Sarcolás vagy fenntartható parkolás… ez itt a kérdés. Civil hang 2024 1. rész
10 min read
Újbudán is óriási a vita, a vélemény különbség a parkolás, a parkolási díjak, a parkolási övezetekben élő Újbudaiak ingyenes parkolási kártyájának éves díja körül. De vajon kinek van igaza és létezik-e kölcsönösen elfogadható megoldás ?
Az Újbudai Civil Társadalomból érkező vélemények, javaslatok alapján a Lokálpatrióta arra vállalkozik, hogy az Újbudaiakat foglalkoztató, olykor megosztó problémákat veszi sorra hétről-hétre és próbál megoldási javaslatokkal élni. Mivel a Civilek képviseltetni fogják magukat a 2024-es Önkormányzati választásokon, ezért az itt megfogalmazott kérdések és erre adott válaszok a választási programjuk egy-egy pontjának munkaanyagának, vitaindítójának is tekinthető. (hangsúlyozom a Lokálpatriótában felvetett kérdések és válaszok a Civil Hang 2024 sorozat részeként még nem végleges változatok, a Civil szervezeteink szempontjából is még csak munkaanyag, gondolatébresztő, a civil társalmon belüli vitaindító, amiben nagyon várjuk és egyben kérjük a lakosság visszajelzéseit.)
Vajon egyetlen és üdvözítő megoldás-e a forgalomszabályozásra Újbudán (is) a parkolási zónák növelése, illetve a parkolási díjak esetleges emelése, az adott körzetben ingyenes parkolásra jogosító, ott élők számára kiadható kártyák éves díjának jelentős emelése ?
Vajon igaza van-e azoknak, akik egyszerűen csak a parkolási maffia által beszedett sarcnak tartják az Újbudaiak saját lakóhelyén kibocsátott ingyenes parkolást biztosító kártyák díját ?
Vajon jogos-e, hogy az ingyenes parkolás, csak a lakóhely szerinti körzetre érvényes, de pl. Őrmezeiként a a kerület legnagyobb rendelőintézetének a környezetében a Fehérvári úton már nem ?
Vajon meg tudja akadályozni a parkolási zóna bevezetése azt, hogy Pl. Őrmező és attól tartok 2023-tól Gazdagrét esetében is P+R parkolóként használják a lakótelep utcáit az agglomerációból érkezők ?
Vajon tényleg alanyi jogon jár ingyenesen, közterületen az ott élőknek a parkoló használata, egyáltalán a megléte és annak karbantartása, fejlesztése ?
Lehet-e, szabad-e különbséget tenni adott parkolási zóna esetében az ingatlan tulajdonos, az albérlő, az ott működő vállalkozások tulajdonosai és alkalmazottai között ?
EZ csak néhány kérdés, messze nem az összes, többek közt az adott parkolási övezetekben élők által is jogosan felvetett problémák tárháza.
Bár többen jelezték, hogy nekik anno lakásaikat az ott található közterületi parkolók ingyenes használatával együtt adták el, de erre vonatkozó szerződést a Lokálpatriótának ezidáig nem sikerült beszereznie, ha valakinek van ilyen, kérem küldje el a részemre (természetesen a személyiségi jogokat érintő részeket kitakarom megjelenés előtt)
Jelenlegi adatok alapján tehát azt egyértelműn ki merem jelenteni, hogy közterületen létrehozott parkolók használata alanyi jogon senkinek nem jár, és ezzel nem azt akarom mondani, hogy akkor azonnal tegyünk minden talpalatnyi területet Újbudán fizető zónává, csak arra figyelmeztetnék ezzel, hogy arra nem fogunk tudni hivatkozni, hogy a parkolók és azok ingyenes használata alanyi jogon jár. Ez egyben azt is jelenti, hogy abba nem igazán tud beleszólni a civil társadalom, hogy legyen, ne legyen, hol legyen parkoló Zóna (bár a harmadik már határ eset és akár…), abban viszont szélesebb társadalmi egyeztetésnek kellene zajlania, hogy milyen sávban mozogjanak különböző övezetek díjai, még ha ebben Fővárossal történő egyeztetésekre is szükség van. Már az is egyeztetés tárgya lehet akár, hogy mely területekre milyen fizetési díj szerinti zóna legyen alkalmazva.
