Október 5-én 17.00 órától Közmeghallgatás lesz Újbuda Önkormányzatánál. Elmondjuk ötleteinket, felvetjük problémáinkat vagy beérjük a fotelharcos mandátummal ?
9 min read
Újbuda Képviselő testülete 2022 október 5-én 17.00 órától Közmeghallgatást tart a Polgármesteri Hivatal földszinti nagytermében (1118 Zsombolyai u. 5)
Egy ilyen közmeghallgatás egy évben sajnos csak egyetlen alkalommal történik (így vétek kihagyni az Újbudaiaknak) és ennek a lényege, hogy ilyenkor bárki bármilyen a kerületünket, az Újbudaiakat érintő kérdést feltehet akár személyre szabottan, akár általánosságban az Önkormányzat vezetésének. Elmondhatjuk bármilyen témában a problémáinkat, akár erre vonatkozó javaslatainkat, kérdéseinket is, jelezhetjük, ha adott problémáink kapcsán az elmúlt egy évben nem történt semmilyen érdemi lépés, vagy ami történt az nem elégséges a megoldások tekintetében. Köszönetet mondhatunk egyéni képviselőinknek, vagy az Önkormányzat vezetésének, de egyben számon is kérhetünk bármit a képviselők és a testület munkája kapcsán.
A kérdéseinket, felvetéseinket ma (2022.október 28) 12.00 óráig írásban beterjeszthetjük az alábbi email címen: kozmeghallgatás@ujbuda.hu , de ha erről lemaradnánk, akkor a Közmeghallgatás napján személyesen is megtehetjük. Az újbudaiak által feltett kérdésekre, felvetésekre köteles az Önkormányzat 30 napon belül írásban válaszolni, de amennyiben a kérdéseink beterjesztésekor jelezzük, hogy a Közmegallgatáson szeretnék azonnal választ kapni, akkor ha ennek technikai akadálya nincs, ez is meg fog történni élőben. (ezért érdemes írásban benyújtani a kérdéseket és kérni a személyes válaszadást a Közmeghallgatáson, mert akkor ennek nem lehet technikai akadálya)
Egyetlen kérdés marad: Élünk a Közmeghallgatás lehetőségével, és ki merjük mondani a problémáinkat, fel merjük tenni a kérdéseinket, elő merjük-e adni ötleteinket, javaslatainkat, tudunk-e élni az elismerés vagy épp a kritika lehetőségével, vagy mindössze a facebook csoportok szintjén puffogunk, teszünk fel kérdéseket meg nem nevezett személyeknek, fejezzük ki ellenvetésünket, tiltakozásunkat, azaz megmaradunk fotel forradalmárnak ?
Ha összevetem a tavalyi közmeghallgatáson megjelenek számát, illetve a személyesen vagy írásban benyújtott kérdések számát a releváns újbudai facebook csoportokon közmeghallgatásra érdemes témák tekintetében megjelent posztokkal, vagy akár a Lokálpatrióta szerkesztőségébe beérkező ügyekkel, akkor egyszerűen érthetetlen, hogy miért élünk ilyen visszafogottan a Közmeghallgatás lehetőségével. Vajon mjtől félnek azok, akik a facebook csoportok szintjén bátra és sokszor kritikusan fogalmaznak ? Vagy azt gondoljuk majd valaki más, majd biztos lesz aki felteszi azokat a kérdéseket, amiket mi is feltennénk ? Tényleg mindig másokra kell várnunk, tényleg mindig másoktól várjuk el, hogy kezdeményezzenek, tényleg mindig másoktól várjuk, hogy értünk, az érdekünkben is felszólaljanak és változtatásokat érjenek el ? Vagy pusztán csak ennyire kényelmesek, netán közönyösek vagyunk ? A politikai apátia nem hoz változást és meg seme erősíti az Önkormányzati képviselőket munkájukban, ha azzal elége4dettek vagyunk. És ha így is lenne,. akkor a facebook és egyéb közösségi média szintjén miért nem jelentkezik ez az apátia ? Fotelból lehet elégedetlennek lenni, de ebben a formában csak kozerváljuk, amivel elégedetlenek vagyunk, nem jutunk sehová.
