2025.07.08.

Lokálpatrióta

Újbuda civil hírportálja

Csütörtökön (20-án) reggel ismét testületi ülés lesz Újbudán és újra terítéken a helyi népszavazás ügye. Erősödnek-e a civilek jogai vagy újabb háttér alku áldozata lesz ?

8 min read

Az október 20-i (csütörtök) önkormányzati testületi ülésnek minden bizonnyal legizgalmasabb része a 19-ik napirendi pont, azaz  “A helyi népszavazás kezdeményezéséhez szükséges választópolgárok számának meghatározásáról szóló rendelet módosítása” beadvány lesz, amit Junghausz Rajmund terjesztett be…

Az ügy előzménye, hogy Lados tamás képviselő úr , az ellenzéki összefogás Momentumos képviselője, még tavasszal előrukkolt a Civil részvételiségi programjával, aminek első pontja a “Könnyítsük meg a helyi népszavazások indítását!” indítvány volt az alábbi tartalommal:

“Csökkentsük le a népszavazási kezdeményezéshez szükséges támogató aláírások számát!

Bármilyen hihetetlen, Újbudán ma ma nehezebb helyi népszavazást kezdeményezni, mint polgármesterválasztást nyerni.

A helyi népszavazások kezdeményezéséhez szükséges aláírások minimális számát ugyanis az önkormányzatok saját rendeletben szabályozhatják, a szavazókorú lakosság 10 és 25 százaléka között. Újbudán pedig ez az érvényességi küszöb évtizedek óta a lehető legmagasabb, 25 százalékon áll. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy – a 2019-es választói névjegyzék adatai alapján – mintegy 27 ezer aláírást kell összegyűjteni, mindössze 30 nap leforgása alatt. Csak érzékeltetés képpen: ez több, mint ahány szavazatot a polgármesteri versenyben második helyezett Hoffmann Tamás kapott a 2019-es önkormányzati választásokon.

27 ezer aláírás összegyűjtése még egy erős pártszervezet számára is embert próbáló, kőkemény feladat. Egy valóban lakossági kezdeményezésre induló, önszerveződő gyűjtést sikerre vinni pedig szinte reménytelen vállalkozás. A jelenlegi szabályozás tehát lényegében ellehetetleníti azt, hogy az újbudaiak közvetlen módon döntsenek az újbudai nyilvánosságot leginkább megosztó kérdésekről.

A helyzet azonban egy egyszerű rendeletmódosítással orvosolható a küszöb lehető legalacsonyabb, tehát 10 százalékosra szállításával. Ez még így is mintegy 10.900 db összegyűjtendő aláírást jelentene – tehát attól nem kell tartani, hogy ezután havi rendszerességgel jönnének a helyi népszavazások. A küszöb minimálisra csökkentése ugyanakkor látványos gesztus lenne az Önkormányzat részéről a lakosság felé, amely bizonyítaná: ha az újbudaiak igazán fontosnak tartanak egy ügyet, arról közvetlenül is dönthetnek. a legfontosabb kérdésekben valóban az újbudaiaké lehet a döntő szó.”

Ez a program akkoriban minden bizonnyal része volt Orosz Anna alpolgármester asszony távozását követően Lados Tamás alpolgármesteri poszt várományosi programjának. A helyi civilek és civil szervezetek teljes mértékben élfogadták és üdvözölték ezt a programot, ami egy réges-régi adósságot dolgozott volna le, de a politikai pártok szokásos alkudozásának  eredményeként Tamás alpolgármesterségét a saját pártjának országos vezetése fúrta meg a helyi alapszervezet jelölés ellenére. Bár mindenki igyekezett akkor és azóta is tagadni, hogy ennek az ügynek a DK és a Momentum egyre élesedő párharca, majd Bősz Anett kapcsán történt megegyezésük volt a háttérben, de nekem az adott pártokon belülről jött információim is ezt erősítették meg. Az alpolgármesteri pozíció elvesztésével a Civil Részvételiségi program is fiókba került egészen idén őszig, amikor Tamás a 14. sz. választási körzetben elindult az időközi választáson és azt végül meg is nyerte. Ennek a választási programnak is része volt a felelevenített Civil Részvételiségi program, és a Civilek kérését is befogadva Lados Tamásnak sikerült elérni, hogy a helyi népszavazás megkönnyítését célzó elképzelése képviselő testület elé kerüljön.

Sajnos azonban ez még azt megelőzően történt, hogy a képviselő letehette volna az esküjét, így az előző testületi ülésen beterjesztett javaslatról még nem szavazhatott. Ennek si meg is lett az ára, mert a Tamás helyett beterjesztőként jegyzett Erhardt Attila alpolgármester felülbírálta Tamás eredeti tervezetét és átírta az ebben szereplő 10%-ot 15%, ami szokás szerint egy politikai alku része volt, azaz információim szerint a DK és az MSZP frakció abban az esetben volt hajélandó a beterjesztést megszavazni, ha cserében csorbítja a Momentum azeredeti javaslatot. Ezt az is alátámasztotta, hogy az ellenzéki összefogáson belül a Jobbikos képviselőnő, Bába Szilvia és az LMP-es Kreitler-Sas Máté is az eredeti 10%-os verziót szavazta meg, ahogy a teljes Fidesz Frakció és a Mi Hazánk Mozgalom képviselője is. A Momentum sem volt ebben a kérdésben egységes, hiszen Daám Alexandra a 10%os verzióra szavazott, míg Németh Gyöngyvér a 15%-ra,  Erhardt Attila pedig érthető módon a saját politikai alkuját nem fúrta meg, így ő saját beadványa alapján a 15%-ra szavazott. Végül egyetlen szavazattal győzött így a 15%-os verzió, azaz adtunk is a civileknek, de azért gyorsan vissza is tartottunk a lehetőségből 🙂

