Az orosz-ukrán háború leleplezte a nyugati államok képmutatását
3 min read
A Nyugat erőteljes válasza Oroszország Ukrajna elleni agressziójára éles ellentétben áll azzal, hogy egyes szövetségeseik, köztük Izrael, Szaúd-Arábia és Egyiptom, sajnálatos módon nem tesznek érdemi lépéseket a súlyos jogsértésekkel szemben.
A nők jogai és a tiltakozás szabadsága veszélyben van, mivel az államok nem képesek megvédeni és tiszteletben tartani a jogokat otthon
– jelentette ki az Amnesty International.
Mivel az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata 75 éves, az Amnesty International „kitart amellett, hogy a szabályokon alapuló nemzetközi rendszernek az emberi jogokon kell alapulnia, és mindenkire, mindenhol és mindenkire alkalmazni kell”.
Oroszország 2022-es teljes körű ukrajnai inváziója számos háborús bűncselekményt szabadított el, globális energia- és élelmiszerválságot idézett elő, és arra törekedett, hogy tovább zavarja a gyenge multilaterális rendszert.
Egyúttal leleplezte a nyugati államok képmutatását, amelyek erőteljesen reagáltak a Kreml agressziójára, de elnézték a máshol elkövetett súlyos jogsértéseket, vagy cinkosai voltak azoknak
– közölte az Amnesty International, amikor elindította a világ emberi jogairól szóló éves értékelését.
Az Amnesty International 2022/23-as jelentése szerint: Az emberi jogok helyzete a világban megállapította, hogy a kettős mérce és az emberi jogok világszerte tapasztalható megsértésére adott nem megfelelő válaszok az instabilitást táplálják, beleértve a Szaúd-Arábia emberi jogi helyzetéről való süket csendet, az Egyiptommal szembeni tétlenséget és a palesztinok elleni izraeli apartheidrendszerrel való szembenézés elutasítását.
A jelentés kiemeli továbbá, hogy Kína erőskezű taktikát alkalmaz az általa elkövetett emberiesség elleni bűncselekményekkel szembeni nemzetközi fellépés elfojtására, valamint azt, hogy a globális és regionális intézmények – tagjaik önös érdekei miatt – nem képesek megfelelően reagálni a több ezer emberéletet követelő konfliktusokra, többek között Etiópiában, Mianmarban és Jemenben.
Oroszország ukrajnai inváziója dermesztő példája annak, hogy mi történhet, ha az államok úgy gondolják, hogy következmények nélkül semmibe vehetik a nemzetközi jogot és megsérthetik az emberi jogokat
– mondta Agnès Callamard, az Amnesty International főtitkára.
Tehát már a politikusok által sokat emlegetett emberjogi szervezet is azt állítja, hogy kettős mércét alkalmaznak a nyugati “demokráciában”, és ez már azt is megkérdőjelezi, hogy egyáltalán jogos-e a demokrácia szó használata. Különböző országokban élő kisebbségek jogainak csorbulásakor rendre szemet hunynak, mert a globális tőkének nem az emberi jogok tiszteletben tartása az érdeke, hanem az emberek kizsákmányolása.
Az embereknek azonban láthatóan elege van ebből kettős mércéjű demokráciából épp úgy, mint kapitalizmus mértéktelen kizsákmányolásából, ezért egymást érik a tüntetések, amelyek olykor már-már a lázadás szintjén mozognak (lásd most Franciaország vagy Izrael. Amíg a kapitalista világrend a világ újra felosztásán dolgozik, és ennek érdekében háborúk kirobbantásától sem riadnak vissza, addig az emberek meg elkezdtek azon dolgozni, hogy visszavegyék a hatalmat azoktól, akik nem voltak képesek jól sáfárkodni a bizalmunkkal. Az emberiség kezd felébredni a csipkerózsika hibernációból és visszaveszik, ami az övék. A kapitalista világrend moguljai elkövettek egy nagy hibát, túl mélyre ásták a szakadékot önmaguk és az emberek között, a pofátlanságnak, a kiapadhatatlan profitéhségnek lassan beérik a következménye és a világ újrafelosztása be fog következni, csak épp nem úgy, ahogy azt a magasságokban trónolók gondolták.