2025.07.19.

Lokálpatrióta

Újbuda civil hírportálja

A Bayer csoport nem csak jobb, de baloldalon is nyerő cég, így Hosszúrét ügye már érthető

14 min read

Hosszúrét megmentése érdekében készített videónk már 25.000 negtekintésnél jár, így tagadhatatlan, hogy az Újbudaiakat nagyon érdekli a terület sorsa és egyértelműen annak beépítése ellen küzdenek.

Íme a video, ami ennyi embert megmozgatott, és amitől futótűzként terjed a helyi lakosok közt a petíció

Hosszúrét jelenleg beépítésre váró területe a 1835/5-ös hrsz alatt futott, amíg a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában volt, és amikor ezt értékesítették a Carlton ingtlanhasznosító és fejlesztő Kft részére, akkor már ez a cég kérte az ingatlan megosztását és így lett ebből a T-83409 számú vázrajz alapján két külön terület 1835/12 és1835/13-as hrsz jelzéssel 2009 augusztusában.

A Bayern cégcsoporthoz tartozó Zágrábi út 8 Kft 2023 december 21-én nyújtotta be bejegyzési kérelmét adásvételi szerződése alapján erre a két ingatlanra, miután azt megvásárolta az Unimo Plusz KFT-től (2040 Budaörs Gyár u 2)

 

Íme az idevonatkozó ingatlan tulajdonilap bejegyzés 1835/12-es hrsz

Íme az idevonatkozó ingatlan tulajdonilap bejegyzés 1835/13-es hrsz

Tehát mindkét földterület esetében ugyanattól a Budaörsi székhelyű Unimo Plusz KFT-től vásárolta meg a Zágrábi út 8 KFt, aki a Bayer csoport tagja

Igen ám de itt az első bökkenő a történetben, mivel ennek az Unimo Plusz KFT-nek a bejegyzését elutasította a cégbíróség, így a cég nem jött létre, nem létezik, adószáma sincs, így semmilyen kötekezettséget sem vállalhatott. Az általa kötött szerződések ezért véleményem szerint semmisek.

Íme erre vonatkozóan az Opten Céginformációs rendszer visszajelzése, de más információs rendszerekben is visszaellenőriztem a cég háterétt

A Pozsonyi úti Unimo Plus cégjegyzék száma: 

Cégjegyzékszám: 01 09 332425 (Hatályos)
13 09 188923

Fentebb látható, hogy a Budaörsi Unimo Plus cégjegyzék száma ezektől eltérő, tehát jogilag ez két külön cég.

DE a Pozsonyi úti Unimo Plus KFT céginformációjában ez látható a székhely változtatásról:

5. A cég székhelye
2040 Budaörs, Gyár utca 2.
Változás időpontja (törlés): 2018.10.01.
Bejegyzés kelte: 2017.09.26.
Törlés kelte: 2018.11.05.
Hatályos: 2017.09.26. – 2018.10.01.


5/1
1137 Budapest, Pozsonyi út 38. fszt. 1.
Változás időpontja: 2018.10.01.
Bejegyzés kelte: 2018.11.05.
Hatályos: 2018.10.01. – …
5/2

Tehát a két cégjegyzék szám miatt úgy tűnik Unimo Plus Kft néven két cégnek is kérték a bejegyzését, majd az egyik székhelyet váltott 2018 novemberében.

A Bayer csoport pedig ezt követően egy ezek szerint tisztázatlan adásvételi szerződéssel, építési engedély nélkül, Újbuda Önkormányzatától bekért fásszárú növények kivágási engedélyét nélkülözve állt neki a zöldterület módszeres kiírtásának, ahol nem mellesleg 17 féle védett madár él, és még költési időszak is van, amely időszakra fokozott előírások vannak. A beuházó szerint ők csak fűvet, aljnövényzetet vágtak, az más kérdés, hogy ehhez láncfűrészekkel és faapritólógéppel érkeztek. :-

Helyi civilek tudva a beruházásról már pár héttel ezelőtt aláírás gyűjtési akcióba kezdtek, hogy megmentsék a területet, és peticióban kérték a terület kisajátítását, majd természetvédelmi területté nyilvánítását. Jelenleg már 3100 felett jár a petíciót aláírók száma

Amikor május 10-én a Fák és Madarak napján elindult épp a fák és velük együtt feltételezhetően a madarak fészkeinek írtása 3 napon keresztül kizárólag a helyi civilek tiltakoztak, értesítettek minden létező hatóságot, hívták ki többek közt a Közterület Felügyeletet és a Rendőrséget is. A rendőrség a kerületi fásszárú növények kivágási engedélyének hiányára hivatkozva többször is leállította a munkálatokat, de amint elmentek a munkások újra nekiláttak annak ellenére, hogy figyelmeztettük őket a természetromboló tevékenységük nem csak szabálysértési, de akár bűncselekményi fokozatba is léphet. Végül a negyedik napon Balázs Attila a Bayer Csoport vezérigazgatója megjelent Újbuda Önkormányzatánál, és ott megegyeztek, hogy amig a Környezetvédelmi osztály kivizsgálása tart a lakossági bejelentések alapján addig leállítja a további munkálatokat és levonultak a területről

DE vajon ez mit jelent ? Az Önkormányzat rendre utasította a kivitelezőt, keményen fellépett a terület mentén élők érdekében ?

