2025.07.27.

Lokálpatrióta

Újbuda civil hírportálja

Miért problémás ha van véleményed egy adott közösségben, azaz “hangos” vagy

10 min read

A Nádorliget lakópark közlekedésének rendezése kapcsán Újbudai közösségi Fórumot indított Újbuda Önkormányzata és DemNet…

Mindenek előtt szeretném egyértelműsíteni, hogy maximálisan egyetértek a közösségi tervezéssel, és az elmúlt 3 évben számos lakalommal írtam cikket többek közt arra is utalva, hogy egyes döntések előtt előbb valamilyen egyeztetést, közösségi fórumot kellett, illett volna tartani. Ez most is így van, Nádorliget esetében is kifejezetten örülök, hogy az ott élőket szeretné bevonni az Önkormányzat a döntések előkészítésébe. (végre időben…de jót lett volna ilyet látni anno a Kelenföldi Városközpont eladási kísérletét megelőzően is)

Ebben a folyamatban most a DemNet nevű szervezetet kérte fel az Önkormányzat a közösségi fórum lebonyolítására, aki neki is látott a munkának ,jelenleg pedig fizetett hirdetéseken keresztül tájékoztat magáról a kiválasztási elvekről:

Az Újbuda Közösségi Fórum NEM egy szokványos lakossági konzultáció. Sokkal több annál:
🔗 itt a KÖZÖS megoldáskeresés van a középpontban – más kerületi lakosokkal és az önkormányzattal is BESZÉLGETNI fogsz
🗳 a résztvevőket VÉLETLENSZERŰEN választjuk ki, így sok olyan emberrel kerülsz kapcsolatba, akikkel amúgy nem – ez pedig izgalmas kihívást is jelent, hiszen kikerülsz a buborékodból
🚻 a résztvevők korcsoportra, nemre és iskolai végzettségre nézve tükrözni fogják a kerület lakosságát – nem csak a hangosak lesznek jelen!
💡 FÜGGETLEN szakértők segítenek a kérdés jobb megértésében egy PÁRTATLAN folyamatban
📬 nézd meg a postaládádat, és ha kaptál meghívót, jelentkezz június 8-ig (csütörtök délig)!
Tehát van még cirka 5 órája azoknak, akik találtak valami erre utalót a postaládájukban, hogy jelentkezzenek.
A jószándék, jó kezdeményezés ellenére azonban DemNet saját weblapján leírt gondolatai arra mutatnak, hogy itt bizony félre csúszhatnak dolgok a kiválasztási folyamatban.
Nem rég volt egy online sajtótájékoztató a polgármester úr és a DemNet képviselője részvételével, és már akkor két dolog feltűnt, az egyik, hogy milyen sajtótájékoztató az amin nem lehet kérdezni, a másik hogy a Demnet képviseletében Bördős Éva erőteljesen hangsúlyozta, hogy a kiválasztás metódikájának egyik (fő)szempontja, hogy megszűrje a “hangosokat”. Számomra nehezen értelmezhető egyrészt, hogy miért is illetjük “hangos” jelzővel azokat, akiknek van véleménye a kerülete, vagy szűkebb lakókörnyezete fejlesztése vagy épp gondjai kapcsán, és aki ezt hajlandó fel is vállalni, elmondani, vagy épp aktívan részt venni közösségi tervezésben. És az sem értelmezhető számomra, hogy miért pont az aktívakat akarjuk kiszűrni ebből a folyamatból, mert aki egyébként önmagától érdektelen adott kérdések, témák tekintetében, az mitől fog tudni az itt élőket reprezentálva hirtelen érdekeltté válva valóban hasznos gondolatokkal előállni. (vagy ennyire erős mozgatórugó (érdekeltség) a részvételért fizetett díj ? Persze a civil szervetek önkénteseinek az agyán ez nehezen megy át, mert mi mindig mindent önként és dalolva, ellenszolgáltatás nélkül, sőt saját anyagi forrásainkhoz nyúlva csinálunk másokért. (ebben többek közt elég erősen elkülöníthetőek vagyunk politikusoktól)
