“A helyi népszavazás kezdeményezéséhez szükséges választópolgárok számának meghatározásáról szóló rendelet módosítása” – elbukott
10 min read
A csütörtök reggelt testületi üléssel indult, ami az Újbudaiak szempontjából érdekes és fontos kérdést tárgyal, hiszen a helyi népszavazás a civil társadalom szempontjából egy kifejezetten fontos vélemény nyilvánítási lehetőség, ezért nagyon nem mindegy, hogy egy népszavazás elindításához hány aláírás (támogatás) szükséges.
Már az ülés elején kellemes meglepetés ért, mert nem kérte a helyi népszavazásról szóló napirendi pont levételét Varga képviselő úr szokásához híven. Sőt kérte a napirendi pont előrehozatalát első napirendi pontként. Felocsúdva a meglepetésből elgondolkoztam mi lehet ennek a hátterében, mert abban biztos voltam, hogy ez nem azért történt, mert a képviselő úr annyira fontonak tartotta a civilek érdekeit, hogy előre hozva a lehető leggyorsabban bonthassunk pezsgőt.
Nem kellett sokat törni a fejem Varga úr legújabb turpiságán (bár a turpisság jelzőt használni erre az nagyon baráti és visszafogott), csak vetetem egy pillantást a jelenlévőkre és azonnal feltűnt, hogy Kreitler-Sas Máté és Szabó László képviselő úr nincs jelen, és Ők bizony legutóbb is a 10%-os érték mellett szavaztak. Tehát a turpisság lényege, hogy hozzuk előbbre ezt a napirendi pontot, mert a két képviselő hiányával nem lesz meg a minősített többség a 10%-os beterjesztés mellett (ehhez 13 képviselői igen kellene), így simán elbújhatnak a másik oldalon a tartózkodás mögé, és már el is bukik a beterjesztés. Mert hát tartózkodni sokkal elegánsabb, mint nemet mondani a Civileknek, főleg az én hozzá szólásom után, amiben egyértelműsítettem, hogy mi civilek mit szeretnénk és emlékezettem a képviselőket a lelkiismeretükre, és a civil vénájukra (hiszen ha leteszik a képviselői munka “nehéz” terhét. akkor utána elvben civilekké válnak másnapig).
Azt kell mondjam felesleges volt a 2 perces hozzászólásom, mert itt a képviselők minősített többségénél se lelkiismeret, se civil véna….
A végeredmény szempontjából pedig teljesen minegy, hogy tartózkodnak vagy nem gombra nyomnak, csak a “NEM” gomb megnyomásával legalább felvállalták volna a véleményüket, így azionban még erre sem tellett. Ilyenkor nem tudom, hogy sírjak vagy nevessek, mert ez a tipikus példája annak, amikor színházat játszva néznek hülyének. (természetesen mint várható volt nem sokkal később Kreitler-Sas Máté és Szabó László is megérkezett, tehát meg lett volna a minősített többség a beadvány mellett, ha az eredeti időpontban tartják annak tárgyalását. Nos ezért a napirendi pont előre hozatala, ami lássuk be egy elég inkorrekt lépés volt (most tudnék még jelzőket felsorolni, sokkal direktebb megfogalmazásokat is mint az inkorrekt, de az édesanyám azt tanította nekem 50 évvel ezelőtt, hogy aki bármilyen formában minősítesz, szádra veszed, azt már tartod valamire, mondjál rá bármit is. Igazat adok az édesanyámnak, ezért ezt a képviselői hozzáállást nem kívánom az inkorrekt szónál jobban minősíteni, minősítették magukat azok, akik így jártak el. Ráadásul alapvetően nem a beterjesztőnek tettek keresztbe (ha ez lett volna a szándék), hanem nekünk Újbudaiknak, civileknek, választópolgároknak.
Junghausz Rajmund jelezte, hogy Ő 11-re tervezte ezt a pontot, és erre az időpontra invitált érdekelt civileket. Végül a testület megszavazata, hogy hozzák előre a napirendi pontot.
Felszólalásában Junghausz úr emlékeztetett arra, hogy akik most 10% helyett 15-ra szavaztak eddig, azok anno pár évvel ezelőtt ugyanebben a kérdésben a 10% mellett voksoltak és elég vehemensen. Ezek szerint képviselőknél elegendő néhány év a szelektív memória zavarhoz, aminek következtében simán megváltoztassák a szavukat adott ügyekben (mindkét oldalon).