Azt pedig egyenesen kikerülhetetlennek tartom, hogy ne legyen az adott körzetekben élőkkel előre egyeztetve, hogy mennyibe kerüljön az adott körzetekben az ingyenes parkolást biztosító kártya éves díja, és abból befolyó díjak hogyan, mire legyenek felhasználva.
Nem rég Őrmezőn volt két lakossági fórum az ott bevezetendő parkolási zónák ügyében és helyiek ingyenes parkolási kártya díjának és területi hatályának kapcsán. Az egyiket két őrmezei képviselő, a másikat az Önkormányzat nevében Hintsch György alpolgármester szervezte, és ami a kettőben közös volt, az a lakosság felháborodása, mondhatni egységes ellenállása, számonkérése. Aki ott volt és érzékelte a kialakult helyzetet, annak az gondolom egyértelmű (remélem kerületünk Önkormányzatának is), hogy a parkolással kapcsolatos problémákat nem lehet szőnyeg alá söpörni, döntéseket pedig nem lehet előzetes egyeztetés nélkül az érdekeltek feje felett meghozni.
A Lokálpatrióta nem vitatja, hogy a parkolási zónák bevezetésének van forgalomszabályozó hatása is, de azzal már vitatkoznék, hogy pl. az ingyenes parkolási kártyák esetében mondjuk az első autók tekintetében az éves 12.000 Ft díjnak nagyobb forgalomszabályozó képessége lenne, mint ha ez pl. “csak” 6000 Ft lenne. Az világos, hogy a parkolási zónákban élőknek valamilyen díjat fizetni kell éves szinten az parkolási kártyáért, már a rendszer üzemelteti költségei miatt is, de annak mértéke már koránt sem egyértelmű, akkor sem, ha vannak kerületek, ahol a mostani újbudai áraknál kevesebbet és vannak ahol többet kell fizetni. Az sem mondható ki egyértelműen, hogy az úgymond forgalomszabályozás költségeit miért csak a parkolási övezetekben élők fizessék meg, miközben annak hatásai a többi körzetre is kiterjednek. És végül elvárható, hogy bármennyi pénzt is szedünk be az ott legyen felhasználva ahol beszedték, és olyan fejlesztésekre, amelyek a parkolási problémák enyhítését szolgálja.
Fentiek alapján tiszta, egyértelmű kép kell arról, hogy jelenlegi parkolási zónáknak mennyi az üzemeltetési költsége (talán leírnom sem kellene, hogy elvárható a parkolást üzemeltető önkormányzati cégtől a nonprofit jelleg), továbbá mennyi pénz folyik be jelenleg a parkoló órákba bedobott pénzből ?
Ha ezek az adtok a rendelkezésünkre állnak a második kérdéskör, hogy pontosan mennyi parkoló van jelenleg a kerületünkben összesen és ezen belül kisebb lakókörzetekre bontva (ezt természetesen nyilvánossá kell tenni (jelenleg fizető és jelenleg még ingyenes parkoló helyekre bontva, hiszen ez is egyik alapja a későbbi társadalmi vitának). Azonnali felmérés szükséges, hogy adott kisebb körzetekben élők hány darab gépjárművel rendelkeznek, vagy nagyobb válaszolási kedv érdekében hány darab gépjárműre szeretnének ingyenes parkolási kártyát kiváltani (itt már a gépjármű és annak tulajdonosa, üzemeltetője adatait is megadva) Természetesen önbevallásos rendszerű a felmérés, de aki ebben nem kíván részt venni, az egyben lemond a lehetséges ingyenes parkolási engedélyről Újbudán vagy azon belül saját lakó körzetében.
