Az ellenzéki összefogás pártjai ma válaszúthoz értek Újbudán, erkölcsi kötelességük kijavítani a hibát, amit a DK elkövetett
6 min read
Tegnap megjelent cikkemben arról tájékoztattam az Újbudaiakat, hogy az ellenzéki pártok, ha nem is helyi képviselőik szintjén (kivéve LMP), de központi szervezetük által üzentek a DK-nak illetve azoknak a DK-s polgármestereknek, akik ne mentek el a kormánnyal folytatott tárgyalásra kerületeket és településeket a rezsi költségek óriásiemelkedése miatti kompenzáció kérdésében..
Na végre elindultak az állásfoglalások a rezsi csökkentési támogatásról szóló tárgyalások megtagadása ügyében, a DK úgy tűnik magára maradt…(ez volt a tegnapi cikk nyitó mondata, a teles cikk ITT olvasható el…
Az ügy háttere és az ellenzéki pártok állásfoglalása a DK-val szemben fenti cikkben olvasható, ezért ezt most nem részletezem újra.
Azt gondolom a tegnapi nyilatkozatok alapján erkölcsi kötelessége Újbudán (is) az ellenzéki összefogás pártjai részéről a testületbe delegált képviselőiknek, hogy rendkívüli testületi ülést hívjanak össze, és ebben egy felől számon kérjék, hogy a kerület polgármestere egyszemélyben, a többi ellenzéki párt bevonása nélkül hozott egy ilyen nagyon súlyos, az Újbudaiakat érintő döntést. Újbudaiként azt gondolom nincs joga egyetlen pártnak, de még a polgármesternek sem, hogy egy személyben döntést hozzon olyan kérdésben, ami akár több száz millió forint kompenzációs összeg beérkezését jelenthetné a költségvetésbe, és ebből közvetlenül vagy közvetve a nehéz helyzetbe került Újbudaiakat támogathatnák a jelentősen megemelkedett rezsi költségeik miatt.
DE hogy konkrét példást is mondjak a közvetett támogatásra, sajnos az infláció és a rezsiárak megemelkedése miatt Újbuda önkormányzata is több szolgáltatásában áremelésre kényszerült, pl. menza díjak. A megállapodás esetén beérkező támogatás egy részéből tehát ezt az áremelést lehetett volna részben vagy egészben kiegyenlíteni és ezzel csökkenteni a gyermekeket nevelő családok terheit.
Persze mondhatjuk, hogy nincs arra bizonyíték, hogy ha kerületünk polgármestere elment volna, akkor egyértelműen kaptunk volna támogatást. Ez igaz, de pont ezért kellett volna elmenni, hogy fehéren-feketén bizonyítsa van vagy nincs valódi segítő szándék a kormány részéről pl. Újbuda irányába. Ha elmennek és nem kapunk támogatást, akkor szinte mártírként küzdő Újbudaiak, így viszont szerencsétlen lúzerek, akiket Gyurcsány Ferenc marionett bábuként használ. Mivel számos ellenzék által vezetett település, kerület kapott támogatást, így ráadásul még kevesebb okunk van feltételezni, hogy egyértelműen el lettünk volna utasítva. Ráadásul az egyeztetések folyamán a kormány által kért dokumentumokat, kimutatásokat elküldte az önkormányzat, így még inkább érthetetlen, hogy ha elküldjük a szükséges anyagokat és ezzel igényt tartunk a költségeink kompenzációjára, akkor miért nem megyünk el ennek lezáró tárgyalására.
Mivel a tegnapi cikkemben szó szerint átvettem az LMP, az MSZP, és a Momentum nyilatkozatát, ezért nem kérdés, hogy a véleményemmel nem állok egyedül, és nem a Fidesz kontra DK szokásos sárdobálásáról van szó. Ha az ellenzéki összefogás pártjai központi szinten elhatárolódtak és szó szerint felelősségre vonták a DK-t, amiért polgármestereiket arra kötelezte, hogy ne menjenek el a tárgyalásra, és ezzel pártpolitikai érdekeket helyezzenek adott településeken élők érdekei fölé, akkor helyi szinten ezeknek a pártoknak a képviselői esetében erkölcsi kötelességük egy rendkívüli testületi ülés összehívása és a Polgármester döntésének felülbírálása. Egyben határozati úton kötelezniük kell, hogy a Polgármester vegye fel a kapcsolatot a kormány képviselőjével és revidiálva eddigi álláspontját kérjen új időpontot az egyeztetések folytatására az Újbudaiak érdekében. Alapvetően beleférne ebbe még az is, hogy az Önkormányzat vezetése kérjen bocsánatot az Újbudaiaktól, amiért a fejük felett az érdekeikkel ellentétes döntést hoztak, de üsse kő, ezt el tudjuk engedni, ha a többi elvárás teljesül.
Fontos szerepet kaphat, nyerhet ki magának Molnár Gyula is, hiszen a vele kapcsolatban kialakult bizalmi válságon enyhíthetne, ha bebizonyítja, hogy majdnem kabinet főnökként rávette a polgármestert álláspontja megváltoztatására, így párt politikai érdekeket alárendelte Újbuda, és az Újbudaiak érdekének.
A polgármester álláspontjának felülvizsgálata, amiről fentebb írok, nem ördögtől, de még csak nem is a Fidesztől való, hiszem az MSZP központi vezetése is úgy fogalmazott:
“Az önkormányzatok legfontosabb feladata a helyben élők segítése, problémáik kezelése. Ezért döntöttünk úgy, hogy az általában elutasító hozzáállás ellenére tárgyalunk a kormánnyal a rezsitámogatásról. Mi, akik eredményesen tárgyaltunk, szolidárisak vagyunk azon önkormányzatokkal, akik most nem jutottak állami segítséghez. Ezért azt kérjük a kormánytól, hogy biztosítson tárgyalási időpontokat és pénzügyi támogatást az első körben kimaradt önkormányzatoknak.”
Az persze nem kérdés, hogy jelen esetben aki nem ment el, annak kell kérni, hogy új időpontot kapjon, és nem annak kell könyörögni, hogy kérj már új időpontot, aki tárgyalásra hívott.
A Momentum vezetése pedig többek közt így fogalmazott :
Az a polgármester, aki nem a lehető legtöbb támogatás megszerzésére törekszik, a saját választóit árulja el. A Momentum közössége elítéli azt a politikát, amiben egyes politikusok az embereknek járó támogatásokat azért áldozzák fel, hogy aztán a médiában játszhassák a mártírt. Ahogyan a kormány sem tehetne különbséget az állampolgárok között a városvezetőik politikája alapján, úgy egyetlen polgármester sem játszhat a helyiek életszínvonalával csak azért, hogy a saját kormányellenességét bizonygassa az ellenzéki keménymagnak.
2 thoughts on “Az ellenzéki összefogás pártjai ma válaszúthoz értek Újbudán, erkölcsi kötelességük kijavítani a hibát, amit a DK elkövetett”