2025.07.09.

Lokálpatrióta

Újbuda civil hírportálja

A nomádok földje – Nomadland 2019

7 min read

A nomádok földje – Nomadland

12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott amerikai filmdráma, 108 perc, 2020

magyar feliratos verzió

Tartalom:

 Az egyetlen cég által ellátott nevadai kisváros gazdasági összeomlását követően Fern (Frances McDormand) mindent bepakol furgonjába és elindul, hogy modern nomádként a hagyományos társadalmon kívüli életet folytasson. Chloé Zhao rendező harmadik játékfilmje, A NOMÁDOK FÖLDJE valódi nomádokat (Linda May, Swankie és Bob Wells) vonultat fel Fern társaiként, amint Amerika nyugati felének végtelen vidékeit rója.

A film számos más kitüntetés mellett díjat nyert a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon és a Velencei Filmfesztiválon is.

 A kritika szó előtti fülecskére kattintva kinyílik és olvaható a film kritika. Csak akkor kattints erre, ha nem zavar a spoiler veszély !

Még találkozunk az úton…

 

Chloé Zhao műve az idei díjszezon toronymagas favoritja, mégsem túlzottan mozgatott meg előzetesen A nomádok földje. A töménytelen mennyiségű elismerés mégis talán jelzésértékű lehet, valamit csak tudhat a film… és valóban.

Fern (Frances McDormand) egy iparvárosban élt férjével, mígnem az itt található gipszgyár bezárt. A hely kvázi eltűnt a föld színéről, még az irányítószáma is megszűnt. Nem sokkal később Fern férje meghal, így a nő eltervezi, hogy eladja minden ingóságát, vesz egy kisbuszt és afféle modern nomádnak áll.

Idén már volt szerencsém egy olyan alkotáshoz, mely első blikkre nem sokkal kecsegtetett, végül mégis rengeteget adott. Ez a film a Minari volt, melyben egy dolgos ázsiai család életébe nyerhettünk betekintést. A mindennapok csodájára, az apró örömök megbecsülésére fókuszáló szívmelengető élmény sokáig velem maradt, A nomádok földje pedig számos aspektusában hasonlít Lee Isaac Chung darabjára.

Jelen esetben is olyan koncepcióra épül a cselekmény, amit egy laikus, legtöbb esetben élből elutasít. Sőt, saját példámat elővéve valóban nem tűnik érdekfeszítőnek azt nézni, ahogy a főhős dolgozik, beszélget, eszik vagy épp egy vödörbe ürít. Nem állítom, hogy a gyakorlatban más a helyzet, de Zhao az első percektől kezdve tökéletes arányérzékkel épít hangulatot és álomszerű képekkel repít el a nomádok birodalmába. Fern szezonális munkákból tartja fenn magát, sosem marad huzamosabb ideig egy kommunával, rendszeresen úton van. Mintha nem találná a helyét, ugyanakkor mégis így érzi jól magát. Nincs szüksége házra, luxuscikkekre, csak a legalapvetőbb, létszükséglethez elengedhetetlen eszközökre. Útja során számos emberrel összehozza a sors, és mindenkinek megvan a maga története.

A rendezőnő készíthetett volna egy társadalomkritikus szatírát a kapitalista rendszer hátrányairól, vagy a kisember kiszolgáltatottságáról, de néhány mondatot leszámítva semmi ilyesmiről nem szól a fáma. Itt nem keseregnek a rosszul fizető munka és a kevés szabadság miatt. Teszik, amit kell és emellett is az élet élvezetére törekednek. Jóleső érzés látni, ahogy a kis társaság a tűz körül énekel, segítenek egymásnak, meghallgatják a másikat, mert néha ennyivel többet lehet adni a világ minden kincsénél. Zhao munkája csordultig van érzelmekkel, a dialógusok mesteri kontrasztban állnak a festői képekkel, mindezt pedig a lágy, időnként szívszaggató zongoradallamok koronázzák meg. Rengeteg emlékezetes jelenettel bír a film, melyet a főszereplő, metaforának is betudható útja, ingázása foglal keretbe.

Frances McDormand kétségtelenül uralja a képernyőt, mellette David Strathairn számít nagyobb névnek, ugyanakkor a filmben látható nomádok valóban ezt az életstílust követik, és ők teszik igazán autentikussá a végeredményt.

A nomádok földje lírai, minimalista alkotás, mely a visszafogott lehetőségeit varázsolja mély és magával ragadó élménnyé. Egyszerre szól a magányról, továbblépésről, a természet szépségéről, személyes kapcsolatokról. Az élet körforgása elevenedik meg Fern utazása során, ami talán segíthet rávilágítani arra, hogy miként maradjunk emberek ebben a világban.