Fentiek alapján felmerült bennem néhány kérdés, amelyek egy része már a sajtótájékoztató előtt megfogalmazódott bennem és feltettem volna, ha lehetett volna, ha erre teremtettek volna lehetőséget. Gondolom a maximum 10 perces sajtótájékoztatón azért nem lehetett kérdezni, mert a DemNet így itt is kiszűrte a “hangosakat”. Egyébként magán a sajtótájékoztatón (élő adás) a részt vevők száma abban a 10 percben 4-6 között ingadozott, így ha ebből kiveszem az Önkormányzattól hivatalból felkapcsolódókat, akkor lehet én voltam az egyetlen érdemi résztvevő Média szinten. Sebaj, ebből is látszik, hogy engem legalább érdekelt a téma, hiszen minden lehetséges formában nem csak támogattam eddig a közösségi tervezést, de ahol erre volt mód, ott személyesen részt is vettem.
Akkor nézzük mi minden fogalmazódott meg bennem a kiadott tájékoztatók alapján:
Már bocsánat, de ha a kiválasztás véletlenszerű, akkor az milyen módszerrel tudja kiszűrni a “hangosokat”. És egyáltalán miért akarjuk minden áron kizárni azokat, akiknek van véleménye, egyáltalán mit ért valaki a hangos alatt. Vagy tudatosan arra akarunk törekedni, hogy még véletlenül se kerüljenek be olyanok, akiket érdekel is a kerület sorsa ? Nagyon azt akarják sugallni, mintha az problémás lenne, ha valakinek van véleménye, na de sebaj, ha a véletlenszerűség biztosítéka annak, hogy az ilyenek ne kerüljenek be, akkor majd 3 nap alatt elérjük, hogy akiknek meg alapból nincs véleménye, azoknak majd mi a szájába adunk véleményt ?
“FÜGGETLEN szakértők segítenek a kérdés jobb megértésében egy PÁRTATLAN folyamatban”
Mitől, kitől független, pl. a fórumot megrendelőtől is ? Egyébként olyan rettenetesen bonyolult kérdések lesznek, hogy ezek megértéséhez is már segítség kell, vagy ennyire szerény képességű embereket biztosít a véletlen kiválasztás.
Azt gondolom az már önmagában elég nagy baj, ha a kerület egy részét érintő fontos kérdésekben olyanok véleménye lesz mérvadó, akiknek még a kérdések megértése is problémát jelent irányított segítség nélkül.
Igaz általánosságban a politika és a politikai pártok is arra alapozzák a működésüket, hogy az emberek annyira szerény képességűek, hogy helyettük másoknak kell az Ő érdekükben szinte mindent eldönteni a fejük felett úgy beállítva, hogy ez mennyire hasznos a számukra.
Magát azt a tényt, hogy adott területet, közösséget érintő kérdésekben legyenek bevonva az ott élők maximálisan támogatom, de azzal nem értek egyet, hogy a részvételben a pénz a motiválja azokat, akik úgymond véletlenszerűen kaptak meghívót. Azért a kerületben volt már nem egy, nem két közösségi tervezésen alapuló tevékenység, ahová akiket érdekelt regisztráció alapján jelentkezhettek, de még egy olyat sem láttam, ahol vakargatni kellett volna a szervezőknek a fejüket, hogy a túl jelentkezés miatt akkor most milyen módon szelektáljanak. Az viszont tény, hogy akik regisztráltak és megjelenek, azok nem ücsörögni érkeztek, vagy a végén felvenni a jutalmat, hanem igen csak aktív és egyben kreatív módon segítették a szervezők munkáját. (lasd a Hamzsabégi sétány új zöldsávjának kialakítása, amin személyesen is részt vettem 5 alkalommal, alkalmanként több órán keresztül, ellenszolgáltatás nélkül. Lehet épp itt vontak le olyan következtetéseket, hogy a regisztrált jelentkezők túl hangosak voltak ?)
De lépjünk tovább, idézek a DemNet honlapjáról:
“Valódi demokrácia nem létezik erős civil szektor nélkül. A civil szervezetek kulcsszerepet játszanak a jogállam és az átláthatóság megteremtésében, a politikai és az üzleti szféra ellenőrzésében, párbeszédet generálnak és megoldási lehetőségeket kínálnak a társadalom, a gazdaság és a környezet problémáira, valamint előmozdítják a közérdek érvényesülését és a társadalom aktív részvételét saját problémái megoldásában.”
Akkor nem félő, hogy a véletlenszerű kiválasztással éppen ezeket a kerületi civil szervezeteket sikerül majd kihagyni a folyamatból ? Pedig pont Újbuda civil szervezetei bizonyították az elmúlt években, hogy sokkal erőteljesebbek, mint az országos átlag. Persze gondolom rájuk is azt értjük, hogy hangosak, amit meg nem igazán szeretnek a politikában.
