2025.07.08.

Lokálpatrióta

Újbuda civil hírportálja

A Nádorliget közlekedésének közösségi tervezésén az ötletek túl léptek a területen…

11 min read

Újbuda Közösségi Fórum: Három nap, ami a megoldáskeresésről szólt… – írja a rendezvényt szervező DemNet.

A közösségi tervezés ötlete jó és a jövőben is alkalmazandó kellene legyen, ez szerintem nem kérdés, ha valaki számára fontos a kerülete, lakókörnyezete. A kiválasztás metódikáján, illetve a rendezők szerint “hangos” aktív lakók megszűrésén, már-már kizárásán azért már lehetne vitatkozni, de kezdeményezésem ellenére a DemNet nem reagált egy erről szóló riport lehetőségére. De ezen most lépjünk túl, nézzük inkább mi jött össze a közösségi tervezésen.

A kiértékelés továbbra sincs még kész, ezt a közeljövőben ígéri a DemNet egy hónappal az akció után, de azért megosztottak az oldalukon pár megállapítást, elképzelést, ötletet, amit a programban résztvevők fogalmaztak meg, és amelyek láthatóan sok esetben messze túl nyúltak Nádorligeten (na ez szerintem tök jó és dícséret illeti a résztvevőket, mert ezek szerint értették, hogy komplex gondolkodás nélkül közlekedés fejlesztés esetében (is) helyi problémák sem orvosolhatóak.)

Szeretnék többek közt, hogy 

  • az érintett a célövezetben lakó-pihenő zónákat alakítsanak ki a mikrobilitási pontok megőrzése mellett. (Szerk.- ez önmagában támogatandó, de úgy tűnik olyan térségből nem érkeztek résztvevők, ahol már van ilyen, mert akkor hozzáfűzték volna, hogy a lakó-pihenő övezet önmagában semmit nem ér, ha egyébként az erre vonatkozó szabályokat többnyire nem tartják be, a hatóság pedig nem tartatja be. Gazdagréten élek, ahol közvetlen szomszédságban 2 ilyen övezet is van, és Őrmezei is max. karnyújtásnyira van, a problémájuk azonban közös, az övezet táblái semmiben nem korlátozzák az azon áthajtókat. Az övezetbe belépők nagyon nagy többsége be sem léphetne, mert nem ott lakik illetve nem felel meg a haladása a célforgalomnak. A gyorshajtás állandó probléma, pedig gondolom mindneki tudja mennyi a sebesség maximum egy ilyen övezetben. Fekvő rendőrők még sebesség csökkentésre sem késztetik az autósokat. És hiába már a sokadik figyelmeztető akció polgárőrők segítségével, semmilyen eredméyne nem volt. A rendőrségi ellenőrzés ezeken az övezetekben a fehér holló kategória, de büntetést még nem láttunk ilyenkor sem. Összességében tehát lakó-pihenő övezetek létrehozása csak marketing jellegű akció, ha nem tudjuk biztosítani, hogy érvényt szerezzünk az övezetre vonatkozó szabályoknak. Ez pedig nem lakossági feladat, bár a kerületi kapitány úgy fogalmazott jelentsük be, ha szabálytalanságot láttunk, csak kérdés mit ? Telefonon jelezzem, hogy pár perce gyorshajtót érzékeltem, bár eszköz és jogkör hiányában ez csak a megérzés kategória, és mire reagál erre a rendőrség, addigra már ki tudja hol jár a gyorshajtó. Jelentsem, hogy behajtott egy autó az övezetbe jogtalanul ? És ugyan mi alapján tudom ezt bizonyítani ? Meg nem állíthatom, meg nem kérdezhetem itt lakik-e, akkor meg csak feltételezek és szintén mire kiér a rendőrség vajon hol van már a jármű. Így nem lehet tettenérni senkit, ehhez folyamatos és nem alkalomszerű intézkedés kellene a rendőrség részéről és nem buksi simogatás a szabálytalankodóval, hanem megfelelő mértékű büntetés.)
  • legyen meghosszabbítva a zöld lámpák ciklusideje. (Szerk. -Tök jó, bár ez nem Önkormányzati hatáskör)
  • a láthatóság javítása végett ki legyen emelve a zebra a Hauszmann Alajos utcában.
  • kikerüljenek cél forgalmat jelző táblák és megtörténjen a forgalmi lámpák összehangolása. (SZek.- Nem szeretnék negatív lenni, de fenti lakó-pihenő övezeti szabályokból kiindulva, a célforgalom táblák nem fogják befolyásolni a közlekedsét, mert alapvetően nem eltévedt túristák kerülnek be nem kívánatos utcákba, hanem tudatos egérútat keresők, akiket a navigációs programok sokszor még segítenek is ebben. Amíg a kerület túlépítési hulláma sosem tart lépést a kerület infrastrukturájának fejlesztésével, pl, az úthálózat fejlesztésével, a tömegközlekdés, mint alternatíva népszerűvétételével, addig ez a helyzet nem fog változni.)
  • bizonyos szakaszokon forgalomtereléssel egybekötött egyirányusítások történjenek, több sáv helyett egyes szakaszokon egy sáv jöjjön létre és legyen bevezetve kanyarodási tilalom bevezetésére, illetve kétirányú biciklisávokat hozzanak létre. (Szek.- ennek egyértelmű célja, hogy bizonyos utakra tereljük a forgalmat, kérdés mit fognek ehhez szólni az adott utak mentén élők)
  • bizonyos szakaszokon egyirányú helyett kétirányú forgalom valósuljon meg, illetve csökkentsék a felső sebességhatárt. (SZerk. – Sebességhatárok csökkentésére sok helyen a Főváros is készül, kérdés ez mennyivel növeli majd az amúgy is elég rendes dugókat, ami meg más területeken okoz problémát.)

