Az utóbbi pár hónapban Újbuda képviselő testületében minden párt hangsúlyozta, mennyire fontos a Civilekkel történő együttműködés….
8 min read
Újbuda Civil szervezeti, mozgalmai 2021-ben bebizonyították hogy számolni kell velük a kerület vezetésének éppen úgy, mint a Fővárosi Közgyűlésnek, vagy akár a kormánynak olyan ügyek esetén, ami érinti az Újbudaiak életét, életminőségét, lakókörnyezetüket, természeti értékeinket…. 2021 végére pedig sorozatos sikerek után a kerületi képviselő testületen belül a pártok is szinte egymással versengve jelentették ki, hogy nagyon fontos és hasznos a Civilekkel, a Civil szerveztekeel történő együttműködés.
Mi civilek kifejezetten örülünk, hogy ezek szerint végre kezdenek komolyan venni minket, volt értelme a munkánknak és természetesen nyitottak vagyunk az Önkormányzattal, a Képviselő testülettel és azon belül bármelyik párt, frakció képviselőivel együttműködni minden olyan kérdésben, ami az Újbudaiak érdekeit szolgálja. A párbeszéd azonban még javításra szorul meglátásunk szerint, főleg adott ügyekben a párbeszéd kialakításának gyorsaságában illetve a konkrét válaszok megfogalmazásában Civilek felé.. Ennek egyik egyértelmű oka, hogy a Civileknek még nincs olyan hivatalos csatornája az Önkormányzaton belül ami ezt a folyamatot felgyorsítani tudná.
Ezért is örültünk nagyon egy tőlünk nem messze lévő önkormányzat, a Budavári Önkormányzat kezdeményezésének, akik láthatólag elé mennek egy olyan folyamatnak, amire mindenki vár, a Civilekkel történő hivatalos együttműködésnek. Budavár Önkormányzata egy főállású pozicióban keresi az alkalmas személyt, aki felelőse lenne a Civil szervezetekkel, mozgalmakkal történő együttműködés kiépítésének illetve napi szintű működtetésének.
Íme a meghirdetett pályázat szövege:
A Budavári Önkormányzat civil referensi munkakör betöltésére pályázatot írt ki és meghatározta a
tevékenységi köröket is:
– kerületi civil szervezetekkel és lakossággal való együttműködés, kapcsolattartás,
– hazai pályázati anyagok, beszámolók, értékelések készítése,
– események, fórumok szervezése,
– aktív szerepvállalás a kerület civil – önkormányzat közötti kommunikáció megvalósításában, ezen
tevékenység megszervezése, koordinálása, és kapcsolódó projektmenedzseri feladatok ellátása,
– Az önkormányzati döntések előtt lakossági bevonás (személyesen, rendezvényeken, online,
honlapon és printben), különböző nézőpontok meghallgatása és a döntéshozatalba való beépítése
javaslatok által.
– Lakossági igények montírozása, részvételiség szervezése, közvélemény kutatások előkészítésében
való részvétel
Az Újbudai Civilek Közössége ezt egy remek kezdeményezésnek, előre lépésnek tartja, amire egy olyan kerületben (Újbudán), ahol sokkal jelentősebb a Civil szervezetek száma, és a mozgalmuk erőssége, érdekérvényesítése, ráadásul Budaapest legnagyobb lélekszámú kerületéről beszélhetünk, ott egy ilyen pozicióra legalább ennyire szükség lenne, vagy minden túlzás nélkül még jobban szükség lenne. Az egyik leghatékonyabban működő országos Civil szervezet újbudai egysége, a Védegylet egyetértésben az Újbudai Civilek Közösségének többi tagjával beadványt készített, amiben a kerület vezetését (polgármestert és alpolgármestereket), a pártok frakció vezetőit, aktívabb képviselőit és a két országgyűlési képviselőt is értesítették a civilek elgondolásáról, egy ilyen pozicíó létrehozásának szükségességéről. A beadvány elkészítésekor a civil szervezetek vezetői az utóbbi pár hónap rekació alapján úgy gondolták most kivételesen minden párt egységesen támogatni fogja a beadványt, politikai ideológiáktól mentesen, hiszen a pártok maguk jelentették ki, hogy mennyire fontos a civil társadalom szerepe és egyben kontrollja parlament és önkormányzat szintjén egyaránt.
