Közmeghallgatás 2.rész – Hamzsabégi sétány, GKH és önkormányzati ingatlanok értékestése
12 min read
A Főváros kihátrált az Újbudaiak mögül, Karácsony Gergely már támogatja a sétány részleges kiírtásával történő vágánybővítést, a perbe is csak azért szálltak be, hoyg megismerhessék a peranyagot 🙂
Hát ennél nevetségesebb indokot aligha lehetne adni arra, hogy kihátrálnak az Újbudaiak, a Hamzsabégi sétány mentén élők és Újbuda Önkormányzata mögül a további peres eljárások Tekintetében. Persze nem szabad elfelejteni, hoyg az elmúlt években sokszori kérés, felhívás ellenére nem üt tárygaló asztalhoz a helyi civil Mozgalom, a POPÉK vezetésével, nem ment ki a helyszínre, pedig nem kevés rendezvényt tartottunk már, hogy az ott élőkkel személyesen is kommunikálhasson. Hát neki ezt jelenti a Budapestiek képviselet, most épp Újbudán.
Itt a rövid videó amiben a jelenlegi cikkben olvasható 3 kérdés is benne (összesen 6-ból):
Mivel kerületünk alpolgármestere, egyben a Hamzsabégi sétány egy részét érintő választási körzet helyi képviselője az egyébkén teljesen jelentéktelen Párbeszéd nevű pártnak is aktív tagja, ezért az alábbi kérdés azt gondolom teljesen érthető volt az irányában:
Kérdés Barabás Richárd alpolgármesterhez a Hamzsabégi sétány ügyében…
“Karácsony Gergely Főpolgármester azt nyilatkozta, hogy kihátrálnak a Hamzsabégi Sétány ügyből, pontosabban most már zöld utat adnak a kivitelezőnek, egyébként is csak azért szálltak be a perbe a civilek illetve Újbuda mellett, hogy megismerhessék a per anyagát. Nos ennél nagyobb marhaságot nem is mondhatott volna Karácsony Gergely, mert ha csak a per anyag érdekelte, azt elkérhette a pert indító civilektől, vagy Újbuda Önkormányzatától is.
Alpolgármester úr, mivel Ön nem csal alpolgármestere, de egy olyan körzet egyéni képviselője is, ami lefedi a Hamzsabégi sétány és környékének egy részét, ezért s kérdésem, hogy egyetért az Újbudaiakat eláruló főpolgármester kijelentésével vagy a párt fegyelmet felülírja az egyéni választókörzetében élők felé tett önkormányzati esküje, és elítéli a Karácsony Gergely és a Fővárosi Önkormányzat vezetésének döntését ebben az ügyben, és Ön továbbra is kiáll az ott élők érdekében az Újbudai Önkormányzattal közösen, azaz a per folytatása mellett, a Hamzsabégi sétány kiírtása ellen van. Ha igen, akkor kiadna erről egy írásos nyilatkozatot, nyílt levelet ?”
Az alpolgármester úr válasza a feltett kérdésre?
Barabás úr nem értette, hogy miért maradt ki a kérdésből Lázár János, illetve a civilek tiltakozást figyelmenkívül hagyó kormány és annak hivatalai. Ő a maga részéről tartja magát az Önkormányzat álláspontjához, azaz továbbra is a Hamzsabégi ssétány megmentésén dolgozó Újbudaiak érdekeit védi, egyébként pedig egyéni önkormányzati keretéből már két ízben is támogatta a POPÉK mozgalmat a felmerülő kötlségek egy részének fedezetként.
Végül arra kért, hogy a kérdésemmel Lázár Jánoshoz forduljak 🙂
Íme az alpolgármester úr válasza vágatlan formában:
Válaszom, refktálásom, észrevételeim Barabás Richárd alpolgármester úrnak :
Tisztelt alpolgármester úr, Kedves Richárd !
Azt kell mondjam, hogy én viszont azt furcsálom, hogy nem sikerült helyesen értelmezni a kérdésemet. Nem azt kérdeztem, hogy ki a felelős a Hamzsabégi sétány ügyben, mivel ez egyértelmű, ha bizonytalanok lennénk ennek tekintetében, akkor nem perben állnánk az állammal, hanem azon morfondíroznánk, hogy kivel is kellene perben állni.
