A kerület jegyzője átalakította a választási körzeteket, kevesebb is lett eggyel
7 min read
Újbudán egyre többen laknak és a következő években újabb 20.000 beköltözővel kell számolni, de közben egyre kevesebben lesznek a hivatalosan a kerületünkben bejelentkezett lakosok 🙂
Újbudán 1990 óta folyamatosan csökken az itt élők száma, de természetesen csak a bejelentett lakcímmel rendelkezőket tudják Újbudaiként figyelembe venni, így az albérletben lakók legnagyobb része nem jelentkezik a statisztikában.
1980-ban még 178.960 fő élt hivatalosan (bejelentett lakcímmel) Újbudán
1990-ben 174.509 fő
2001-ben 144.441 fő
2011-ben 143.165 fő
2015-ben 152.620 fő
2017-ben 133.418 fő
2019-ben 132.825 fő
És néhány napja kerületünk jegyzője nagymértékű lakoság csökkenés miatt átszabta Újbuda választási körzeteit, eggyel kevesebb is lett (17-ből 16) és a kiadott, választásra jogosultak száma már mindössze 105.875. Persze az előző adatok népszámlálásból adódnak, így azok a bejelentett lakcímmel rendelkezők is benne vannak, akik viszont még nem rendelkeznek választó joggal, azaz a 18 év alattiak, így ha a 2019-es választásra jogosultak számához viszonyítom a mostanit, akkor pár százas az elérés, így vélhetően a bejelentett lakcímmel rendelkezők száma is hasonló lehet, mint a 2019-es.
A ténylegesen a kerületben élők száma kiindulva az elmúlt ével átadott lakásainak számából óvatos becslések alapján is 160.000 körül lehet, így egyfelől azt látjuk, hogy az évtized végére elérhetjük az 1990-es szintet, valamint az is látható a számadatok különbségéből, hogy jelenleg is 25-30.000 körül lehet az albérletben itt élők száma. Ez az adat elég magas és jól mutatja, amit egyébként saját magunk is tapasztalhatunk, hogy az új építésű ingatlanok számának drasztikus növekedése jellemzően vagy nagyobb arányban az albérletek számában csapódik le, tehát Újbuda a befektetés jellegű ingatlanok Mekkája lett.
Viszont ez csak egy gondolati kitérő volt, látva az átszabott és egyben lecsökkentett választási körzeteket, most inkább a változtatás furcsaságaira hívnám fel a figyelmet.
Az kétségtelen tény, hogy az elmúlt években rendkívül aránytalan volt a választási körzetek létszáma, így a legutóbbi önkormányzati választáson volt olyan körzet, ahol még az 5000-et sem érte el a választásra jogosultak száma (2-es), míg máshol (17-es) 7500 felett volt, így adott körzetekben sokkal nehezebb volt a dolga egy képviselőnek, ha nyerni akart. Természetesen az sem mindegy, hogy egy képviselőnek fizikailag mekkora területen helyezkedik el a választó körzete, nagyon nem mindegy, hogy egy lakótelepen kell ténykedni, vagy ennek sokszorosát jelentő területet kell nem csak bejárni, de a problémákat is kezelni. A terület nagysága pedig óhatatlanul azt is jelenti, hogy minden szempontból más típusú kisebb körzeteket kell valakinek képviselni, vagy a választópolgárok egymással hasonlóságot mutatnak. A körzetek átértékelése, átszabása ezért azt gondolom indokolt és szükséges volt. A kérdés tehát nem a ténye, hanem annak a formája, azaz jelenlegi képviselőket hasonló mértékben érintette-e az átszabás vagy sem.
Nos az új területi határokat, létszámokat, egyebeket az Újbudai Önkormányzat oldalán ITT bárki elérheti és megtekintheti, majd levonhatja a következtetésit, ahogy én is tettem.
Ami azonnal szemet szúrt, hogy mennyire nincs kommunikálva a jegyző változtatási javaslata. Ami még szembetűnőbb, ha azt is tudjuk, hogy 15 nap van arra, hogy bárki megtámadhassa ezt a határozatot. Pedig ha nagyon törekszünk a demokratikus működéshez, az átláthatósághoz, a lakosság tájékoztatásához és a párbeszédhez, akkor egy ilyen jelentőségű hírt minden lehetséges csatornán illene közölni. Ha másért nem azért, hogy a területek módosítása miatt mindenki számára egyértelmű lehessen, hogy változik-e majd a szavazó körzete, változhat-e a képviselője annak ellenére is, ha az újra indulna és tételezzük fel ismét nyerne. Nem biztos, hogy ezt csak a választás elindulásakor kellene, illene közölni.
