Óriási vasúti fejlesztésekről, köztük a teherforgalamat elterelő V0-as vasútvonalról is beszélt Fürjes Balázs. De akkor miért írtjuk ki a Hamzsabégi sétányt ?
4 min read
Új hidak mellett egy giga alagút is épül Budapest alatt…
Az Indexen jelent meg az alábbi cikk, amiben gigantikus vasútfejlseztést helyez kilátásba a kormény, és ennek 3000 milliárdos költségének az Unio állná a felét.
Egészen 2040-ig meghatározza a fővárosi, az agglomerációs és ehhez kapcsolódóan az országos vasúti teherforgalom fejlesztési irányait a kormány által elfogadott Budapest Agglomerációs Vasúti Stratégia – derült ki a friss Magyar Közlönyből. A stratégia célja, hogy az egymásra épülő, már korábban bejelentett, illetve évtizedek óta sürgetett, de érdemben eddig meg nem valósult budapesti és agglomerációs vasúti, illetve a ráépülő egyéb tömegközlekedési fejlesztések, kapacitásbővítések révén a következő években jelentősen bővüljön, lényegében megduplázódjon a fővárost vasúton megközelítő utazók száma.
EZÁLTAL CSILLAPÍTHATÓAK LESZNEK A FŐVÁROST MEGBÉNÍTÓ KÖZLEKEDÉSI DUGÓK, ÉS CSÖKKEN A KÖRNYEZETTERHELÉS IS.
Néhány év múlva rá sem fogunk ismerni a Nyugati pályaudvarra
Ezt Fürjes Balázs jelentette ki. Teljes átalakítás jön.
Ez egyszerre igényli a kormány, a MÁV, a főváros, illetve a a BFK Budapest Fejlesztési Központ Nonprofit Zrt. és a NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. együttműködését, mert a vasútvonalak, a Keleti és a Nyugati Pályaudvarok korszerűsítése, valamint a Kelenföldet a Délit és a Nyugatit összekötő alagút, továbbá a kétvágányos ferihegyi gyorsvasút, a déli körvasút, új megállók megépítése mellett tartalmazza a Hév vonalak felújítását, a Hév kocsik cseréjét, esetenként összekötését a metróhálózattal, új Duna hidakat (Galvani és Aquincumi), valamint legalább 48 helyen P+R, B+R parkolók létesítését. Tervezik az integrált tarifaközösség megvalósítását, vagyis azt, hogy az utazás során elegendő legyen egyetlen bérlet vagy jegy vasútra, buszra, metróra, villamosra.
MÁR RENDELKEZÉSRE ÁLL MINTEGY 1500 MILLIÁRD FORINTNYI FORRÁS, AMELYET AZ EU HAGYOTT JÓVÁ, ÉS 2027-IG LEHET FELHASZNÁLNI.
A mostani becslések alapján összesen 3 ezer milliárd forintba kerülhet, ha valamennyi fejlesztés megvalósul.
A kormányhatározatból az is kiderül, hogy nem csak a személyforgalmat érintik a változások, hanem szükség lesz az agglomerációs vasútvonalakat tehermentesítő, azokat elkerülő teherforgalmi vonalakra is. Az Országos vasút áruforgalmi koncepció megvalósíthatósági tanulmánya a határozat szerint már elkészült, a V0 kiépítése pedig a kormány döntése nyomán akár már 2022-ben elkezdődhet. Budapest áruforgalmi logisztikai rendszerének fejlesztését 2024-2027 közé ütemezi be a határozat. A Gubacsi híd felújítása pedig maga után vonja a Csepeli szabadkikötő fejlesztését is.
Szerkesztői lábjegyzet:
Innentől végképp nem értem miért ez a nagy siettség a Déli Körvasút Hamzsabégi sétányt nagy részben megsemmisítő fejlesztés kapcsán. Ha tényleg elindul végre a VO és a teherforaglom kivezetése a fővárosból, akkor mi indokolja Újbuda szívében 3-4 vágány kiépítését ? A személyszállítás kapacitás növelésében még az újabb vagonok, vagy az emeletes vonatok szintjén sem tartunk jelenleg ezen a szakaszon, akkor miért kell egyből újabb 2 vágány ezen a 2 km-es szakaszon, amiért cserében Újbuda belvárosának a tüdejét akarjuk kitépni…
Vagy ez semmi másról nem szól, mint újabb milliárdok KIFIZETÉSÉRŐL és a túlárazásokból adódó PROFIT NÖVELÉSRŐL ?