A kérdés feltevésének egyetlen oka a Párbeszéd nevű párt egyik vezetőjének, aki egyben Főpolgármester és mögöttes csapatának a pálfordulata, akik miután beszálltak a második perbe, amit nem mellesleg ismét megnyertünk, most az Atlétikai VB miatti politikai alkudozásban nemes egyszerűséggel beáldozták a kerületünk tüdejének is besorolt Hamzsabégi sétányt, és ezzel hátbaszúrták az Újbudaiakat.
Mivel Őn is a Párbeszéd nevű párt tagjaként került be Újbuda Önkormányzatába, és Újbuda Önkormányzatának állásfoglalása egyelőre egyértelmű és közismert ebben az ügyben, így jogos volt szrintem az a kérdés, hogy ezt “skizofrén” állapotot hogyan szeretné megoldani, azaz Újbuda Önkormányzatát, az Újbudaiakat, a választási körzetében élőket képviseli, vagy esetleg győz a párt fegyelem, és akarva-akaratlanul Karácsony Gergely és a Fővárosi Önkormányzat álláspontját fogja követni.
Szerintem a kérdésem végtelen egyszerű volt, elegendő lett volna kijelenteni melyik oldalt képviseli innentől. A kérdésem második fele lehet picit bonyolultabb, hiszen azt kérdeztem, hogy amennyiben az Újbudaiak, az Újbudai Önkormányzat álláspontja mellett áll ki akkor kiad-e egy nyilatkozatot, hogy elítéli pártársa kifarcolását ebből az ügyből. Na erre viszont nem sikerült választ kapnom sajnos, pedig ez tenné igazán hitelessé, hogy a Hamzsabégi sétányban elkötelezett a helyiek mellett. “A már kétszer is adtam pénzt a Popéknak saját keretemből” nekem egy picit sántít, mert gyrészt ha abban a körzetben képviselő, akkor ennek kell lenni a természetesnek, mondhatni ez kötelező kűr volt az Ön részéről. Másfelől a saját keretéből az nem a saját zsebéből, szemben a sok kisemberrel, akik ezt a saját pénztárcájukból tették meg. Köszönjük, hogy saját önkormányzati keretéből támogatta az egyesületet a perköltségek térítésében, de biztosítom, ha pl. a civil szervezeteknek is lenne saját kerete az Önkormányzatnál, akkor ezt mi is gondolkodás nélkül megtettük volna. Azért más kasszájából bárki könnyebben adakozik. És végül jó lett volna, ha anno lobbizik az Önkormányzatnál, hogy ne külön pereljenek a civilektől, hanem velük együtt, és akkor talán fel sem merült volna a POPÉK adomány kérése. A “pereljünk külön” hozzáállásnak szerintem azóta sem találta meg senki az értelmét, maximum, hogy így az Önkormányzat belsős ügyvédje is megbízáshoz jutott. És bár apróságnak tűnhet, de a köz nélküli közmeghallgatáson a Hamzsabégi sétányon illett volna felszólalni, igaz ezt a többi jelenlévő képviselő sem tette meg, és hát elég furcsa volt, hogy a rendezvény végét nem sikerült együtt kivárnunk.
A testületi üléseken megszokott módon, mondhatni zsigerből a kérdésre történő válasz helyet ismét sikerült beleugrani az egymásra mutogatás állapotába, a felelősség terelgetésébe, pedig mint írtam fentebb el sem hangzott a kérdésben, hogy ki a felelős ebben az ügyben.
Kedves Richárd! Én nem a felelőst kerestem, hanem az álláspontjára voltam kiváncsi ebben a “skizofrén” helyzetben, mindössze az érdekelt a párt vagy választók érdeke győz az Ön esetében, és ennek pont semmi köze nincs ahhoz, hogy a Hamzsabégi sétány tekintetében a kormány miként kivánta és kívánja lesöpörni az asztalról a civilek érdekeit, véleményét.
