Aláírásgyűjtések és ezek jelentősége pl. Egerben vagy Újbudán
7 min read
A Momentum az egri elkerülő út ügyében önmaga 7713 aláírást, az összes szükséges aláírás 85%-át gyűjtötte össze…
Civil szervezet vezetőjeként ehhez őszintén gratulálok, és lám-lám a kormány is meghátrált, innentől a helyiek által támogatott elkerülő út verzióját támogatja.
Azt gondolom egyre több és több helyen és ügyben kell az ott élőknek cselekedni, összefogni és akár aláírásokat gyűjteni helyi népszavazások kezdeményezése érdekében, hiszen elvben a politikának rólunk kellene szólnia és érdekünkben működnie, de mi is a valóság ?… ez csak költői kérdés volt 🙂
Az egri ügy azonban óhatatlanul is elgondolkoztatott és párhuzamot kell vonnom Újbuda történetének legnagyobb aláírás gyűjtési akciójával, ami a Kelenföldi Városközpont megmentése érdekében indult és igen rövid idő alatt 25.000 aláírás gyűlt össze ennek érdekében. Pedig ebben az ügyben egyetlen párt sem állt oda, hogy az aktivistáival, a maga apparátusával és erőforrásaival rásegítsen a kezdeményezésre. Jobb és baloldalon is később, miután meglátták a döbbenetes sok aláírást hirtelen nem tudtak mit kezdeni a helyzettel, hiszen nem az itt élők akarata alapján lett a Városközpont területe meghirdetve eladásra, így stratégiát kellett váltani és azt előadni, hogyan leszünk épületbontókból épület megmentők. Na természetesen nem véglegesen megmentők, csak amolyan maszatolók, amíg az itt élők el nem fáradnak a tiltakozásban.
És itt a párhuzam, hiszen Egerben a lakossági tiltakozás mellé állt az egyik párt nyilvánosan, míg mások olyan ímmel-ámmal, Újbudán viszont csipkerózsika álomba merültek a pártok helyi szervezetei és békésen hortyogva nem hallották meg az itt élők tiltakozását. Sőt mondjuk ki mai napig nem tekintik legitimnek az itteni “nép akaratot”, helyette suttyomban lebonyolított közvélemény kutatással igyekeztek ennek ellenkezőjét bizonyítani, csak épp rosszul sült el, mert ott is nagyon-nagy arányban az épület felújítása mellett voksolok győztek, a lebontás mellett szavazók száma elenyésző volt.
Fentiek alapján tehát már két csatornán is megerősítést nyert mit is szeretnének az itt élők, ennek ellenére egyetlen látszat párbeszéd jellegű, a civil szervezetek, helyiek képviselőivel folytatott rövid, de semmitmondó egyeztetésre futotta az önkormányzatnak.
Természetesen az országgyűlési választások előtt jobb és baloldali pártok prominens személyei egymásnak adták képletesen a Városközpont kulcsát, és fennen hirdették saját lakáj médiáikban, hogy Ők aztán megmentik a másik galád oldaltól a Kelenföldi Városközpontot, és nem engedik annak lebontását. A civilek, az ott élők meg csak álltak és néztek ki a fejükből, azt mondogatták MI VAN ??? ki ment meg kitől ? Hát valójában azoktól kellett volna megmenteni a Városközpontot, akik vehemensen bizonygatták, hogy Ők a megmentők. A civilek már-már azt érezték, hogy itt mindenki megmentő csak ők maguk nem, akik az egész lopakodó üzemmódban elindított értékesítési eljárást leleplezték, majd hatalmas energiával azt meg is állították.
Igen egyetértek az egri elkerülő út fontos ügy az ott élőknek, ahogy a Kelenföldi Városközpont meg az itt élőknek, de pártok szempontjából azért az újbudai probléma még sem annyira fontos, hogy Egerhez hasonlóan ilyen intenzítással álljon mellé bármelyik párt.
