Fekete-Győr András lemondott a Momentum elnöki posztjáról. Nos ez volt az egyetlen vállalható lépés a részéről…
5 min read
Miután a miniszterelnöki-jelölti előválasztás első fordulójában utolsó helyen végzett, a Momentum elnöke maga kezdeményezte, hogy a párttagságot képviselő küldöttség döntse el, vele szeretnének-e belevágni a választási kampányba, vagy valaki mással.
Fekete-Győr András lemondott a Momentum elnöki pozíciójáról – tájékoztatta szerkesztőségünket a párt. Az elnök a miniszterelnök-jelölti előválasztási szereplése után bizalmi szavazást kért a Momentum küldöttgyűlésétől, amely úgy döntött, hogy új vezetéssel kell belevágni a választási kampány következő szakaszába. Fekete-Győr András elfogadta a döntést, és azonnali hatállyal beadta a lemondását. A párt hat elnökségi tagja továbbra is folytatja a munkát, az elnöki pozícióra pedig hamarosan tisztújítást tartanak – tették hozzá.
“Fekete-Győr András öt és fél éves elnöksége alatt a Momentum országos politikai szereplővé nőtte ki magát. A rendszerváltás óta eltelt idő legerősebb parlamenten kívüli pártja ma a Momentum, jövőre pedig frakciója is lesz az országgyűlésben, és ez András közösségszervező munkájának is köszönhető. Az előválasztási eredmény ugyanakkor megmutatta, hogy új lendületre van szüksége a Momentumnak ahhoz, hogy tovább tudja folytatni az építkezést és a magyar közélet még inkább meghatározó közössége legyen. Ezt is mérlegelte a Momentum Küldöttgyűlése, amikor szavazott a bizalmi indítványról. András továbbra is a Momentum aktív politikusaként dolgozik tovább elkötelezetten a kormány- és rendszerváltásért, támogatva a Momentum 15 előválasztási nyertes jelöltjét és a teljes ellenzéki összefogást”
– méltatta a pártelnök munkáját a Momentum közleménye. A 24.hu azt írta, hogy azon a bizalmi szavazáson, amelyen a párttagok egy csoportja vett részt, még kétharmadnyi többség állt ki a pártelnök mellett, ám a küldöttgyűlés kétharmados többséggel már a távozására voksolt. Hozzátették, hogy a tagság bizalmi szavazása csak egy nem hivatalos, belső véleménynyilvánítás volt. Az Indexet a Momentum arról tájékoztatta, hogy a tagsági szavazás „egy informális csoport szimpátiaszavazásának eredménye, melyen a tagság csupán néhány százaléka vett részt, nem reprezentatív és semmilyen egyéb információt nem tartalmaz annál, mint hogy néhányan, akik látták, hogy van egy facebookos szimpátiasavazás, kitöltötték”. Ez nem tükrözi a tagság tényleges véleményét – tették hozzá.
Az előválasztás első fordulójában az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek közül a Momentum elnöke az utolsó helyen végzett. Az első helyezett, Dobrev Klára 214 319 szavazatot kapott, a negyedik, vagyis az utolsó előtti helyre befutott Jakab Péterre 86 909-en szavaztak, és Fekete-Győr András lett az ötödik, 20 944-en szavaztak rá.
Az eredmények közzététele után a Momentum elnöke is pocséknak nevezte a saját eredményét.
“Az én eredményem az nagyon pocsék, egy egyértelmű kudarc a miniszterelnök-jelölti eredmény”
– jelentette ki a politikus az előválasztást értékelve a Partizán műsorában. Arról is beszélt, hogy az egyik szeme sír, a másik nevet, mert a Momentumnak több előválasztási győztese is van, de örültek volna, ha több helyen sikerül nyerniük.
Szerkesztői lábjegyzet :
Fekete-Győr Andrásnak nem azért kell lemondania, mert rosszul szerepelt az előválasztáson a Miniszterelnök jelölti vitában, ez már következmény, hanem azért, mert folyamatosan rosszul, sőt mondjuk ki felelőtlenül kommunikált, mentségére szóljon, hiányzott az ilyen irányú tapasztalat belőle. Az egyik leghiteltelenebb, megmoslyogtató mondata az emlékezetes ki fog ülni a kormányzása első 3 napjában. Tudjuk, hogy a politikában hajlamosak a politikusok némileg elrugaszkodni a valóságtól (nagyot mondani, felelőtlenül ígérgetni), hogy cserébe lelkesítő beszédekkel igyekezzenek támogatókat szerezni, de ez már olyan mértékű elrugaszkodás volt, olyan messze állt valóságtól, és nem csak a magyar, de bármilyen jogrendszer szerint is, hogy ez már nem lelkesített, hanem csak elkerekítette a szemeket a választók esetében, amire nem lehetett más válaszuk, mint hogy “Ez most hülyének néz minket, vagy bent ragadt az udvari bohóc szerepében”Az már csak hab a tortán, hogy ez egyben a jogállamiság felrúgását is prognosztizálta, miközben a jogállamiságot kérte számon a kormányon.
A sors kegyetlen fintora, hogy az egész eddigi politikai szerepléséből az első fordulós miniszterelnöki vita sikerült a legjobban, ott érezhettük végre, hogy na talán kezd felnőni a feladathoz, a miniszterelnöki pozicíóhoz persze nem, de talán a párt elnökihez, és most sokan azt hihetik éppen ez a vita lette a veszte, amii valójában az egyetlen értékelhető szereplése volt, így ez inkább juitalom játéka lett. Összességében tehát ez a lemondás, illetve elsődlegesen a bizalom megvonása tőle egy előre látható és várható döntés volt. Így legalább egy darabig elnökségi tag lehet “hálából”
A Momentumnak pedig most itt a lehetőség, hogy a Dobrev Klára által sikeresen hozott NŐ kell az ország élére szlogent a saját hitvallásába illessze és megválassza az első női pártelnököt. Igen nem csak generációs megújulás kell, de a NŐK felértékelődésének is eljött az ideje a politikában is. Nézzük meg a férfi sovinizmus hova vezette ezt az országot az elmúlt 30 évben, ahol a női politikusok jóformán csak díszletek voltak a pártokban azok színétől függetlenül. Pedig nemzetközi szinten is látható, hogy a NŐK egyre nagyobb szerepet kapnak a politikában is, amihez itt van példának Merkel, vagy Leyer asszony, de a francia radikális jobb oldalt is nő vezeti. Amerikában is nő az alelnök, és Biden életkorát, látható szenilitását és képességeit is figyelembe véve, ez bármikor változhat elnöki pozícióra akár.