 

  • legyen kiterjesztve a jövőben a Bubi kerékpár megosztó rendszer hálózata többek közt a Hengermalom és a Szerémi utak találkozási pontján túlra és a kerület déli része felé. Több ilyen kerékpár legyen a Dombóvári úti kollégium előtt, illetve, hogy ezek a kerékpárok kényelmesebbek és könnyebben kezelhetőek legyenek a jövőben.

 

  • tereljék az átmenő autós forgalmat az Etele és Október 23. utakra. (Szek.- Nagyjából itt kezdenek majd tiltakozni a két utcában illetve közvelen környezetében lakók. Ezek szerint a sorsolás nem volt kegyes az itt élőkhöz, mert ők nem voltak ott a közösségi tervezésen gondolom. Tapasztalatból mondhatom mindig mindenkinek addig szimpatikus valami, amíg Őt magát nem érinti ennek negatív hatása)
  • több szakaszon vezessék be 30 kilométer per órás sebességkorlátozást és ennek a betartását az illetékesek ellenőrizzék is rendszeresen. ( Szerk.- Az ellenőrzésről már fentebb írtam, se eszköz, se rendőr és szerintem se valós akarat ennek kérdésében nincs, a sebességhatárokat meg a Főváros fogja intézni, mivel azoknak az utaknak a zöme, ahol ez kellene az Ő tulajdonukban van.)
  • legyen meghosszabbítva a fonódó villamos pályája (Dombóvári út – Műegyetem- Óbuda) (SZerk.- ez már el volt döntve, majd a fejlesztések ideiglenes leállításának áldozatává vált)
  • tegyék kényelmesebbé, zöldebbé a megállókat (SZerk. – Ehhez a jelenleginél sokkal elkötelezettebb gondolkodás kellene Zöld politika tekintetében a kormány és az Önkormányzatok részéről is, na meg jobban oda kellene figyelni az ebben a témában releváns civil szervezetk javaslataira)
  • a környéken közlekedő buszok és villamosok legyenek alacsony padlózatúak és légkondicionáltak.  (Szerk.,- Egyetértek, de ez meg BKK, így Főváros kérdése, aki pedig nem Újbudában, hanem Budapestben gondolkozik, így itt komoly várakozás van a kerületek tekintetében ilyen felvetések kapcsán is. És mint tudjuk épp csődközeli állapot van a Fővárosban, így az ilyen típusú kérdések egyenlőre parkolópálya.)

  • a kerületben lakók egységesen parkolhassanak kedvezményesen az egész kerületben. Lakcím alapján jöjjenek létre parkolási zónák, melyeket az ott élők évi 12 ezer forintért vehetnének igénybe. (SZerk.- Hát nagyjából itt nyúltak darázsfészekbe a résztvevők :-), a kerületi parkolási zónák és kerületben élők ingyenes parkolásának lehetősége körzeten belül vagy összességében rendesen megemelt díjú ehhez szükséges kártyák kiváltásával igen scak megosztotta az Újbudaiakat. Sokan az autósok folyamatos sarcolásának újabb eszközét látják ebben. A legalább adott időszakhoz köthető körzeten kívüli parkolás, vagy a tárcsás rendszerű parkolást már felvetették újbudaiak különböző fórumokon, de ez nem került meghallgatásra. Én magam egy őrmezei fórumon felvetettem, hogy ha már pénzt szedünk a helyiektől az “ingyes” parkolásért, akkor ennek összege ott legyen felhasználva , ahol beszedték és olyan célokra, amelyek enyhítenek is a parkolási problémákon. Hintsch Gyuri akkor és ott azt mondta ez egy támogatható javaskat, de ettől még nem történt semmi ebben a kérdésben sem. Az pedig midenki által ismert tény, hogy pl. a Fővárosban már hány ügy volt a parkolási cégek maffia rendszere miatt)
  • legyen a kerületi lakosoknak ingyenes a kerületi közintézmények előtti parkolás (Szerk.- ez gyakorlatban azt jelentené Újbuda Belvárosában bármely újbudai szabadon és ingyen parkolhat, míg ezen kívül csak a körzetben élők. nagyjából sejtjük mit szólnának ehhez a belvárosban lakók, de ezt az Önkormányzat előző pontban leírtak alapján szintén elvetette)
  • a XI. kerület lépjen be a Parker okosparkolási rendszerbe.
  • a kerületben ne csak fásítási akciók legyenek (bár azokból is legyen minél több),hanem kerüljön hangsúly a fák hosszú távú gondozására. (SZerk-Szívemből szóltak a résztvevők, de ennek egyértelműnek kellene lenni, így kiszáradt fákkal elvben nem is találkozhatnánk. Tehát az önmagában is probléma, hogy ez egyáltalán probléma)