Sajnos nem, mert ha picit visszamegyünk az időben, akkor nyilvánvaló lesz, hogy Újbuda Önkormányzata kifejezetten jó kapcsolatot ápol a Bayer csoporttal, láthatóan egyáltalán nem zavar senkit, hogy egyéb ügyekben NER-es vállalkozóként emlegették. Így ez a tetemre hívás akció természetrombolás után inkább amolyan baráti csevely lehetett, hogy a cég picit fogja vissza magát a választásokig. A civil kurázsi úgyis majd szép lassan kifullad pont úgy, mint a Kelenföldi Városközpont ügyében (legalábbis ezt gondolják sokan) 

VABA Házak... Ismerős lehet ez sokaknak a Bikás parknál.

DE még mennyire, hiszen ez egy állandó elem testületi üléseken is, amit előszerettel idéz a baloldali összefogás, mint kormányzati kiemelt beruházást, ami ellen tiltakozott az Önkormányzat, ami nem az ott élők érdekeit képviselte. Mit ad isten ez a beruházás is a Bayer csoport érdekeltsége

És akkor jöjjön egy csavar Önkormányzat módra 🙂

László Imre és a Momentum-DK-MSZP-Párbeszéd-LMP összefogás képviselői 2024. február 15-én elfogadtak egy határozatot, (15/2024.(II. 15.), különböző ingatlanfejlesztésekről. Ennek c) pontja szerint a Bayer Construct Zrt.-vel a határozat melléklete szerinti együttműködési megállapodást megkötik. Felkérik a Polgármestert a megállapodás aláírására. Határidő: 2024. március 31.

Ugyanakkor Keller Zsolt az utolsó gazdasági Bizottsági ülésen levetette napirendről a Bayer csoprottal a megállapodás jóváhagyását, amit állítólag megszavaztak a bizottság tagjai. Akkor most nem írta alá a Polgármester a megállapodást a neki szabott határideig ? Vagy aláírta, majd a bizottság meg hatályon kívül helyezte ? Vagy a fene se tudja mi történik itt.

A megállapodás nem csak a Hosszúréti két ingatlan érinti, hanem láss csodát az eddig utált VABA házakat is a Vahot u 10.sz alatt, valamint a Budafoki út – Barázda u. által határolt területen lévő 3993/4 hrsz.-ú ingatlanon tervezett 464 lakásos lakópark építését is. („Elite Park 2-3 ütem”

A két fél közti megállapodás 1-es pontja elég beszédes

Szerződő Felek jelen együttműködési megállapodás előzményeként kölcsönösen egyezően rögzítik, hogy a Beruházó és az általa közvetlenül, illetve közvetett módon tulajdonolt gazdasági társaságok (továbbiakban: „Beruházói Cégcsoport”) Budapest Főváros XI. Kerületében (továbbiakban: „Kerület”) jelen megállapodást megelőzően, és jelenleg is jelentős ingatlanfejlesztési beruházásokat hajtanak végre vagy generálkivitelezőként, ingatlanfejlesztőként részt vesznek ilyen projektekben. Beruházó kinyilvánítja azon szándékát és üzletpolitikai célját, hogy a Kerületben a jövőben, hosszútávon további ingatlanfejlesztési beruházásokat végezzen, figyelemmel az Önkormányzattal folytatott eddigi együttműködés pozitív tapasztalataira, a Kerület, mint beruházási célterület által biztosított kedvező körülményekre, valamint az eddigi eredményes fejlesztésekre. Az Önkormányzat kinyilvánítja azon szándékát, hogy partner kíván lenni a Beruházó azon ingatlanfejlesztési beruházásaiban, amelyek összhangban vannak a Kerület építési- és fejlesztési koncepciójával, továbbá megvalósulásuk a közérdekkel is összeegyeztethető.