Ha elégedett vagy, akkor megérde3mli az, akinek a munkájával elégedett vagy, hogy visszajelzést kapjon, ha pedig elégedetlen vagy, ha gondjaid, problémáid lennének, akkor tegyél is érte, hogy változás történjen és ennek első lépcsője, hogy megjelenj a közmegahallgatáson, illetve benyújtod a kérdéseidet, ötleteidet, javaslataidat, panaszaidat.
Ha változásokat szeretnénk, akkor nekünk, magunknak is változni kell, minimum az aktivitásunkban, a kerületünk életében történő civil részvételiségben…
És ha már másokat biztatók, akkor íme , milyen kérdéseket terjesztettem be én a Közmeghallgatásra a Lokálpatrióta tulajdonos-szerkesztőjeként, egyben Újbudaiként, és az Újbudau Civilek Tanácsának tagjaként:
„Tisztelt Önkormányzat !
Az alábbi kérdéseket nem csak a Lokálpatrióta, Újbuda független hírportálja szerkesztő-tulajdonosaként, hanem Újbudai lakosként, mint magánszemély és egyben az Újbudai Civil Tanács (UTC) tagjaként is szeretném beterjeszteni.
A kérdéseimre október 5-én a közmeghallgatás helyszínén szeretnék választ kapni, egyben kérem, hogy a kérdéseimet személyesen olvashassam fel a címzetteknek.
1. Mi az oka annak, hogy az Önkormányzat és az Újbudai Civil Tanács között elindult párbeszéd (Kelenföldi Városközpont ügyében) az Önkormányzat oldaláról megállt, hiszen az első és egyben eddigi utolsó egyetetéskor, amin kizárólag Civilek álláspontja hangzott el, egy július első felében történő folytatást ígért az önkormányzat, de azóta sem kaptunk újabb meghívót. Tény, hogy azóta megszületett az adott helyszínre vonatkoztatva egy változtatási tilalom elrendelése, amit ismereteim szerint a Fővárosi Önkormányzat is támogatott, de meglátásom szerint a Városközpont jövőjének szempontjából ez ugyan egy fontos lépés, de önmagában még kevés. Kérdésem, hogy Újbuda Önkormányzata a az ingatlan felújítást támogatja-e, ha igen, akkor miért nincs másfél éve egy állapotfelmérés, és ennek adatai és tanulságai alapján egy részleges vagy teljes, akár időpontiságában több felé bontott árajánlat bekérés, versenyeztetés a felújításra vonatkozóan. Megértjük, hogy ez alapvetően a főtulajdonosnak, a Fővárosi Önkormányzatnak lenne a dolga, de mivel az Újbudai Civilek Tanácsa tekintetében is láthatóan elzárkózik a Főváros vezetése az egyeztetésektől, többszöri kérésünkre sem reagálnak egy személyes találkozó kapcsán, ezért AZT GONDOLJUK ÚJBUDA ÖKORMáNYZATÁNAK KELL EBBEN A KÉRDÉSBEN LÉPNIE ÉS EZZEL LÉPÉSKÉNYSZERBE HOZNIA A FŐVÁROS VEZETÉSÉT. Újbuda önkormányzata és az Újbudai Civilek Tanácsa közti első megbeszélésen kérvényeztük, hogy a polgármester úr járjon közben a Főváros vezetésénél egy személes találkozó megszervezésében, kérdésem történt-e ebben előrelépés, van-e annak realitása, hogy még október vége előtt egy ilyen egyeztetés megtörténhessen a Polgármester úr kezdeményezésére? ( a kérdést, mint az annak tartalmából is kiderül a polgármester úrnak címeztem)
2. Gazdagrét két elhíresült, letérkövezett terének (Gazdagréti tér és Nagyszeben tér) visszazöldítési tervnek lakossági egyeztetéssel történő elindítása mikor várható ? Tudható-e már, hogy a 2023-as költségvetésben lesz-e erre keret és ha igen milyen mértékű lesz a forrás, amiben gondolkozni kell ? Ha még ez nem látható, mikorra történhet meg ennek a véglegesítése ? ( A kérdést gazdagrét és környéke 3 képviselőjéhez, és ebben a témában illetékes alpolgármesterhez vagy a Polgármester úrhoz címzem)