A szavazás előtt civilek képviseletében én is szót kaptam, íme:
Sajnos nem hatotta meg azokat, akiknek szólt a felszólalásom, mert láss csodát, ahogy előre láttam, a képviselők egy része bemenekült a tartózkodás mögé, így 11 tartózkodás és 11 igen szavazat mellett nem lett meg a minősített többség, a beadvány elbukott, a civileket sikeresen elárulták. A következő testületi ülésre viszek magammal üveggömböt és alkalmi jóslást fogok vállalni képviselői szavazások előtt.
Nos érdekes lenne meghallgatni pár képviselőt, hogy mitől is tartózkodott 🙂 Nemet nem mertek mondani, de igent meg nem akartak mondani, gondolom azért, mert a beterjesztő a Fidesz képviselője volt, tehát ismét politikai döntés született. És persze azért is , hogy a civilek felé ne legyünk már ennyire adakozók, elvégre ők csak a saját választópolgárain. Ez már sokadik politikai alku, aminek következtében elbuknak ügyek, csal most nagyon direkt módon a civilek bőrén alkudoztak, és ez meglátásom szerint visszaélés az Újbudai választópolgárok bizalmával.
Legyen bármi is a háttérben, ez a civil mozgalom, a civilek, az Újbudaiak elárulása, a politika, a politikai pártok úgy hoznak döntéseket, hogy közben ezt a mi érdekünkben történő legjobb verziójának igyekeznek beállítani. Persze közben a döntés előtt és után is elmondta egy-két képviselő, hogy nem szabad a civilek ügyéből politikai ügyet csinálni. Hát pont a képviselők csinálnak ebből politikai ügyet. Fogadják őszinte Gratulációmat ! (pejoratív értelemben)
Hofi Géza egyik aranyköpését idézve: „Az igazságból elveszett az ’i’!”
Daam Alexandra előtt le a kalappal, hiszen tartotta magát az előző testületi ülésen tett szavazatához, kiállt a civilek mellett és Lados Tamás is felvállalta a saját programját, ha már Képviselőtársa Erhardt Attila képtelen volt erre és azt megmásította.
Érdemes meghallgatni még a szavazást megelőzően Bács Márton képviselő úr hozzászólását is, mert gondolom akaratán kívül, de maximálisan alátámasztotta a véleményemet, hogy politikai ügyet kreáltak a civileket érintő ügyből.
Kiemelem az egészen zseniális beismerő mondatokat: “Mindig az üléspont határozza meg az álláspontokat. Amikor Önök irányították ezt a kerületet, vagy írányítottátok, akkor fontos volt a 25%, nehogy véletlen az ellenzék tudjon bármilyen népszavazást kezdeményezni azzal kapcsolatban, amit Ti csináltok, most pedig próbáljátok levinni, hogy Ti tudjatok szervezni ilyet.
Tisztelt Képviselő úr ! Érdemes lenne megkérdezni Lados Tamást, hogy az általa kidolgozott programot, a Civil Részvételiséget, és azon belül a helyi népszavazások kezdeményezéséhez szükséges 10%-os határértékre csökkentést a Fidesznek találta ki, vagy a Civileknek… Ismereteim szerint, ahogy ez a programjának a címében is elolvasható a Civil Részvételiség erősítése érdekében alkotta meg a programot. Az Újbudai Civilek, Civil Egyesületek is éppen ezért támogattuk ezt. Ön pedig most azt mondja, hogy azért nem szabad 10%-ra levinni ezt az értéket, mert akkor a Fidesznek lenne könnyű népszavazást tartani olyan ügyekben, ami nem tetszik nekik az Önök munkájában. Képviselő úr, ezúton szeretném jelezni, hogy összekeverte a szezont a fazonnal, mert az Újbudaiak, az Újbudai Civilek és Civil Mozgalmak azok nem a Fidesz, ezt a képzavart el kellene oszlatni. Ezek szerint akkor a tartózkodása és ennek segítségével a beadvány elbuktatása a Fidesznek szólt, ami szíve-joga, csak épp nem a Fideszről szavaztak ennél a beadványnál, hanem a Civil Részvételiségről. Őn is fogadja őszinte gratulációmat ! Fenti mondatávak pont Ön csinált politikai ügyet egy civil kezdeményezésből.