Egy ilyen felmérésbe be lehet, szerintem be kell vonni, a helyi önkormányzati képviselőket, legalább növelik az elég halovány ismertségüket, esetleg még a népszerűségüket is. A látható munka és a találkozáskor történő parkolás vagy más témákban folytatott diskurzus jó hatással lehetne a megítélésükre. Amolyan kihelyezett fogadóóraként is felfogható, miközben elvégzik a felmérést 🙂
Fenti adatok birtokában bármilyen kisebb egységre lebontva elég jó pontossággal megállapítható. hogy adott lakóövezetekben mi a gépjárművek és meglévő parkolók aránya, ebből pedig kialakítható a fejlesztési térkép, azaz a befolyó díjakból mikor, hol, milyen parkolást segítő fejlesztések hajthatóak végre. Természetesen ezekből az adatokból az is kiderülhet, hogy akkora az eltérés a két adat között, ami a hely adottságai alapján parkolók szempontjából nem fejleszthető a kívánt szintre. Ez esetben valóban különbséget kell tenni az első és második autó között díjban és egyéb szempontból is, de ezt sem lehet kizárólag a terheltebb helyen élőkre hárítani, azaz mindenkire nézve egységes szabályozás kell. (együtt sírunk és együtt nevetünk)
Külön kategória az Újbudán gomba módra elszaporodott lakóparkok környezetében a parkolás rendszere. Meg kell vizsgálni, hogy adott lakóparkok hány darab saját tulajdonon belüli parkolót hoztak létra (felszíni vagy mélygarázs) és ehhez lépest hány darab lakást alakítottak ki, továbbá az ingatlanok eladásakor felajánlották vagy kötelezővé tették (árba történő beépítés) a teremgarázs vagy felszíni parkoló megvásárlását. Akik ezzel nem éltek, de közben gépjárművet használnak és lakásiak környezetében lévő közterületi parkolót vesznek igénybe, azoknak más típusú és/vagy árú ingyenes parkolási kártyát kell kiadni.
Az Újbudán élők esetében azt gondolom nem lehet hátrányos megkülönböztetést tenni albérlők és tulajdonosok között, hiszen mindketten hozzájárulnak Újbuda fejlődéséhez és működtetéséhez többféle formában is. Ugyanezt gondolom a helyiek érdekében működő vállalkozások esetében, persze az ott lakóknál jobban szabályozva az ingyenes parkolásban résztvevő autók körét.
Összegezve tehát konkrét adatok, azokból levont következtetések, és ezek nyilvánossá tétele nélkül nem mondható ki teljes bizonyossággal, hogy a parkolási zónák kialakítása az ott beszedett díjak, és az ingyenes parkolási kártyák díja egyértelműen és kizárólag a forgalomszabályozást szolgája, és nincs ebben olyan díjtartalék, ami már az Önkormányzat kasszájáéban egyéb célra felhasznált, miközben parkolással kapcsolatos fejlesztéseket nem látunk. Nem lehet kihagyni az Újbudaiakat, újbudai civil szervezeteket, és különböző csoportokat (kerékpárosok, autósok, természetvédők, gyalogosok, infrastruktúra fejlesztők, stb.) a kerületi parkolási rendszer fejlesztésének, és a már meglévő parkolási zónákból befolyt díjak felhasználására vonatkozó felhasználási koncepciók kialakításából. Nem lehet, nem szabad különbséget tenni mindezekben a kerület különböző kisebb egységei között. Éppen ezért el kell gondolkozni azon, hogy nem ingyenes parkolási kártya formájában hozzájárulást kérni, hanem más, mindenkit érintő változatban, mert ha tényleg a forgalomszabályozás a cél, akkor annak előnyei is mindenkit érintenek. A befolyó díjakból olyan ösztönző rendszereke is fordítani kell, ami segíti, hogy minél többen, és minél nagyobb gyakorisággal válasszák az autó helyett az egyéb közlekedési formákat.