3. A 33. Gazdagréti Halászléfőző Versenynek egy nagyon kellemes színfoltja volt a Nemzetiségi Önkormányzatok gasztronómiai és kultúrális bemutatkozása. Tervezi-e az önkormányzat, hogy más rendezvényeken is helyet, lehetőséget biztosítanak a kerületünkben élő kisebbségeknek, hiszen ismereteim szerint Újbuda az egytelen olyan település, ahol mind a 13 hazai kisebbség képviselete megtalálható, így egyfajta unikum is kerületünkben, hogy igazi befogadó kerület vagyunk és ez által egy nagyon sokszínű közösséget alkotunk. Ismereteim szerint a Német és Lengyel nemzetiségi Önkormányzat rendelkezik önálló helységgel, a többi 11 egy elég kis területen osztoznak, így rendezvényeiket jellemzően külső helyszínen, bérleti díj megfizetése mellett kell tartaniuk. Van-e lehetősége az Önkormányzatnak segíteni ebben a kérdésben. (kérdésemet a Nemzetiségi Tanácsnokhoz, azaz Csernus Lászlóhoz intézem)
4. A kerületi rendőrkapitányság megkezdi-e a rendszeres és hatékony ellenőrzését és a szükséges szankcionálását a lakó, pihenő övezetek szabályait megsértőkkel szemben a kerületben. Elsődlegesen a szabálytalan behajtások, másodlagosan a területen belüli sebesség és súlykorlátozások. Az ott élők ezt nem tudják betartatni, hiszen sem eszközeik, sem jogi lehetőségük nincs pl. a szabálytanul behajtó autók feltartoztatására a rendőrség kiérkezéséig, így az nem jelenthet megoldást, hogy a lakosság telefonáljon be a kapitányságra, ha szabálytalanságot észlel, mert mire kiér a rendőrség nyoma sincs szabályt szegőnek. Ezért az egyetlen megoldás az ott élők szerint a rendszeres hatósági ellenőrzés és a szabálytalankodók szankcionálása. (a kérdés a kerületi rendőrkapitányhoz címezve) Kiegészítő kérdés: Van-e bármilyen lehetősége, és ha igen ez mit takar, kerületi önkormányzat alá tartozó szervezetnek (polgárőrség, Közterület Felügyelet, stb) Ha van szankcionálási lehetőség a kezükben, akkor az önkormányzat tervezi-e, hogy Ők is hatékonyan részt vesznek ezeken a célzott ellenőrzéseken, vagy akár önállóan intézkednek, a rendőrségtől függetlenül. ( a kérdést az illetékes alpolgármesterhez címzem, aki szerintem Hintsch György)
És íme a Védegylet Civil Egyesület nevében Bereczky Gábor által beterjesztett kérdések:
„Tisztelt Önkormányzat!
A kérdéseimre október 5-én a közmeghallgatás helyszínén szeretnék választ kapni.
Az Újbuda Védegylet nevében az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni:
– Tervezik-e, Madárhegy lakó-pihenő övezetével kapcsolatosan olyan új forgalmi rend kialakítását, mely az agglomerációs forgalomat erre a területre nem vezeti fel?
– Az épülő apartman szállodával kapcsolatos Kormányhivatalnál közösen kezdeményezett végrehajtással parallel tervezik-e már most a környék védelmének érdekében a behajtás és parkolás szigorítását? (Busz behajtás és az utcákban parkolásának tiltása.)
– Csatlakozva Suszter András által feltett kérdésekhez:
– Városközpont jövőjének ügyében lesz-e újabb tárgyalás, bevonva a fővárost, Karácsony Gergely főpolgármestert is és ha igen, mikor, ?
– Gazdagréti tér, Nagyszeben tér ügyében elhangzott Lados Tamástól, hogy megújulnak.
– Mit kell a megújulás alatt érteni?
– Közösségi tervezés keretében történik a tervezés?
– Mikorra tervezik a kivitelezést?
– A lakó-pihenő övezetben a gépkocsi közlekedés kultúráltságáról nem igazán lehet beszélni! Az önkormányzat a Rendőrkapitánysággal együttműködve tervezi-e, hogy a Kresz szabályok betartásának érvényt szerezzen? (Túlméretes, túlsúlyos teherautók, rendszeres sebességtúllépés, balesetveszélyes közlekedés, rendezetlen parkolás stb.)
– Újbuda túlépítése nem állt meg! Milyen intézkedéseket kívánnak megtenni a jövőben, ennek a káros tendenciának a “megállítására”?
Előre is megköszönve eddigi fáradozásukat!
Tisztelettel: Bereczky Gábor Védegylet Egyesület főtitkár-helyettes”