Nomadland, rendező: Chloé Zhao, szereplők: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May, Swankie, Bob Wells, Derek Endres, Peter Spears, amerikai dráma, 107 perc, 2020. (16)

Szelíd lakóautósok

Modern western roadmovie a naplementében: Frances McDormand a Fargo és a Három óriásplakát Ebbing határában után most újra beleveti magát a vidéki Amerika kevésbé ismert világába. Most azonban nem bűnözők, hanem önmaga és saját lelki békéje nyomában jár…

„Nem hajléktalan… háztalan!” – erősködik Fern (a remek Frances McDormand félúton harmadik akadémiai díja felé), aki férje után most minden vagyonát is elveszítve a nevadai Empire-ből elindul, hogy csatlakozzon az amerikai nomádok népes és szabad táborához. Ezek a nagyjából nyugdíjaskorú, a városi életbe és a kérlelhetetlen kapitalizmusba belefáradt modernkori pionírok, férfiak és nők önként-kényszerből vállalva lakóautóikkal járják az utakat, hogy itt-ott némi időre megállva munkát vállaljanak. Majd továbbguruljanak.

Fern is belecsöppen ebbe a fura, számára teljesen idegen életstílusba, a teljes önállóságba és a korlátok nélküli szabadságba. Először kissé idegenkedve ül be Vanguard névre keresztelt lakóautójába, ám a talpraesett nő hamar feltalálja magát, új ismerősöket szerez, akikkel néha rövid időre összeköti az életét, majd továbbrobog. Dave (David Strathairn) azonban valahogy mindig az útjába akad és a kettejük közötti, egyre mélyebb barátság lassan, a szemünk előtt rántja ki az özvegyet az összeomlott élet kátyújából…
Chloé Zhao neve pár évvel ezelőttig még nem túl sokat mondhatott a nagyérdeműnek, hiszen a kínai születésű alkotó egy jó darabig csak rövidfilmeket készített. Első, független, kritikai sikereket elért moziját, a Songs My Brother Taught Me-t 2015-ben rendezte, amit két évvel később a szintén nagyra értékelt A rodeós követett, majd tavaly (idén) érkezett A nomádok földje, ami aztán végigtarolta a földgolyó fesztiváljait – átlépte a 200-as díjhatárt – és a legjobb drámai film és rendező Golden Globe-ja után végül 3 Oscart nyert el (legjobb film, rendező, színésznő kategóriában).

Ez pedig nem meglepetés az elmúlt egy év viszonylag gyér filmes felhozatala láttán, de  (félig-meddig sajnos) a jelenlegi amerikai közhangulat alapján is papírforma. Bár a rendezőnő pár korábbi rendszerkritikus megjegyzése után a pekingi pártközpont kiátkozta az alkotót, a hollywoodi gondolkodás ismeretében – és az ázsiaiak elleni, jelenlegi erőszakhullám tükrében – a filmfőváros szívesen üdvözölte első, aranyat érő ázsiai rendezőnőjét. A politikai félreértések elkerülése végett gyorsan le is írom: ezen tények figyelembevétele nélkül Zhao és útporos mozija is teljes joggal kiérdemelte Oscar bácsi eljövetelét!

Chloé Zhao filmje leginkább David Lynch Straight story – Igaz történet című nyugdíjas-traktoros roadmovie-ját, illetve az Út a vadonba urbánus változatát juttatja a néző eszébe. Bár első olvasatban szokásos, útonlevős filmnek tűnik, a rendezőnő lassú, az emberi sorsokat és karaktereket epizódszerűen, egy-egy helyszín felhasználásával felépítő stílusa lélekkel és érdekességgel tölti meg a történetet.
Bár a sztori regény eredetin alapul, mégis mintha egy dokumentumfilmet látnánk: esti tüzekkel, nagy beszélgetésekkel, önvallomásokkal, apró, szétszabdalt élettörténetekkel, napi problémákkal, hiteles, porízű életbölcsességekkel amelyek sokszor nem valódi színészek, hanem valódi nomádok és helyi lakosok szájából hangzanak el. Ezt a hangulatot remekül szolgálják Joshua James Richards hangulatos, naplementés-napfelkeltés képei és kamerakezelése, nem is beszélve Ludovico Einaudi (Életrevalók) akár ezerszer is újrahallgatható dallamairól.

Chloé Zhao neve most már közismert lesz, Marvelék gyorsan le is csaptak rá és ha minden jól megy, akkor idén novemberben megtudhatjuk, hogy apró, értékes mozik után hogyan teljesít az Örökkévalók rendezői székében. És reméljük, hogy sem a hollywoodi píszí, sem pedig a látványos szuperhős univerzum nem szippantja be! Az Oscar után kiderül…

Fenti mozi üzemeltető logójára kattintva az adott filmre szóló mozijegy foglalási/vásárlási felületére jutsz…

Trailer (Előzetes)

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
Twitter
Youtube
Pinterest