És maradva még szervezet weboldalánál:
“Egy jól működő demokráciában nem érhetjük be azzal, hogy időről időre elmegyünk szavazni, két választás között pedig ölbe tett kézzel várjuk, hogy választott képviselőink elvégezzék a munkájukat. Egy közösség tagjaként mindannyian felelősek vagyunk annak jövőjéért, ezt a felelősséget pedig nem csak speciális alkalmakkor kell gyakorolnunk. Ezért tartjuk fontosnak, hogy felhívjuk a figyelmet olyan lehetőségekre, melyekkel hatást gyakorolhatunk azokra a társadalmi és politikai folyamatokra és döntésekre, melyek meghatározzák az életünket, illetve közösségünk együttélési szabályait.
Az aktív állampolgárság a demokratikus társadalom kötőanyaga, de nem valósulhat meg ismeretszerzés nélkül. Ahhoz, hogy valóban képesek legyünk részt venni közös ügyeinkben helyi, nemzeti vagy akár globális szinten, és felelős döntéseket tudjunk hozni a körülöttünk zajló folyamatokról, a lehető legtöbb információ birtokába kell jutnunk, és meg kell értenünk azokat. Ehhez előbb mindenkit fel kell ruháznunk az átgondolt döntések meghozásához szükséges tudással.”
Azét most szívesen bemutatnám azt a felszólalást az önkormányzat testületi üléséről, ahol az egyik képviselő úgy fogalmazott a civileknek meg van a lehetősége 4 évente, a köztes időszakban pedig azoknak a döntéseit kell elfogadni, akiket megválasztottak. Nos ez is egy sajátos demokrácia értelmezés, amitől fentiek alapján a Demnet csapata gondolom élesen elhatárolódna.
Nem állítom, hogy mindenki alkalmas arra, hogy felelős döntést hozzon, de ennyire általánosítani, hogy ez a teljes társadalomra igaz, és mi polgárok alkalmatlanok vagyunk arra, hogy megfelelő információk birtokába jussunk, arra meg pláne, hogy ezeket értelmezni tudjuk…hát az ilyen demagóg kijelentések segítettek abban, hogy az elmúlt 30 évben oda jussunk, ahol jelenleg tartunk. Pont úgy gondolkoznak, mint a politikusok a maguk felsőbbrendűségének tudatában, miszerint annyira hülyék vagyunk, hogy minket fel kell ruházni a döntések meghozatalához szükséges tudással.
Nos én már számtalan téma kapcsán pedig úgy fogalmaztam, hogy kezeljük már felnőttként az Újbudaiakat, és hagyjuk, hogy saját maguk értelmezhessék, amit a pártok, szervezetek, bárki irányukban közvetítenek és ez alapján meghozhassák a maguk döntéseit. Ha pedig valaki ezt követően úgy gondolja, hogy az emberek azért hoznak rossz döntéseket, mert nem voltak birtokában az információknak, illetve ezeket segítség nélkül képtelenek értelmezni, akkor javaslom tanulják meg az így vélekedők az emberek nyelvén megfogalmazni a gondolataikat, és ezeknek legyen igazság tartalma, még ha fájdalmas is, ne csak rózsaszín buborékos marketing szöveg legyen, aminek éppen az a lényege, hogy megfelelően eltakarja a valóságot.
Tök jó a közösségi tervezés lehetősége, amivel egyre többször kellene, illene élni Újbuda Önkormányzatának (is), na már ha tényleg őszinte a gondolatsor, hogy új szintre emelték a demokráciát, de a a véleménnyel rendelkezők és azt vállalók (hangosak) ilyen fajta ledegradálása a a szervezők megnyilvánulásai alapján, azért az minimum elgondolkoztató.
Összességében drukkolok Daám Alexandrának, a hely önkormányzati képviselőjének, hogy a közösségi fórum eredményes és hatékony legyen a “csendesek” közreműködésével is, mert maga a közösségi tervezés, a közösség bevonása döntési folyamatok előkészítésébe az üdvözítő, reményeim szerint a jövőben ez teljesen egyértelmű, mondhatni kötelező lesz.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
Twitter
Youtube
Pinterest