Tehát telejsen pozitív a kapcsolat és az együttműködés a NER-esnek mondott Bayer csoport és Újbuda Önkormányzata között.

de nézzük tovább a megállapodást:

Az Önkormányzat a Beruházó következő folyamatban lévő, vagy tervezett ingatlanfejlesztéseiről bír tudomással:
i. Budafoki út – Barázda u. által határolt területen lévő 3993/4 hrsz.-ú ingatlanon tervezett 464 lakásos lakópark építése („Elite Park 2-3 ütem”)
ii. Hosszúréti út – Lépés u. – Szőlőlugas utca által határolt területen lévő 1835/12 és 1835/13 hrsz.-ú ingatlanon tervezett 270 lakásos lakópark építése. („Madárhegy-projekt”)
2.) Az Önkormányzat és a Beruházó kötelezettséget vállalnak, hogy jelen megállapodás alapján és az itt meghatározott feltételekkel együttműködnek annak érdekében, hogy a Beruházó Kerületben folytatott, jelen szerződés 1. pontjának második bekezdésében meghatározott ingatlanfejlesztési tevékenysége mindkét félnek kölcsönösen előnyöket biztosítson, és ezáltal minden egyes adott projekt vonatkozásában egyidejűleg érvényesüljenek a Kerület közérdeket szolgáló szempontjai és a Beruházó szakmailag megalapozott, magánberuházások esetén preferált igényei.

"Elmentünk a falig" nyilatkozta a három helyi képviselő az Újbuda újságban és a Média 11 podcastjába. Fentiek alapján nehezen értelmezhető ez a fal...

A határozat és az együttműködési megállapodást bárki letölhtei, elolvashatja ITT

A határozat megjelenési időpontja 2024 február 15, amiben március 31-ig adtak ebben határidőt a Polgármesternek aláírásra.

Azért a 8-as pontot érdemes még külön kiemelni:

8.) A jelen együttműködési megállapodás tartalmazza a Beruházó és az Önkormányzat közötti megállapodás valamennyi feltételét. A szerződés hatálybalépésével hatályát veszti valamennyi közlés, tárgyalás és megállapodás (szóbeli vagy írásbeli), amelyet a Felek a Szerződés tárgyát illetően a Szerződés kelte előtt tettek vagy kötöttek. A félreértések elkerülése végett a Felek rögzítik, hogy a jelen pontban foglalt kikötés a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: „Ptk.”) 6:87. §-a szerinti teljességi záradéknak minősül. Szerződő Felek ugyanakkor egyhangúlag rögzítik és kölcsönösen megerősítik az egyértelműsítés céljából, hogy a jelen együttműködési megállapodás nem módosítja, nem helyettesíti és nem befolyásolja az Önkormányzat és a – jelenleg a Beruházói Cégcsoportba tartozó – Jákob Ingatlan Kft. között 2016. augusztus 24. napján a Budapest XI. kerület Budafoki út és Barázda utca által határolt területen megvalósuló lakóingatlan fejlesztési beruházás („Elite Park”) vonatkozásában megkötött településrendezési szerződést; továbbá az Önkormányzat és a Beruházói Cégcsoportba tartozó EA ALFA 4. Ingatlanberuházó és -Forgalmazó Kft. között a Budapest XI. kerület, Vahot u. 10. szám alatti ingatlanon megvalósított lakóház építési beruházás kapcsán jelen Együttműködési Megállapodással egyidejűleg megkötött településrendezési szerződést; valamint az Önkormányzat és a Beruházói Cégcsoportba tartozó Zágrábi Út 8. Ingatlanforgalmazó Kft. (székhely: 2038 Sóskút, Bolyai János utca 15., Cg.: 13-09-214192) tulajdonában álló, Budapest, XI. kerület, belterület 1835/12 hrsz.-ú és 1835613 hrsz.-ú ingatlanokra vonatkozóan az adott ingatlanok korábbi tulajdonosa az UNIMO Plusz Kft. (székhely: 1137 Budapest, Pozsonyi út 38. Fszt. 1.,Cg.: 01-09-332425) által 2023. október 10. napján az Önkormányzattal megkötött településrendezési szerződést, amely itt hivatkozott három településrendezési szerződés jelen Együttműködési Megállapodással párhuzamosan fennálló, érvényes és hatályos szerződések, az azokból eredő jogok és kötelezettségek a jelen Együttműködési Megállapodástól függetlenül illetik és kötelezik a hivatkozott településrendezési szerződésekben részes szerződő feleket.

És íme megjelenik egy másik Unimo Plusz cég, aki valóban létezik 2017 óta a Pozsonyi úti székhelyén, csak ez jogi szemponttból nem azonos a budaörsi be nem jegyzett céggel, már pedig a tulajdoni lap szerint a Budaörsi volt a terület tulajdonosa, nem a Pozsonyi úti.

AZ önkormányzat tehát nem azzal a céggel között településrendezési szerződést, mint aki az ingatlanlap szerint tulajdonos, ráadásul ezt október 10-én kötötte, miközben bejegyezve az egyébként létre sem jöttt cég az ingatlan lapon 2023 december 21-én lett. Azért ez feltűnhetett volna valakinek 🙂

Felmerül ez alapján egy érdekes kérdés...

Ha a település rendezési szerződésen szereplő Unimo Plus nem azonos az ingatlan tulajdoni lap szerinti tulajdonossal, akkor mennyiben érvényes ez a település rendezési terv a Bayer Constructra nézve. Ha pedig így nem érvényes, akkor csak rajta múlik mit kíván betartani ebből. Igaz maga az adásvételi szerződés is kétséges a Bayer cégével, hiszen az eladó cég nem létezik. Sőt az Unibau tulajdon átruházása is kétséges, hiszen egy nem létező cégbe ruházta át a tulajdonát. Az Unibau és elődje a H-MOTT 2008 cégek már nem léteznek.

DE ez még nem a vége, mert mi van a kisajátitási kérelemmel, amit a civilek kértek ?

Ha fenti logika alapján semmis a ZÁGRÁBI ÚT 8 kFT ÉS AZ UNIMO PLUSZ KFT (BUDAÖRS) SZERZŐDÉSE, AKKOR NINCS KINEK FIZETNI A KISAJÁTÍTÁSÉRT, HISZEN NINCS LÉTEZŐ TULAJDONOS 🙂

Természetesen ez már jogász feladata, de az látható, hogy az egész ügy tele van kérdőjelekkel, és az Önkormányzat pedig egyértelműen támogatja a Bayer csoportot Hosszuréten is, miközben úgy tesznek, mintha a tiltakozó lakosságot támogatnák.

Információim szerint több országos média is foglalkozik már Hosszúrét és a Bayer csoport újbudai ügyleteivel, így még további cikkek megjelenése várható.

Ebbe a cikbe most nem írtam bele, mert így is hosszú és bonyolult az ügy, de majd egy következőbe még megmutatom, hogy micsoda pénzügyi tarnzakciók zajlottak mág a Bayer csoport megjelenése előtt, amihez jelzálog jelzálog hátán volt többek közt a két hosszúréti ingatlanon.

A cikk végén apró kis érdekesség 🙂

A Carlton KFT, ahonnan az egész történet elindult székhelye ma már a Pozsonyi út 38. fsz.1. És a történet végén a két Unimo Plus Kft-ből a létező is éppen ide van bejegyezve, mondhatni a kör bezárult és mintha az ingatlanok visszakerülnének oda, ahonnan elindultak, csak épp a köztes cirka 15 évben pénzügyi tranzakciók fedezeteként használták ezeket.

Amikor pedig 2022 októberében kiírták árverésre a két ingatlant, akkor a hivatalos árverési tájékoztatóban adósként, kivel szemben az eljárás folyt az Unimo Plusz pozsonyi út cég lett megjelölve (felszámolás alatt jelzővel) , majd jelemzők felsorolásnál 1835/12 es trületnél UNIMO PLUSZ Kft. “f.a.” 2040 Budaörs.  Gyár utca 2. (akkor most felszámolás alatt volt egy olyan cég aki bejegyzésre sem került ? )

1835/13 -ös ingatlannál viszont tulajdonosként a Pozsonyi úti Unimo Plus van bejegyezve, aki viszont sosem került fel tulajdonosként az ingatlan tulajdoni lapra. 

Kesze-kusza állapotok uralkodtak tehét már az árverésnél is. Végül az érverés elmaradt, mert megjelent a semmiből egy ismeretlen jótevő, aki kifizette az Unimo Plus adósságát. Van egy tippem, ki volt ez a jóságos cég. 🙂

Az is elég érthetetlen, hogy fentebbi tulajdoni lapon leírtak szerint az Unibautól jogutódlás címen a a budaörsi Unimo Plus terület átadási kérelmét 2018-ban indították el, de ennek bejegyzésre csak 2023 december 21.én történt meg, amikor már réges rég el volt utasítva a Budaörsi cég bejegyzésének kérelme.

A Főváros tulajdonába is anno kisajátítással került a terület és igen csak érdekes jogcímre az 1991.es XXXII-es törvényre hivatkozva, de ez már egy következő cikk része lehetne. Aki megnézi ez a törvény miről szól az érteni fogja mire gondolok "érdekes jogcím" alatt.

A cikk megírása után futott be, egész pontosan a cikk hatására egy új, döbbenetes információ

Az UNIMO PLUSZ Kft. 2023-as éves beszámolója szerint 2,6 Millárdért szerepel a könyveiben a telek kb. (0,7 Milliárd apport+1,8 Milliárd értékelési tartalalék), majd 5.0 Milliárdért adta el a Bayer-nek. Annak ellenére, hogy 5-0,7=4,3 Milliárd szerepel eredményként az eredménykimutatásban 0 Ft adót fizetett. Na erre varrjon valaki gombot, adózási szempontból eltűnt a pénz !!!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
Twitter
Youtube
Pinterest