2025.07.09.

Lokálpatrióta

Újbuda civil hírportálja

Mire tanítja a civileket a Jászberényi időközi választás 2024-es választások tükrében ?

9 min read

Jászberényben elsöprő sikert ért el az Időközi választáson a Közösen Jászberényért Egyesület, az összes egyéni körzetben győztek és a Polgármestert is Ők adják.

„Győzött a tisztesség és a becsületes munka. Ez Jászberény győzelme” -mondta Budai Lóránt, a város újraválasztott jobbikos polgármestere

De mi az amiről nem igazán beszélünk, milyen tanulságai vannak ennek az időközi választásnak a valódi civilek, civil mozgalmak szempontjából ?

A legfontosabb, hogy látszatilag Jászberényért kizárólag civilek küzdöttek egymásért, mert semmilyen párt neve, logója nem jelent meg sem az egyik, sem a másik oldalon. Persze csak látszólag, hiszen a Közösen Jászberényért Egyesületet még anno a DK, a Jobbik, a Momentum és az MSZP hozta létre (amiből most a DK kiesett), tehát tagadhatatlan, hogy politikai pártok által létrehozott formáció. És itt jöhet az első jogos kérdés, miért nem az eddig megszokott módon az ellenzéki összefogás jelöltjeiként indultak a képviselő jelöltek, és ha már Egyesületet hozunk létre miért nem tették fel a kampány eszközökre az egyesületet létrehozó pártok nevét, vagy legalább logóit, esetleg az ellenzéki összefogás jelzőt ? (Erre próbál majd némi magyarázatot adni a cikk vége felé a Jobbik)

Félreértések elkerülése végett a Fidesz sem járt el másként, hiszen legalábbis a polgármester esetében dr. Besenyi Orsolya – “független 🙂“jelölt volt, akit Fidesz-KDNP által támogatott. Gondolom sejtjük, hogy nem a doktornő döntött úgy, hogy elindul a politikai pályán, majd egyszer csak kopogtatottt a Fidesz, hogy szakmai páylafutása alapján nem indít vele sezmben senkit, inkább támogatják a megválasztását. A valóságban a Fidesz keresett olyan embert, akire felépíthető a szakmaiság, a városért cselekvő civil eszméje, majd amikor megtalálták, akkor felkeresték és valamiylen formában rábeszélték, “meggyőzték :-)”, hogy induljon el a polgármesterségért “független” jelöltként. Azért a színház kreáláshoz, a civilek sikereinek meglovagolásához jobb oldalon pont úgytenek, mint baloldalon.

Újbudaik gondoljanak csak a Kelenföldi Városközpont esetére, amiért a Civilek álltak ki, tiltakoztak, gyűjtöttek össze 25.000 aláírást, majd amikor az egyik oldal megijedt, a másik meg meglátta ebben a lehetőséget a választások előtt (na jó a megijedtek is meglátták a lehetőséget is 🙂 ), akkor pálfordulat történt.

LÁSS CSODÁT, EKKOR HATALMOS REFLEKTOR FÉNY ÉS MÉDIA JELENLÉT KÖZEPETTE, MINDEN LÉTEZŐ PÁRT (TISZTELET A KIVÉTELNEK, HA EGYÁLTALÁN VOLT) A KELENFÖLDI VÁROSKÖZPONT JÓ TÜNDÉRE, MEGMENTŐJE, HARCOS VÉDELMEZŐJE LETT. A CIVILEK PEDIG SZINTE NEM IS ÉRTETTÉK ŐK AKKOR MOST MIT KERESNEK ITT ILLETVE HOL VOLT EZ A RENGETEG KÉRLELHETETLEN VÉDELMEZŐ ADDIG, AMÍG MI CIVILEK NEM PAKOLTUNK ÖSSZE 25.000 ALÁÍRÁST.

Nos azt gondolom egyértelmű a válasz, mi zajlik egy ideje a politikában. A pártok rájöttek, hogy már az akkora az ellenszenv a választók között a politikai pártokkal szemben jobb és baloldal tekintetében is, hogy a választási siker egyik “megtévesztő”, de fontos eszköze lehet, ha úgy teszünk, mintha megszabadultunk volna a pártoktól.