Az ellenzéki összefogás, az Egységben Magyarországért február 1,.én a Civilek világnapján egy közös sajtó nyialkozatott adott ki az alábbi fő tartalommal:
“A kormányváltást követően kiemelt szerepe lesz a Civil társadalom ellenörző tevékenységének…”
A LMP Dél-budai szervezetének nevében Meleg Dániel az alábbi mondatokkal kommentálta ezt a sajtó nyilatkozatot többek közt az Újbudai Civilek Közzösségének facebook csoprotjában is:
A nyilatkozatot és a sajtóközleményt is elolvasva Civilként azt gondoljuk egy olyan Önkormányzatban, ahol már jelenleg is az ellenzéki összefogás van többségben egy ilyen beadvány szó szerint táptalajra kell találjon, és mondhatni mintát szolgáltathat a kerület vezetése más kerületeknek, városoknak, településeknek is, hogyan kell, hogyan fog működni a civil társadalommal történő együttműködés kormányváltás esetén. Ezt tovább erősíti, hogy a mintaként szolgáló Budavári Önkormányzat élén is az ellenzéki összefogás által támogatott polgármester áll. A Fidesz pedig kerületi frakciója és a kerület országgyűlési képviselőjén keresztül a Kelenföldi Városközpont ügyében tett lépéseik alapján méltatták a civil szervezetek munkáját és további együttműködést ígértek velünk.
Remélem a Civilek részéről egyértelmű üzenetként érzékelik az Önkormányzatnál és minden pártnál, hogy ebből a civil referensi állás lehetőségből nem kívánunk, nem kívántunk politikai ügyet csinálni (ahoyg eddig semmilyen más ügyben, beadványunk esetében sem), ezért is küldtük el minden érintettnek, azaz nem csak valamely oldalnak, pártnak, vagy csak kizárólag az Önkormányzat vezetésének. Hasonló gondolkodást várunk a másik oldalon is.
Akkor minden happy gondolhatnánk, és a lehető legrövidebb időn belül lesz az Önkormányzatban egy olyan főállású dolgozó, akinek ugyan a Pogármester úr a munkáltatója, de valójában a helyi Civil szervezetek elgondolásainak, üzeneteinek a közvetítése a feladata, mondhatni kicsit a civilek képviselője is.
Nos reméljük így lesz, de most kicsit elbizonytalanodtak a Civil szervezetek vezetői, mert eddig a 12 címzettből kizárólag Novák Előd, a Mi Hazánk Mozgalom képviselője reagált. Őszintén szólva nem nagyon értem mi a hezitálás oka az utóbbi cirka 2 hónap civilek szerepéről történt pozitív nyilatkozatokat követően, de természetesen örömmel megírom, ha az érintettek jelzik, hogy támogatják a kezdeményezést, a beadványt, ahogy azt is, ha megírják milyen indokok alapján utasítják vissza, vagy maradnak semlegesek ebben a kérdésben. Telefonon is örömmel konzultálok erről bárkivel, de arra nem vállalkozom, hogy a telefonban elmondottak alapján fogalmazzam meg bármely képviselő véleményét, így telefon esetén is kérem, hogy írásban is legyen elküldve a részemre, amit hivatalosan és vágatlanul megjelentethetek, tájékoztatva Újbuda lakóit és persze a Civil Szervezetek vezetőit, tagjait is.
Előre is köszönöm az érintettek visszajelzését ! Amennyiben a Védegyletnek küldenek választ az is tökéletes, hiszen ha lavél írója engedélyezi, akkor a Védegylet főtitkár-helyettese át fogja nekem adni a válaszokat, hogy azt nyilvánosságra hozhassam. Amennyiben nem enedélyezik akkor csak magát a tényt fogom nyilvánosságra hozni, hogy támogatják vagy sem a Civilek kezdeményezését.
Természetesen egy ilyen pozícióra lehet, hogy szükség sem lenne, ha jól működne a kommunikáció a civilek és a hivatal között, de azért ebben még van bőven javítani való. (többek közt ezen is segíthet egy ilyen pozició, ha az nem látszati, hanem komolyan veszik mindkét oldalon)
És akkor íme a beadvány teljes szövege, hogy mindenki számára egyértelmű legyen mit támogatnak vagy mire mondanak esetleg nemet (ezt a második változatot csak elvben vetem fel, mert számomra megmagyarázhatatlan lenne ennek a beadványnak az elutasítás) a kerületi vezetése, képviselő testület frakcióinak vezető, frakció hiányában adott pártokat képviselők és a két jelenlegi országgyűlési képviselő:
