggel a tárgyalások során, inkább olyan, mint ha odadobott volna egy összeget az ingatlanfejlesztő, hogy ennyit adok, aztán oszd be. A kérdés így jogosan felmerül, miért pont ennyi a hozzájárulás, miért van kikötve, hogy ez kizárólag humán infrastruktúráha használható fel, műszakira nem, és pontosan mire is elegendő ez a pénz, mit lehet ebből megvalósítani. És persze az is nagy kérdés, hogy csak nem adta meg Erhardt Attila ezeket a paramétereket érthetetlen módon, vagy nem is készültek ilyen típusú tervek, számítás. A második esetben valójában nem kialkudtunk egy összeget, hanem elfogadtuk, amit adtak.
Csak viszonyításként 2021-ben egy Budakeszin felépítendő óvoda 600 millió Ft-ba került volna, így talán már jobban behatárolható, hogy mi mindenre lehet elég a cirka 200 millió Ft.
A fejlesztő egyébként nem járt rosszul a lakás kollégium cserével, mivel a jelenlegi egyre növekvő válság egyik hozadékaként megállni látszik az ingatlanok iránti érdeklődés magas szintje, míg ezzel szemben a kollégiumi helyek iránti igény folyamatosan növekszik a már meglévő albérletek árának drasztikus emelkedése miatt.
És nem lenne haszontalan tudni azt sem, hogy mit is takar az alábbi mondat: “A zöldinfrastruktúra-fejlesztés fontos elemeként a fejlesztő a beruházással érintett ingatlannal határos Szerémi úti közterületen mintegy 1200 m2-es parkosított területet hoz létre”
Mi a különbség a közpark és a parkosított terület között, van-e egyáltalán ? Hány darab fa ültetéssel jár ez együtt, vagy a már meglévő fák jelentik majd a parkosított terület faállományát ? Milyen funkciókat kaphat ez a terület ? Gondolnak-e az árnyékosításra, milyen mértékben terveknek be ide padokat, pihenő alkalmatosságokat ?