Remélem így már sikerült tisztáznunk, hogy mi volt a kérdés, és nagyon sajnálom, hogy ezt valamilyen formában sikerült félreértelmezni. Azt viszont köszönöm, hogy azt kimondta, hogy az Önkormányzat és az Újbudaiak álláspontját támogatja.
Végül a hátbaszúrás mint jelző értelmezéséről. Bár záró mondatában arra céloz az alpolgármester úr, hogy valójában a Kormány szúrta hátba az Újbudaiakat, de erről szó sincs, mert a kormány az első perctől tudatosan és vállaltan szembe ment az itteniek akaratával, ez nem hátbaszúrás, hanem cinikus, diktatórikus, a lakosság véleményét figyelmen kívül hagyó támadás, bizonyos lobbik érdekének védelmében.
A hátbaszúrás szó azt jelenti, hogy valakit barátodnak, támogatődnak, harcostársadak hiszel, mert tettei, nyilatkozatai alapján melletted érvel, melletted áll ki, majd egyik pillanatról a másikra meghátrál, pálfordulat történik, gyakorlatilag ellened fordul. Ennek a jelzőnek pedig egyértelműen Karácsony Gergely és a Fővárosi Önkormányzat vezetése felel meg, hiszen a Hamzsabégi sétány tekintetében pontosan ez történt.
Ezek után azt gondolom nem teszem fel a kérdést Lázár Jánosnak,mert attól tartok megmosolyogtatnám, és nem is értené (jogosan), hogy miért tőle kérdezem, Barabás Richárd ebben az ügyben a Párbeszéd, Karácsony Gergely és a Fővárosi Önkormányzat álláspontját fogja-e képviselni vagy az Újbudaiak, a Hamzsabégi sétányt védő civilek, a választási körzetébwn élőknwk, valamint Újbuda Önkormányzatának az álláspontját.
Az utolsó mondatában elhangzik, hogy amit a kormány tesz ebben az ügyben az törvényellenes is. Egyetértünk, de ebben az esetben Karácsony Gergely és a Fővárosi Önkormányzat innentől kezdve egy törvényellenes akciónak adott zöld lámpát.
Barabás Richárhoz még egy kérdést intéztem Gazdagrétiként:
“Számíthatnak-e a Gazdagréten élők arra, hogy a GKH kivitelezési terveit még a szeptemberre ígért, majd október végére módosított lakossági fórum előtt megismerhetik. Gondolom az egyértelmű, hogy úgy nehéz lesz érdemben hozzászólni a lakossági Fórumon, ha csak ott láthatjuk a terveket.
A tervezés mely fázisában vagyunk, azaz még érdemben változtatható-e bármi a Gazdagrétiek kívánsága alapján ? Hozzám ezzel kapcsolatosan teljesen ellentététes álláspontok érkeztek az elmúlt egy- másfél évben
Fix, végleges a GKH új épületének helyszíne, vagy még ebben is van mozgástér, mivel a jelenlegei helyszín mentén lévő házak már aláírást gyűjtés zajlott a helyszín megváltoztatása érdekében.”
Ezt a kérdést és az erre adott választ egy önálló cikkben dolgoztam fel rögtön a közmeghallgatás után, na mert egy picit itt élőként hagy legyek önző, és kezdhessem ezzel 🙂
A cikket ITT tudjátok elolvasni, egyébként Gazdagrét és környékén élőknek érdemes, mert október 24-én ebben a témában lakossági fórum lesz a helyszínen.
És akkor még egy kérdést ebben a cikkben dolgoznék fel, amit Erhardt Attilának tettem fel:
“A ciklus hátralévő részében tervezi-e még az Önkormányzat, hogy önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanra kiír pályázatot, annak megvásárlására ? Remélem nem, de ha mégis melyek ezek az ingatlanok? A civilek, mint ezt Ön is tapasztalhatta saját választó körzetében is, nagyon erősen ellenzik az önkormányzat vagyonának (ami gyakorlatilag az Újbudaiak vagyona) bármilyen mértékű kiárusítását, és finoman szólva is felháborítónak tartjuk, hogy ha pl. Ön arról nyilatkozik, hogy micsoda eredményeket ért el az ingatlan beruházóknál, miközben nem is kellett volna a beruházóval tárgyalni, ha nem adják el az adott ingatlant neki. (pl. Andor u 60) Az utóbbi időben számos olyan ingatlan eladási szándék volt, amitől végül visszalépett az Önkormányzat, de nem lenne egyszerűbb előbb egyeztetni a környéken élőkkel és utána kiírni egy pályázatot, mint előbb kiírni, majd visszalépni ettől ?”
