A Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) átláthatósági programja… És ez most nem vicc, ezt most komolyan vették.
5 min read
MKKP ÁTLÁTHATÓSÁG ÉS FELELŐSSÉG PROGRAM
Az állami döntéseknél joggal várnak el az állampolgárok valós átláthatóságot és felelősségvállalást a döntéshozóktól. Ezért rámutatunk tizenegy olyan problémára a jelenlegi magyar jogszabályi környezetben, aminek a megoldásával a közpénzzel kapcsolatos döntések követhetők lesznek. Így nem csupán a tényfeltáró újságírók munkája lenne könnyebb, hanem az közügyek iránt érdeklődők is kevés energiabefektetéssel tudnának utánajárni, hogy mire mentek a befizetett adóforintjaink. A képviselők hozzáértése és felelősségvállalása elég foghíjas és esetleges ma Magyarországon, ezen is változtatnánk.
- Kezdeményezzük az állami ingatlanok nyomonkövethetőségét a privatizálásuk után is, hogy csökkentsük a visszaéléseket.
- Javasoljuk az ingatlannyilvántartásban a tulajdoni lapok kereshetőségét a tulajdonosok szerint, hogy ne tudják könnyen tisztára mosni ingatlanvagyonokban a korrupciós pénzeket.
- Kereshetővé tesszük a bírósági ítéleteket, hogy ne csak az adott ügyben jártas jogászok tudják megtalálni, hogy mi áll az anonimizált ítéletekben.
- Átláthatóvá tesszük a közpénzből működő egyházak gazdálkodását.
- Elérjük, hogy az állami szervezetek és vállalatok kereshető formában töltsék fel a működésükre vonatkozó adatokat tartalmazó fájlokat az internetre.
- Azon dolgozunk majd a Parlamentben, hogy a képviselői vagyonnyilatkozatok legyenek tíz éven át elérhetőek, ellenőrizze a NAV a tartalmuk valódiságát, és büntethető legyen, aki valótlanságot tartalmazó vagyonnyilatkozatot ad le.
- A közpénzből működő szervezetek egymillió forint feletti szerződései, beszerzései nyilvánosak lesznek a közzétételi listák részeként.
- Az újságírók elleni rágalmazási perek lehetőségét megszüntetjük, mert számos más jogi eszköz is van a hazugságok ellen.
- Legyen kötelező képzés a képviselőknek, hogy értsék is azt, hogy miről döntenek.
- Vállaljanak anyagi felelősséget a képviselők a döntéseikért.
- Tartozzanak büntetőjogi felelősséggel az adatgazdák a közérdekű adatok nyilvánosságának akadályozásért.
A 6-ik pontot teljes egészében is érdemes elolvasni:
6) A képviselői vagyonnyilatkozatok legyenek számonkérhetőek
A jelenlegi vagyonnyilatkozati rendszer egy álságos adminisztratív tiszteletkör, nem tölti be valódi funkcióját. Három dolog hiányzik belőle: a büntethetőség, az ellenőrzés és a vagyonosodás vizsgálata. Azért dolgozunk a Parlamentben, hogy a képviselői vagyonnyilatkozatok legyenek tíz éven át elérhetőek, ellenőrizze a NAV a tartalmuk valódiságát, és büntethető legyen, aki valótlanságot tartalmazó vagyonnyilatkozatot ad le.
Az önkormányzati/parlamenti képviselőknek minden évben le kell adniuk az önbevalláson alapuló vagyonnyilatkozatukat. Sok önkormányzatnál ezek egy éven át nyilvánosak, majd “visszakapják” őket, így nem követhető a képviselők évről évre történő vagyongyarapodása. A parlamenti képviselőknél ez a probléma megoldott, de az önkormányzatokban dolgozó képviselők vagyonnövekedését szinte lehetetlen követni. Hacsak nem töltjük le minden évben az adott képviselők vagyonnyilatkozatát.
A vagyonnyilatkozati kötelezettséget kiterjesztenénk az állami tulajdonú vállalatok vezető tisztségviselőire is. A közvagyonnal gazdálkodó szervezetek közvetlen irányításában résztvevők korrupciós kockázati kitettsége sok esetben még nagyobb is, mint a képviselőké. Ezen cégvezetők vagyongyarapodása szinte teljes egészében vakfolt, nem látható. Miközben a képviselőknél jóval nagyobb ráhatásuk lehet a beszerzésekre és a közvagyon elemeivel való gazdálkodásra.
A hibásan kitöltött vagyonnyilatkozatokért a gyakorlatban semmilyen büntetés nem jár. Elméletileg megvonhatnák a fizetés egy részét, vagy megállapíthatnák a méltatlanságot a valótlant állító képviselők esetében, de legtöbbször ez kimerül enyhe szóbeli figyelmeztetésben. A felelős vagyonnyilatkozati bizottságoknak nincsen érdemi jogosultsága a vagyonnyilatkozatok valódiságának ellenőrzésére. Amely testület ellenőrizhetné, az a NAV, amely ezt rendszerszinten egyáltalán nem teszi meg. Az önkormányzatokban működő vagyonnyilatkozat-ellőrző bizottságok teljesen feleslegesek, évente egyszer arról szavaznak pusztán, hogy a képviselők leadták-e a vagyonnyilatkozataikat.
Szerkesztői lábjegyzet:
Érdekes lenne hallani, hogy az ellenzéki összefogás mely pontokat támogatja, melyeket nem, és melyeket csak részben és miért ezek közül…
Vajon anyagi felelősséget vállalnának-e a képviselők döntéseikért ?
de legjobban az alábbi pont tetszik:
- Legyen kötelező képzés a képviselőknek, hogy értsék is azt, hogy miről döntenek.
Persze nem vagyok meggyőződve arról, hogy egy képzés után biztosan érteni fogják, illetve akarják-e majd érteni azt, hogy miről is döntenek, és kiegészíteném, kiket is képviselnek. 🙂
És amivel én kiegészíteném a MKKP javaslatait: Minden képviselő a mandátuma előtt mutassa be eredetiben a nyelvizsga bizonyítványát és a végzettségét, képzettségét igazoló dokumentumait, akkor is, ha ez nem előírás a mandátumhoz, így talán elkerülhető lenne, hogy a képviselői munkájuk kapcsán, ne próbáljanak meg fellengzős végzettségeket és nyelvvizsgákat hazudni, így legfeljebb hiper passzív tudás derülhet ki érvényes végzettséget igazoló papírok mentén.
És ideje lenne maximalizálni a képviselői juttatásokat, beleértve a bizottsági és egyéb tagságok utáni kifizetéseket, a mindenkori szakmunkás minimálbérhez kötve egy adott szorzó szám megadásával. A Költségtérítéseket pedig kizárólag számla ellenében, és azok maximális mértékét is a jelenlegihez képest jelentősen megkurtítva.