2025.07.08.

Lokálpatrióta

Újbuda civil hírportálja

Elkezdődött az Önkormányzat és a Civilek között egy tárgyalás sorozat a Kelenföldi Városközpont jövőjéről…

8 min read

Tegnap az Újbudai Civilek Tanácsa, azon belül is a Kelenföldi Városközpont Megmentéséért Mozgalom, mint ügygazda, a Védegylet Újbuda,  a Popék és a Körtér vezetői jelen voltak az Önkormányzatnál a Kelenföldi Városközpont jövője témában összehívott egyeztető tárgyalás sorozat első rendezvényén.

A civilek nagy érdeklődéssel jöttek a megbeszélésre, bár elég nehéz volt felkészülni a beszélgetésre, mivel semmilyen előzetes anyagot nem kaptak a megbeszélés tárgyáról. Ezt már a tárgyalás elején jelezték és nehezményezték, amire az volt a válasz, hogy még csak egy munkaanyag készült az ügyben, ami nincs véglegesítve. Ezt megértjük, de egy tárgyalás során, aminek tétje az itt élők szempontjából óriási, aminél a Civilek érdekeltek bevonásáról még képviselő testületi döntés is született, ott nem iagzán érthető, hogy akár a munkaannyag miért nem kerülhet elénk, amihez hozzá fűzhetnénk a véleményünket, ötleteinket. Már egy előző cikkemben is írtam, hogy szerintem a normális folyamat úgy zajlott volna, hogy az önkormányzat illetékes osztálya elkészíti a koncepcióját, amit átad a civil szervezeteknek, azok pedig ezt véleményezik, ötleteikkel, javaslataikkal vagy épp bírálataikkal kiegészítik, majd ez megy be munkaanyag címen az Önkormányzathoz, amiről aztán elindul a tárgyalás sorozat és a jóértelmben vett egyeztetés, egyezkedés. Nos nem így történt, így maradt számunkra a rögtönzés és a kíváncsiság, hogy majd a tárgyaláson mi derül ki ebből a munkaanyagból.

Maximálisan örülünk a tárgyalás sorozat elindításának és igyekszünk a Városközpont környezetében élők illetve ott dolgozók érdekeit képviselve a lehető legjobb megoldást megatalálni, majd ebben közreműködni, azonban ehhez első lépésként ki kell tenni a kártyákat az asztalra. Az első találkozó azt gondolom, amolyan hangulat felmérő ismerkedési est volt még csak, mivel továbbra sem árulták el nekünk, hogy mi van ebben a bizonyos munkaanyagban, így nem tudtunk erre reflektálni, viszont mi abban hiszünk, hogy annak a bizonyos kásának a kerülgetése helyett, mondjuk ki az elképzeléseinket, így az Újbudaiak véleményét és érdekeit képviselve elmondtuk, hogy továbbra is a felújítást tartjuk elfogadhatónak és illetve a KÉSZ (kerületi építési szabályzat) megváltoztatása tekintetében pedig a maximum kétszintes beépítésre történő korlátozást, a zöldterületi intenzitás illetve beépíthetőség mértékének radikális csökkenését, a csapadékhasznosítás előírását, az épület energiahatékony szigetelési előírásainak rögzítését.

Mivel erre nem történt olyan válasz megfogalmazása, amiben konkrétan megjelennék a kerület főépítészének az elgondolásai, így mindössze annyit tudtunk meg, hogy kompromisszum készség lehet abban a bizonyos munkaanyagban, így várhatóan az építési magasságot a jelenlegi cirka kilencszintnél alacsonyabban határoznák meg, de az egyértelműen nem a kettő, hiszen akkor az elmondott javaslatunk alapján elégedetten kezet rázhattunk volna. Információ hiányában most kár lenne tippelgetni, hogy az Önkormányzat mennyire engedékeny vagy szigorú a befektetőkkel szemben (hiszen ez is csak nézőpont kérdése), azaz 4-5-6 stb szint az, amit szeretnének ha mi itt élők is elfogadnánk.

Ami még fontos és kiderült a megbeszélésből, hogy valamilyen formában lakossági egyeztetést (fórum, kérdőív, személyes vagy online ?) kívánnak tartani a KÉSZ átalakítási elképzelések kapcsán (hogy ez most a városközpontot érinti vagy a teljes kerületet, ez sem volt egyértelmű, igaz később elhangzott, hogy szűkíteni kell a megkérdezettek körét, ami a Városközpontot érintő KÉSZ változásokra utalhat. (az szintén nem tudható még, hogy a szűkítás vagy merítés mértéke milyen mértékű lehet, tehát pl Örmező érintett-e, vagy onnan mindenki lelkesen fut az Etele Plázába 🙂 )  A civilek azt gondolják, hogy a lakosság megkérdezése esetén elég nehéz lesz egy igen hosszú KÉSZ tartalmáról véleményt kérni, hiszen, ha valaki tisztességgel szeretne résztvenni egy iylen foylamatban, annak a válaszai előt illene elolvasnia a kész KÉSZ-t 🙂  Pósfai Miklós az önkormányzat nevében úgy fogalmazott, hogy a felújítás mint alternatíva kérdésként ebben nem szerepelne, hiszen azt nem a KÉSZ szabályozza. Ebben a kérdésben élesen tiltakoztunk, tiltakozni is fogunk, és abból az álláspontunkból nem engedünk, hogy amenyiben a Városközpont jövőjéről kérdezik a lakosságot valamilyen formában, az nem korlátozódhat kizárólg olyan kérdésekre, ami KÉSZ hatásköre, ki kell térni arra is, hogy a lakosság a felújítás vagy a lebontás-építés mellett döntene-e Amennyiben ezt nem teszik meg a lakosság szondázása esetén, akkor szembe megyünk annak a 25.000 embernek az akaratával, akik a Városközpont felújítása mellett írtak alá petíciót és szembe megyünk az Önkormányzat által készített és reprezentatívnak mondott (azaz a kerület teljes lakosságára érvényes) közvélemény kutatással, ahol a megkérdezettek 60% a felújítást választotta, míg a lebontásra 9% szavazott (még a hagyjuk így, ahogy van, se felújítás, se lebontés nem kell választ adók száma is magasabb volt, mint a lebontás mellett érvelők) Igazából indokát sem látom, hogy ha az Önkormányzat kutatásában benne lehetett ez a kérdés, akkor egy leendő, jelenleg nem körvonalzott megkédezésnél miért ne lehetne benne.

Megjegyzem, ha igazán biztosra akar menni bárki, akár Civilek, akár Önkormányzat részéről, akkor ki kell írni egy népszavazást ebben a kérdésben. És azt sem szabadna elfelejteni, hogy amikor Újbuda vezetése a Fővárosi Önkormányzatnál szeretne érvelni az Újbudaiak véleménye alapján és érdekében, akkor oda lehet tenni Karácsony Gergely asztalára, hogy az Újbudaiak elsöprő többséggel a felújításra szavaznak. Értjük, hogy ez sérti a Főváros érdekeit, pontosabban pénzéhségét, de ahogy azt a tárgyaláson is jeleztük, a Főváros nem tulajdonosa, csak kezelője az ingatlannak, a tulajdonosai a magyar választópolgárok, az adófizető állampolgárok, és mivel területileg gondolom az Újbudán élők adóforintjaiból építették fel anno, és leginkább az ottani kereskedők bérleti díjaiból tartották fent azóta (bár még állagmegőrzésre se nagyon fordítottak ebből a pénzből az épületre), így a közvetlen tulajdonosok mi Újbudaiak vagyunk.  És ha már a Fővárost emlegetem, kerületünk polgármestere, Dr. László Imre jelezte, hogy megállapodott velük, miszerint október 31-ig semmilyen döntést nem hoz a Főváros, nem kezd bele újabb pályázat kiírásába, addig várja Újbuda Önkormányzatától a javaslatot. Köszönjük a polgármester úrnak a közbenjárást a határidő kitolásában. ( a fotó illusztráció, nem most készült)

Az első egyeztetés végén ígéretként elhangzott, hogy a következő júliusi tárgyalásra már fogunk kapni előzetes anyagokat, amit előre is köszönünk, mert érdemi tárgyalást csak információk birtokában lehet folytatni. Én ebből is azt a következetést vonom le, hogy az első tárygalásnak az egyetlen célja a civilek álláspontjának megismerése volt, amihez képest még esetleg alakítható a munkaanyag. (Mondjuk a Civilek álláspontja eddig is ismert volt, mert már számtalanszor elmondtuk és leírtuk, így ezt most maximum megerősítettük)

Őszintén sajnálom, hogy a felfokozott érdeklődés ellenére csak ennyiről tudok bezsámolni, de ahogy fentebb is írtam jelenleg csak a Civilek álláspontja ismert az első találkozó végén. Az utolsó mondatként, akár lezárásnak is mondhatnám a Civilek álláspontjával megegyezően a Popék egyik vezetője jelezte az Önkormányzat felé, hogy kifejezetten nehezményezzük, a múlt hét szombati, a Városközpont területén tartott bemutatót a múszaki egyetem halgatóinak munkájából, részben, mert erről senkit nem értesítettek, így nem tudtunk részt venni rajta, részben mert annak már a címe is manipulatív (milyen lesz a Kelenfüldi Városközpont jövője), így alkalmas az amúgy is felkorbácsolt érzelmek hevítésére, és ami ennél is rosszabb, helytelen következtetések levonására (éppen ettől manipulatív)

A megbeszélésről az Újbuda TV munkatársai felvételt készítettek, hogy a későbbiekben dokumentálható legyen mint két oldalon, hogy mi hangzott el. Hogy ez valamikor nyilvános anyagként elérhető lesz-e bárki számára, arról jelenleg nincs információnk.

Kíváncsian várjuk a második találkozót és reméljük, hogy ott majd végre megismerjük az Önkormányzat és/vagy a kerület építészeinek álláspontját, továbbá reméljük, hogy javasaltunkra közben elindul egy szakértői felmérés az épület állapotáról, felújítás esetén milyen munkák és milyen időtávban szükségesek (munkafolyamatok kötségvetési évekre történő széttagolása), valamint ez alapján árajánlatok is bekérhetőek (ennek igazából már meg kellett volna történnie), mert pusztán azt állítani, hogy drága, nincs rá pénz, de közben azt sem tudjuk, hogy mire és mennyit kellene fizetni, arról nekem a régi vicc jut eszembe:

Mennyi ?

Harminc.

Mi harminc ?

Mi mennyi ?

1 thought on “Elkezdődött az Önkormányzat és a Civilek között egy tárgyalás sorozat a Kelenföldi Városközpont jövőjéről…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
Twitter
Youtube
Pinterest