A választók igen jelentős része nem részese a napi politikának, egy Újbudai önkormányzati felmérés pedig visszaigazolta, hogy fogalma sincs arról, ki a helyi képviselője, nem tudja annak nevét, de még párt kötődését sem. Jó esetben is odáig jut el a többség, hogy utálja a politikát,  a politikai pártokat és nagy részben ezeket teszi felelőssé a saját helyzete miatt, ha az nem éppen rózsás. Ebben az apolitikus környezetben logikusan pár éve elindult az “akkor inkább szavazzunk a független,pártoktól, pártpolitikától mentes jelöltre”, mert nagyobb esélyt látunk, hogy az jobban fog minket képviselni, hiszen nincs frakció és pártfüggőség, ami felülírná a helyiek érdekeit. Ezt a vonulatot (politikai vízhozamot 🙂 ) pedig nem kérdés, hogy a politikai pártok is igyekeznek maguk malmára hajtani.

A másik (szerintem helyes) jelenség, hogy végre elkezdenek az emberek a jelölt személyére, annak eddigi munkájára fókuszálni legyen az már önkormányzati vagy még helyi közéleti, azaz pártok jelöltjei helyett elkezdünk személyekben gondolkodni még akkor is, ha adott személy valamely pártnak esetleg tagja is, de ez háttérbe szorul a döntéskor. Hosszú távon is ez a jó megoldás, az elvégzett munka, a személy hitelessége alapján történő választás.

A Jobbik is ezt azirányt látta meg, a kérdés csak az, hogy őszintén vizionálják a párt politikamentes lokálpatrióta önkorményzatokat, vagy ez csak újabb marketing fogás a politikai pártok hatalmának átmentésére a következő években. (erről picit részletesebbenn lásd lentebb)

Nézzük kiket is indított a Közösen Jászberényért Egyesület 2019-ben és most

1-es körzet: Bethlendy Béla (MSZP) most is Ő indult  605 szavazat (56,81 százalék)

2-es körzet: Bozsik Ferenc (Momentum) most Lénárt Gábor  888 szavazat (61,24 százalék)

3-as körzet: Bobák Zsolt (Jobbik) most is Ő indult  401 szavazat (69,14 százalék)

4-es körzet: Dr. Fodor Erzsébet (DK) dr. Kertész Ottó (MSZP), aki korábban az össz ellenzék közös jelöltje volt a Jászságban a parlamenti választáson. 882 szavazat (66,82 százalék)

5-ös körzet: Balogh Béla (MSZP) most is Ő indult 739 szavazat (62,1 százalék)

6-os körzet: dr. Gedei József (DK) most Verseginé Utasi Erzsébet (MSZP) 728 szavazat (57,23 százalék)

7-es körzet: Ötvös Béla (MSZP) most Kollár Anita 367 szavazat (63,6 százalék)

8-as körzet: Skultéti József (Jobbik) most is Ő indult 818 szavazat (59,32 százalék)

9-es körzet: Stefán Ildikó (DK)  most Pető Béla 654 szavazat (59,03 százalék)

10-es körzet: Túróczi György (Jobbik) most Bozsik Ferenc ( Momentum) 548 szavazat (59,37 százalék)

Polgármester jelöltnek pedig Budai Lóránt  (jobbik) a szavazatok 62,9 százalékával nyert

A kompenzációs listán négy fideszes jelölt kerül a testületbe: Besenyei Orsolya, Bohárné Bathó Rozália, Szatmári Anikó és Tamás Zoltán.

Azért a fentiek alapján itt még elég messze vagyunk a jobbik által vizionált párt politika mentes önkormányzattól, hiszen az újra választottak túlnyomó többsége párttag, aki pedig azt hiszi, hogy egy párt országos vezetése nem fogja befolyásolni egy helyi önkormányzatban az ottani képviselőik döntését, hát az vagy nagyon naiv, vagy elvakult vazallusa valamely pártnak.

Nagy Tímea remélhetőleg valódi független polgármester jelölt meg érzékelhetetlen részét kapta a szavazatoknak, igaz mögötte nem állt politikai párt jól bejáratott aktivista gépezete és kampány finanszírozása sem, így esélye sem volt bemutatni és megértetni a Jászberényiekkel, hogy Ő valóban független  jelölt (nem ismerem, nem tudom tényleg független-e, de a számok azt bizonyítják, hogy igen :-))

A Demokratikus Koalíció el sem indult a időközi választáson, més ezzel saját maga bizonyította be, hogy van élet, van győzelem nélküle is az ellenzéki oldalon.

Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy a 2019-ben megválasztott képviselő testületet a Gedei József, a DK választókerületi elnöke terjesztette be és a fidesz támogatásával hajtotta végre.

Noha az ellenzéki közvélemény, pártok, politikusok és elemzők is az országos vonzatát feszegetik a jászberényi eredménynek, Budai Lóránt óva int ettől. „Egyszerű a dolog: van itt egy hiteles, civil, lokálpatrióta csapat, amelynek most nagyarányú bizalmat szavaztak, engem pedig három év alatt harmadjára is megválasztottak Jászberény polgármesterének. Ez óriási megtiszteltetés, de ehhez kellett egy nagyon jó csapat, amely be tudta bizonyítani, hogy mindentől függetlenül szeretne tenni a városért, valamiért harcolni, és nem valami ellen” – fejtette ki vélrményét az újraválasztott polgármester.

Elmondta azt is: tisztában van vele, hogy a jászberényi győzelmet mindenki szeretné a maga javára fordítani az ellenzékben. A választás éjszakáján egymás után jelentkeztek be az ellenzéki politikusok a településről a Facebook-oldalukon, vagy csak megosztották gondolataikat az általuk vélt tanulságokról.

“Olyan emberek is posztolnak, akik ott sem voltak. A siker mindenkié, a bukás csak a miénk lett volna, de nincs ezzel problémám. Kérésünkre a politikai pártok kivonultak a kampányból, nem vettek részt benne aktívan. A háttérben segítették a munkánkat, megértve, hogy a pártlogók nem biztos hogy hoztak volna nekünk. De nem titok, hogy azért kaptunk minimális támogatást a pártoktól, hiszen kiadványokra, plakátokra szükség volt. Ennél mélyebben azonban nem vettek részt a kampányban. Mindenki megértette, hogy ez most nem a pártokról szól”

– mondta Budai Lóránt.

A jászberényi választás tanulságait levonva a Jobbik egy keddi sajtóeseményen pártpolitikától mentes önkormányzati politizálást hirdetett. Lukács László György, a Jobbik frakcióvezetője azt mondta: a lokálpatrióta erők, akik a helyi érdekeket képviselik, egymásra támaszkodva vitték a kampányt, ezért szeretnének pártpolitikától mentes, szabad, helyi önkormányzati politizálást megvalósítani, és ezt fogják javasolni az embereknek, illetve azoknak a pártoknak, szervezeteknek is, amelyek a helyi politikában dolgoznának. A Jobbik ezt az elvet kívánja képviselni a 2024-es önkormányzati választásokon is.

Lukács László György hangsúlyozta: nem fordulhat elő olyan a lokálpatrióta önkormányzati politikában, hogy egy pártközpontból megmondják a polgármesternek, milyen egyeztetésre nem mehet el, amivel támogatást veszít.

A Jobbik politikusa megjegyezte: nem számíthattak például „arra a Gyurcsány-pártra, aki a helyi érdekeket pártérdekekre cserélte volna”.

Az ellenzéki politikus úgy látja, hogy az emberektől egyre távolabb került a döntés lehetősége, ezt vissza kell adni a helyi közösségeknek, mert ők tudják, hogy milyen ügyeket tartanak fontosnak. A pártoknak ebben az a felelősségük, hogy olyan személyeket támogassanak, akik a helyi közösségek érdekeit képviselik. A Jobbik szerint ez a garancia arra, hogy nem pártérdekek, hanem a helyi lakosok érdekei mentén születnek döntések.

Nos Újbudai Lokálpatriótaként a Jobbik fentebbi megfogalmazásával teljes mértékben egyetértek, de azért minenkit óvatosságra intek, mert nincs kétségem annak tekintetében,, hogy 2024-ben a pártok vamilyen formában megpróbálják majd ezt vonalat meglovagolni a hatalmuk átmentése érdekében, és lesznek itt bőséggel álfüggetlen és álcivil jelöltek, hirtelen összetákolt civilnek álcázott szervezetek. Újbudán sem véletlen az, hogy a pártok sokkal többet beszélnek a civilekkel történő párbeszéd fontosságáról, mint leülnének valós párbeszédet folytatni. Az önkormányzaton belül ténykedő civil referensi poszt sorozatos elbuktatása sem a párbeszéd tényét erősiti.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
Twitter
Youtube
Pinterest