A civil elgondolás alapja tehát hogy ne sarcoljunk, hanem fenntartható parkolási koncepcióval álljunk elő, és a a szükséges befolyó díjak teljes átláthatósága mellett történjen ezek felhasználása, amiben erőteljes ösztönzők is legyenek az autók számának reális csökkentése érdekében.
A befolyt díjak fejlesztésre fordítható részénél érzékelhető legyen a közösségi tervezés, közösségi felhasználás. Az olyan területeken, ahol más területekről érkezők parkolási igénye is indokolt (közösségi funkciók, mint Önkormányzat, Fehérvári úti rendelő, Szent Imre kórház, stb) adott napszakra vonatkozóan, nagyon kedvezményes, vagy havi szinten adott órára behatárolt ingyenes parkolás biztosítása, esetleg tárcsás rendszer) Mivel a parkolási rendszer egyik jelenleg is azzal kalkulál, hogy asz Újbudaiak jelentős része munkaidőben nem itt parkol,ezért az ilyen közösségi funkciókat biztosító helyeknek munkaidőn belül adott fentebb felsorolt kedvezmények nem érinthetik hátrányosan az ott élőket. Persze egy fentebb említett jól megírt felmérés ki tud térni a parkolási szokásokra is, így tovább finomíthatóak a következtetések.
Mivel ez még munkaanyag örömmel fogadom az észrevételeket, javaslatokat, ötleteket.
Napi nem egészen 40 Ft-ért foglalhatom el a közterületet, parkolhatok, várakozhatok. Számomra ez nem sarc, hanem méltányos áron vásárolt kényelem. Be kell vezetni az egész városban, hogy a vidéki autókat mindinkább kiszorítsuk!.
Kedves László !
Nem azzal van a baj, hogy fizetni kell a közterületért, a gond ott van, ha amiért fizetsz nem kapsz vagy olyan szolgáltatást kapsz, mint ami elvárható. A gond ott van, ha azt mondjuk a parkolási zónák kialakításának nem a pénz szedés, az önkormányzati költségvetés gyarapítása a célja, mindössze a forgalom szabályozás, még sincs leszabályozva, hogy az ebből befolyó pénzek ott legyenek felhasználva, ahol azt befizették és arra, amiért befizették. A felhasználási célok és területek kijelölése nélkül nehéz azzal vitatkozni, hogy ez valójában nem bújtatott adó teher, és ezt nem befolyásolja a teher nagysága. Őrmezőn egyébként az figyelhető meg a parkolási zóna elindítása óta, hogy napközben valóban eltűntek az agglomerációból érkező autók, de nem a napközbeni parkoló hiány volt eddig sem a fő probléma, hanem a munkaidő utána esti parkolás. Nos ebben a tekintetben lényeges változás nem történt, csak el kell olvasni az erre vonatkozó beírásokat az őrmezei csoportokban. A lakossági Fórumon Hintsch Gyuri totális őszinteséggel beszélt ARRÓL, HOgy ŐRMEZŐN JELENTŐSEN TÖBB AZ OTT ÉLŐK BIRTOKÁBAN LÉVŐ AUTÓK SZÁMA, MINT A TÉNYLEGES PARKOLÓHELY, erről nekem a Lokálpatrióta szerkesztő-tulajdonosának át is adott konkrét adatokat. Logikus tehát, hogy amikor hazaérkeznek az ott lakók továbbra is nem, nagy nehézségek árán, esetleg lakóhelyüktől jelentősebb távolságra találnak csak parkolási lehetőséget. AZ ő szempontjukból tehát semmi nem váltott attól, hogy bevezették a parkolási zónákat, ahogy attól sem, hogy 2000 Ft helyett 12.000 illetve 24.000 Ft-ot fizetnek az ingyenes parkoló kártyáért, ami ugyan ingyenes, de ha nem a legkorábban munkából érkezők csoportjába tartanak, akkor lehet pontosan arra nem tudja használni ezt, amire kellene.