Erhardt Attila alpolgármester válasza:
Hálás a kérdésért, mert így elmondhatja, hogy 2019 előtt 56,5 milliárd Ft volt az Önkormányzat ingatlan vagyona, alapvetően éveken keresztül stagnálását mutatva, ehhez képest azóta évről-évre növekszik, most 58,4 milliárd forint ez a vagyon. Jelenleg pedig 7 milliárd forint értékben van 2 olyan ingatlan építése folyamatban, ami a gyerekekhez köthető intézmények. Jelen pillanatban nincs olyan ok, mint 2020-ban és 2021-ben, ami miatt ingatlanokat nagyobb mértékben kellene értékesíteni, így a ciklus végéig ilyen nem várható.
Az alpolgármester szerint azért volt szükség 2020-2021-ben ingatlan értékesítésre, mert 10 milliárdos tételben történt forrás elvonás az Önkormányzattól.
Íme az alpolgármester út teljes válasza videofelvételről:
És végül a reflektálásom, észrevételeim Erhadt Attila válaszára:
Tisztelt alpolgármester úr ! Kedves Attila !
Már-már kezdtem megnyugodni, hogy a ciklus végéig nem nyúltok hozzá a kerület ingatlan vagyonához, de azért picit elbizonytalanítottál, a sejtelmesnek is mondható kifejezéseddel:
“Jelen pillanatban nincs olyan ok, mint 2020-ban és 2021-ben, ami miatt ingatlanokat nagyobb mértékben kellene értékesíteni”
Ez a nagyobb mértékben kifejezés engem meglehetősen zavar, részben mert ki mit ért nagyobb alatt, másfelől, mert ez amolyan kiskapu, hogyha mégis kiírnátok egy ingatlanra értékesítési pályázatot, akkor ne lehessen azt mondani, hogy a Közmeghallgatáson elhangzottakhoz képest beállt a füllentés esete. Kicsit olyan ez, mint a reklámokban, hogy minden 10 fogorvosból 9 ezt ajánlja, vagy a baktériumok 99,9%-át kiírtja az adott szer, de azért egy árnyalatot ott hagyunk, mert ha valaki mikroszkóppal tenne felfedező utat a fürdőkádban, akkor nehogy perlekedhessen, ha valamit talál.
Attila nics olyan nagyon messze a ciklus vége, hogy ne lehetne annyira előre látni az önkormányzati büdzsében, hogy ennél konkrétabb vállalást is mondhass. Ráadásul úgy hírlik erősen lecsökkentitek az addig hátralévő időben a testületi ülések számát, márpedig ilyen eladást testület elé kellene vinni. Nem beszélve arról, hogy sokadik ígéret hangzott el, hogy a jövőben (mert eddig ez nem sikeredett) ingatlanok értékesítése előtt megkérdezitek az ott élők véleményét is, azaz lakossági párbeszédet alakítotok ki.
Összegezve komolyan örülök a válaszodnak, de kár volt ebbe belekeverni a “nagyobb mértékben” kifejezést.
Ha kiváncsi vagy a cikk sorozat első részére, amiben az elektromos roller káoszra vonatkozó kérdést és válaszokat jártam körül (erre egyébként más is rékérdezett rajtam kívül a helyszínen, akkor azt ITT tudod elolvasni.
A cikk sorozt harmadik része ITT olvsható el (Közmeghallgatás 3. – Kelenföldi Városközpont, Barackmag utca, választási ígéret)
A cikk sorozat 4-ik része (Közmeghallgatás 4. – a helyi lakosok és helyi képviselők kérdései..) ITT olvasható el
2 thoughts on “Közmeghallgatás 2.rész – Hamzsabégi sétány, GKH és önkormányzati ingatlanok értékestése”