Azonban ennél is feltűnőbb átnézve a változásokat, hogy miközben nagyon helyesen sokkal kiegyenlítettebb lesz az adott választási körzetekre eső választása jogosultak száma, közben bizonyos képviselőknek nem vagy alig észrevehető módon változott a jelenlegi körzete, addig másoknak alaposan átszabták, ezzel rendesen átírva a jelenlegi választókkal meglévő kapcsolatrendszerét.
Az új rendszer legnagyobb vesztese egyértelműen Kreitler-Sas Máté és rajta keresztül az LMP. Mátétól, aki a választókörzetében élők szerint is jól képviselte őket, különös tekintettel a Hamzsabégi sétány mentén élőket, a jelenlegi körzetének mint egy 2/3-át elcsatolták és helyette olyan területeket vontak be hozzá, ahol eddig nem fejtett ki semmilyen munkát, így vélhetően az ismertsége és elismertsége is sokkal alacsonyabb, mint eddigi körzetében. Különösen feltűnő, hogy épp a Hamzsabégi sétányból veszített jelentős részt, ami eddig gyakorlatilag kódolta a 2024-es választáson Máté sikerét, győzelmét.
Természetesen nem állíthatja senki, így én sem, hogy a jegyzőre politikai nyomást gyakorolt bárki is, így tekintsük véletlen, nehezen érthető és megmagyarázható tényként, hogy pont az egyik választási szempontból legsikeresebb ellenzéki képviselőnek bombáztuk szét ezzel a körzetét, legalábbis aránytalanul nagyobb mértékben, mint bárki másét. Persze ha onnan nézzük a történetet, hogy Máté a választókörzetében élők érdekében, sokszor védelmében, ha szükséges volt még ellenzéki társaival is szembement, vitát kezdeményezett, akkor azért annyira nem meglepő, ha sokan szívesen látnák őt ellenzéki oldalon sajnálatos véráldozatként a választási küzdelemben, és ehhez rendesen hozzá járulhat egy ilyen elég brutális átalakítás a körzetében.
Ezzel szemben a rendkívül gyengén teljesítő Erhardt Attila alpolgármester választó körzete elenyésző mértékben változott, de Görög András területe sem lett gyakorlatilag átalakítva. Nem azzal van baj, hogy az Ő területük nem változott, hanem azzal, hogy ehhez képest aránytalanul nagy a változtatás más képviselőknél.
Az is csak a véletlen műve gondolom, de azért ez a véletlen nem jön rosszul Lados Tamás képviselőnek, hogy azt a Gazdagréti lakótelep részt, ahol egyébként az időközi választáson mesze nem tudott olyan eredményt hozni, mint mondjuk a Sasad-ligeti részén, azt most leválasztották róla, így az “achilles sarkát” megműtötték ezzel az átszabással a 2024-es választást megelőzően.
A Kelenföldi Városközpont is anno 3 választási körzet centruma volt, ami most az átalakítás után már egy körzet fajsúlyos, még a másik kettő határa picit távolabbra került. Mivel itt ütközött a jelenlegi önkormányzat a legnagyobb ellenállásba, és mindkét nagy politikai tömörülésnek itt van a legnagyobb fiaskója választók szempontjából, így ha ebben a 3 körzetben a civilek független jelöltet indítanának, akkor elég esélyes lett volna, hogy nagyon megizzasztják a politikai pártok jelöltjeit, vagy akár meg is verik őket, és ebben az esetben akár 3 mandátum is elszállna. Ilyen szempontból ez a merő véletlen az átalakítás kapcsán segíthet abban, hogy mandátumvesztés esetén ez lehetőleg egy körzetre korlátozódjon, mert az átalakítás után a távolodó másik két körzetben már lehet kisebb lesz a befolyása a “renitens civil lázadóknak” 🙂
Összességében tehát szükséges és kikerülhetetlen volt a választási körzetek átalakítása, és magam részéről sajnálom, hogy az ingatlanba fektetők célpontjai lettünk, a hosszú távon itt élni akaró lakásvásárlók helyett (mert az természetesen koránt sem biztos, hogy aki itt talál albérletet, az később ha lesz módja itt is fog vásárolni ingatlant és válik végérvényesen Újbudaivá) A fentebb említett átalakítási anomáliák is biztos a véletlen műve :-), de akiket ez a véletlen erőteljesebben súlyt, azoknak ez aligha vigasz.
1 thought on “A kerület jegyzője átalakította a választási körzeteket, kevesebb is lett eggyel”