Sőt Újbudán még azt a kezdeményezést is elbuktatta a képviselők egy része (a bukásból adódóan többsége), hogy a helyi népszavazás kezdeményezéséhez a szavazásra jogosultak 10%-nak aláírása elegendő legyen. Legyen az inkább 15%, és amúgy is mit elégedetelenkednek a civilek, hiszen eddig ennél ehhez több kellett, másrészt meg 10 vagy 15% az csak egy matematikai szám, nincs jelentősége. Nos Újbudán a 25.000 aláírásból 13.500 bizonyíthatóan a Városközpont térségéből érkezett, így 10%-al igen, de a 15%-már nem lehetne érvényes, ha ebben a kérdésben szeretnénk helyi népszavazást. Különösen ha azt is figyelembe vesszük, hogy az Önkormányzat azt is kifejezésre juttatta, hogy egy ilyen ügyben nem egész Újbuda, csak az adott körzetben élőket lenne szabad figyelembe venni, Ergo a határokat majd az aláírások számához alakítjuk negatív értelemben. Az már csak hab a tortán, hogy a 10%-os határ egy Momentumos képviselő érvekkel alátámasztott ötlete, egyben választási kampányának része volt, de a beterjesztés ettől eltérő tartalommal egy másik momentumos terjesztette be, Nos íme példa, hogy van amikor önmagunkkal sem értünk egyet 🙂
Természetesen a helyi képviselők többsége a helyi civil referens pozíció létrehozását is elkaszálta, aki többek közt a lakosság és az önkormányzat, képviselők közti kommunikációt tehette volna gördülékenyebbé, és ebből adódóan eredményesebbé. Az ellene szavazó képviselők minden bizonnyal úgy gondolták, ugyan minek már egy ilyen pozíció majd mi eldöntjük, hogy nektek itt élőknek mi a jó, Ti meg majd 5 évente dönthettek arról, hogy jól tettük-e (idézem dr. Bács Márton képviselő urat). Inkább le sem írom mifelénk ezt a gondolkozás és kifejezés módot milyen jelzővel illetik.
A Polgármester úr sem értette meg miről szól ez a pozíció (le is szavazta), mert szerinte minden helyi képviselő egyben civil referens is, elvégre ez a dolga, ezért lett megválasztva. Nos az érvelés jól hangzik, de a gyakorlat egészen mást mutat. Küldjek listát kik azok, akiknek fogalmuk sincs arról, hogy civil referensek is, vagy arról akkor mit is kellene ennek érdekében tenniük ? Nem lesz rövid a lista 🙂
A Kelenföldi Városközpont ügye pedig azóta is áll, mondván Karácsony Gergely ígéretet tett, ebben a ciklusban a Főváros nem hirdeti meg újra eladásra a maga 80%-át, és így Újbuda sem a maradék 20%-ot. Pedig az idő nem nekünk, Újbudaiaknak dolgozik, a ciklus közeleg a vége felé, így értelemszerűen gőzerővel kellene folyni a tárgyalásoknak az Önkormányzat és a helyiek, valamint civil szervezetek között, hogy A,B, vagy akár C tervet dolgozzanak ki az ingatlan megmentésére. (mint fentebb írtam már két csatornán is erre kötelezték a helyiek az Önkormányzat vezetését) Mi van, ha Karácsony Gergely nyer, viszont a ciklus vége egyben felszabadítja részben ígérete, részben politikai felelőssége alól, mi van, ha Fidesz veszi vissza a főváros vezetését, és egyáltalán legalább az Újbuda nyamvadt 20%-ának kérdésében mi az álláspont, hiszen nem csatlakozik szervesen a két terület egymáshoz olyan mértékben, hogy ha Főváros értékesít, akkor Újbuda sem tudja ezt elkerülni.
DE logika ide vagy oda csak csendes várakozás van, amit civil oldalról nézve fárasztásnak kivéreztetésnek is gondolhatunk. Közben pedig rendre érkeznek különböző szervezetek, diákok, akik próbálják vizsgamunkának vagy épp ötletbörzének álcázva eladni az itt élőknek az értékesítés, és az ebből adódó bontás, majd ki tudja milyen funkciójú ingatlan építés koncepcióját. Hogy nem az itt élők érdekében érkeznek azt mi sem bizonyítja jobban, hogy még véletlenül sem jelenik meg a kezükből kikerülő koncepciókban a felújítás gondolata.
Eger és Újbuda…Sajnos ami az egyik helyen egyértelműen a helyiek ügye melletti kiállás, az a másiknál még marketing célú együtt gondolkodásnak is gyenge, pedig a csapból is az folyik, hogy mennyire fontos a civilekkel történő közös gondolkodás, helyi ügyekben már-már a képviseleti jog átadása is. És miért van ez így, miért gondolkoznak pártok másként egyik és másik ügyben, nos meg van erre is a válaszom, de sokszor leírtam már Újbudán felnőtt emberek élnek, és hagyni kell, hogy Ők saját maguk vonhassák le a következtetéseiket és hozhassák meg a döntéseiket.