 

Fentiek alapján úgy látom a fórum általános, a kerületre összességében jellemző problémákat vetettek fel, tettek ezekre javaslatokat, és csak töredéke szólt a kijelölt területről, ami nem baj, csak azt mutatja kerületi szinten érdemes közlekedésfejlesztési kérdésekben közösségi fórumot, tervezést tartani.

“Külön öröm volt számunkra, hogy az esemény iránt több civil szervezet, helyi politikus is érdeklődött” -írja a DemNet

Kár hogy nem írták ki ezeknek a Civil szervezeteknek a nevét, ahogy azt sem, hogy csak érdeklődtek, vagy részt is vettek valamilyen formában. A politkusok meg nem csak érdeklődtek, de részt is vettek, mint kiderült a folytatásból. Politikai szempontból tehát nem volt zárt a rendezvény, csak sajtó szempontból, pedig sokkal többet használna az ügynek, ha a sajtó írhatná meg a tapsztalatait arról, amit lát, mint a politikusok aktív mosolygása és elmaradhatatlan szelfizése.

“Az ugyanakkor tény, hogy sokakban kérdések vetődtek fel azzal kapcsolatban, a közös munkának lesz-e valódi gyümölcse, azaz valóban megvalósulnak-e a javaslatok egészében vagy akár csak részben.”-  írta becsülendő önkritikával a szervező cég.  Nos ezzel nem lehet vitatkozni, az Újbudaiakat is az eredmények érdeklik elsődlegesen, pusztán az elképzelésekkel nem oldódnak meg problémák.

Összeségében minden apróbb hibájával a közösségi tervezés bármilyen területen támogatandó, és egyre több téméban lenne rá szükség, de azt továbbra sem tartom üdvözítő megoldásnak, ahogy a részvevőket kiválasztották, ahogy az aktívakat igyekeztek kizárni, és a részvételért járó fizetség sem biztos, hogy a lokálpatrióta gondolkodást fogja erősíteni. A sajtót pedig oda kellene engedni a rendezvényre, illetve utána lehetővé kellene tenni, hogy találkozhassanak, kérdezhessenek a résztvevőktől, elvégre, ha már pénzt kapnak a rélsztvevők, akkor cserébe ennyi igazán beleférhet. Ugyanakkor kevesebb politkusnak kellene szelfi hátteret biztosítani, már csak azért is, mert a kerületi politikusok jelenléte akár akadályozhatja a résztvevők őszinteségét, kreativitását.

És még egy apróság, a cikkben felsorolták kik, miylen szakértők vettek részt a fórumon, segítve tudásukkal, tapasztalatukkal a résztvevőket, egybn előadásokat tartottak adott témákban. Azt picit problémásnak érzem, hoyg pl. az első napon Emődy Barbara, a Magyar a Kerékpárosklub közlekedési munkacsoportjának vezetője részt vett és előadást tartott, de autósok képviseletéebn nem hívtak meg senkit. Azért ez finoman szólva is irányítottá, befolyásolhatóvá teszi a résztvevőket, és csöppet sem segíti a nem csak kerületünkre jellemző és mesterségesen is szított, nem niagzán felhőtlen autós-kerékpáros viszonyt. Alapvetően közlekedésfejlesztésről beszélni az autósok képviselete nélkül az szerintem messze nem átgondolt. A Védegylet anno megpróbált ebben is segíteni és elhozta az autósok képviseltében az egyik vezetőjüket az Önkormányzathoz, hogy elinduljon egy közös gondolkodás, de ennek sem lett semmiylen folytatása, no meg eredménye sem.

A DemNet teljes cikke a programról ITT olvasható.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
Twitter
Youtube
Pinterest