A Holnapi beterjesztés nagy kérdése, hogy Lados Tamás saját elképzelése ellen szavaz, vagy kitart az eredet javaslata mellet, és hogy Daam Alexandra is konzekvens marad-e önmagához a szavazás alkalmával. Természetesen az eredeti, a civilek által támogatott javaslat győzelméhez az is kell, hogy az LMP és a Jobbik képviselőjelöltje ne lépjen vissza az eddigi álláspontjától, ami Bába Szilvi tekintetében embert próbáló feladat lehet majd, mivel azt suttogták nekem a madarak, hogy az a hétfői Őrmezei rendkívüli lakossági fórum összehívása miatt kapott az összefogástól rendesen bírálatot, vagy akár még mást is…azaz elindulhatott a nyomás gyakorlás, akár a holnapi előterjesztés ügyében is. nem kérdés,, hogy a Lados tamás ügy mintájára ezt is mindenki tagadni fogja, ami nem baj, de én inkább a suttogó madaraknak hiszek.

Aztán itt van a mai DK-Momentum párharc újabb állomása, ha nem is kerületen belül, hiszen

Újpest polgármestere kilépett a Momentumból, függetlenként folytatja tovább, a Fővárosi Közgyűlésben azonban a DK frakciójához csatlakozik. (igazi független jellemvonásként)

Nos nem kérdés, ahogy az MSZP is rendesen berágott a DK-ra, amikor MSZP-s polgármestereket vettek át magukhoz, és azok magyar virtusként természetesen nem mondtak le a posztjukról, amit az MSZP színeiben nyertek meg, most vélhetően a Momentum is elég dacos lehet kamerán kívül az Őket ért támadás miatt.

Az egyszeri ember persze erre azt mondhatja nem csodálkozni kell, hanem elgondolkodni…ráadásul  az összefogáson belül adott pártok egymásnak esésének, háttérbe szorításának, bekebelezésének már annyi példája volt, hogy erre van az a mondás az okos a más kárából tanul, a hülye még a sajátjából sem. A holnapi szavazásban ne tagadjuk ez a mai esemény is benne lehet.

A kérdést persze bárki felteheti mit számít, hogy 10 vagy 15%? Nos mondjuk a Civilekkel szembeni valós párbeszéd egyik lépcsője lehetne, másrészt erről részletesen írtam az előző testületi üléskor megjelent cikkemben, így erre abban a cikkben lehet választ kapni.

Aki azt hinné a holnapi ülésnek nem lehet még meglepetése, az téved, hiszen bizony benne van a pakliban, hogy adott pártok bevetik a jól megszokott Varga Gergő féle atombombát, aki lassan már bevált szokásként feláll az ülés elején is indítványozza, hogy  a testület szavazza meg, hogy Junghausz Rajmund nem terjesztheti be fenti 19-lrs napirendi pontot. Visszanézem az elmúlt 21 év testületi üléseinek jegyzőkönyveit, és az ilyen típusú, a demokratikus önkormányzati ülést súlyosan sértő ügyeskedés bevetése nem éppen ritkaság számban volt jelen az üléseken és mindig ugyanaz a képviselő élt ezzel szánalmas akcióval. Aki nem értené mi ebben a turpiság, nos ha nem kerül napirendre valami, akkor az sem derük ki, hogy ki, hogyan szavazott volna róla, azaz hja a képviselők, vagy komplett frakciók kényelmetlen helyzetbe kerülnének az Újbudaiak előtt szavazatukkal, akkor ezzel a módszerrel el lehet kerülni ennek bekövetkeztét. persze a turpisság nem fedi le a szégyenteljességét, legyen bármelyik oldal is, aki visszaélve a lehetőséggel korlátozza a testületi demokráciát, egyben szólás és vélemény szabadságot. Ha idáig süllyedünk, akkor majd lehet eljön az idő, amikor arról szavaznak a testületi ülés elején a képviselők, hogy az egyénként nyitott testületi ülésen ne lehessen már bent az, aki nem szimpatikus hallgatóként vagy sajtó munkatársként. Pedig megtanulhatnák már páran, hogy amennyiben a zászlójukra azt vésik, hogy a diktatúra ellen, a sajtó és véleményszabadság érdekében, a demokratikus működés jogosultságáért harcolnak, akkor azt nem árt saját oldalukon is gyakorolni. ennek hiányában maguk is olyanná válnak, mint ami ellen elméletileg küzdenek.

Remélem holnap a képviselő úr ezt a hibát nem követi el…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
Twitter
Youtube
Pinterest