DE nézzük a hozzászólás egy tovább részletét: ” Azt gondolom a politikai egy professzionális dolog bizonyos szempontból (Szerk. ha így lenne, akkor nem itt tartana az ország, bár ha csak bizonyos szempontból, akkor ezek szerint saját megítélése szerint sem annyire kerek ez a profizmus), ami felelősséggel is jár. Nagyon finom egyensúlyt kell tartani a politikai döntések és a civil mozgalmak által generált ügyek becsatornázása között (Szerk. A mondat gyönyörű, de lássuk annak értelmezését, tehát ha az adott ügy megegyezik az adott párt érdekivel, akkor becsatornázzuk, ha viszont nem, akkor a finom egyensúly jegyében leszavazzuk, mint az történt most is) Mert az információ és a felelősség itt van (Szerk. az információ miatt nem kell aggódni, nem csak Önöknél van, hanem az Újbudaiaknál is, és jelen ügyben fogalmam nincs milyen információ volt a birtokukban, amire hivatkozva nem tettek eleget a civilek elvárásának, de nevezhetem kérésének is . De az még kevésbé világos milyen felelősség volt Önöknél, amire alapozva nem adták meg a 10%-ot. ) Ettől még borzasztó fontos az, amit a civil mozgalmak összeraknak… hogy mondjam, saját életükből a valós problémákat mutatják fel és kezelik, de az információ és a felelősség akkor is itt van . (Szerk. Ma pontosan átérezhettük mennyire érzik borzasztóan fontosnak a civileket, civil mozgalmakat)
Azt gondolom emiatt fontos az, hogy lényeges kérdésekben meghallgassuk akár népszavazás útján is a civileket (Szerk.- kérdés ki mit tekint lényegesnek, és mint látjuk azért amennyire lehet igyekeznek meggátolni a népszavazás létrejöttét, ezért ragaszkodnak foggal-körömmel a 15%-hoz. Hiszen az elmúlt 2 évben a brutálisan megerősödő Újbudai Civil Mozgalom is csak egyetlen ügyben tudott 15% feletti eredményt produkálni petíció segítségével, a Kelenföldi Városközpont ügyében, de ha itt – mint arról volt szó – csak a közvetlen környéket vennék figyelembe, akkor már csak 10 és 15% közötti lenne az eredmény) De fontos az is, hogy a politikának legyen megfelelő autonómiája ahhoz, hogy megfelelő döntéseket meg tudjon hozni, és ezt majd 5 évenként a civilek eldöntik majd, hogy megfelelő volt-e vagy sem. (Pontosan ezért kell a lehető legtöbb körzetben a civileknek saját jelölteket indítani 2024-ben, hogy a képviselő testületbe bejutva végre mi is megkaphassuk a megfelelő autónómiát saját magunk ügyeiben, mivel a pártokon keresztüli közvetett képviselet önkormányzatiságban és a parlamentben si megbukott. abban viszont maximálisan egyetértek Bécs úrral, hogy a Civilek 5 évente eldöntik, hogy megfelelő volt-e vagy sem adott képviselők politikai autonómiából adódó döntései. azért azt előre jelzem, hogy amíg az Újbudaikról szóló döntések politikai alkudozások tárgya, addig nem lesz nehéz feladat a következő 5 évet megelőzően a konzekvenciákat nem egy képviselő esetében levonni és a szükséges döntésünket ebből adódóan meghozni.)
Az élet természetesen megy tovább, a civil mozgalmak levonják a szükséges konzekvenciákat, a politika, a politikai pártok tökéletesen hozták, amit megszoktunk tőlük, csak magunkra számíthatunk. Sok sikert kívánunk a politikai pártoknak a további politikai alkukhoz, 2024-ben pedig majd mi dönthetünk ezekről az alkudozásokról, a fejünk felett hozott döntésekről. Egy önkormányzati választás mindig érdemjegy is az addigi képviseleti munkáról.
Természetesen bármely itt megidézett, vagy épp nem, nevesített képviselő, aki leszavazta az eredeti civil részvételiségi programban megfogalmazottakat, lehetőséget adok arra, hogy írásban vagy videoüzenetben, riportban megfogalmazza az érveit a döntése mellett, illetve bármikor a rendelkezésére állok egy nyilvános vitában, aztán mindenki megmutathatja mennyire civil vagy mennyire fontos számára a civilekkel történő párbeszéd, a civilek ügyei.