A közvéleménykutatások eredménye attól függ, hogy ki fizetett érte…
5 min read
Horváth Csaba zuglói polgármesterrel, egyben az MSZP budapesti elnökével készített interjút Ambrus Andor az Indexnek, amiben szóba jött az is melyik pártnak mi a valós népszerűségi adata…
“A.A: Érzékeli a DK többi pártra gyakorolt, szokatlanul erős szívóerejét? Önt például megkeresték valamilyen ajánlattal?
H.CS: Érdemi ajánlat nem volt, már úgy értem, hogy…
A.A: Nem volt megfelelő?
H.CS: Ha arra gondol, hogy leültek velem szemben és azt mondták, hogy át kellene jönni, ilyen nem volt.
ENNÉL SOKKAL FINOMABB, DIPLOMATIKUSABB JELZÉSEK ÉRKEZTEK, VISZONT EGYÉRTELMŰVÉ TETTEM, HOGY NEM EBBEN LÁTOM A POLITIKAI TÉRNYERÉS LEHETŐSÉGÉT.
Én abban gondolkodom, hogy miként lehetne ezt a politikai tortát növelni annak érdekében, hogy a mi munkánk révén – hisz az önkormányzatok mintát adnak a jó kormányzásra – egyszer még az én életemben Magyarországon lehessen kormányváltás.
A.A: Biztos, hogy jó döntést hozott? Ujhelyi István EP-képviselő, nemrég pedig Mesterházy Attila egykori pártelnök is távozott az MSZP-ből. Milyen politikai perspektívát tud nyújtani egy 2-3 százalékra mért párt önnek, aki már több mint 20 éve a politikából él?
H.CS :Ez a 2-3 százalékos mérés attól függ, hogy ki fizetett érte. Én rendszeresen méretek Zuglóban, és nem kérem az eredmények megváltoztatását.
Itt 11 százalékra mérték az MSZP-t és hasonló lehet a helyzet más budapesti, velünk szövetséges kerületekben is.
Az biztos, hogy szervezettségben és beágyazottságban az MSZP ma is az egyik legerősebb budapesti párt. Nem tudom elképzelni, hogy ne választanának meg újra. Reményeimet a mérések alátámasztják, heti rendszerességgel tartok utcai fogadóórákat. Nincs B tervem a jövő évi önkormányzati választások utáni időszakra, úgyhogy maradjunk annyiban: folytatom.”
A teljes riport ITT olvasható, ez csak egy rövid részlet belőle, alapvetően a közvéleménykutatók méréséi adatainak hitelessége, vagy hiteltelensége kapcsán idéztem csak Horváth Csabát, de nem akartam az egy mondatot kiragadni a szövegkörnyezetéből…
A politikus kijelentése nem lepett meg, abban maximálisan egyetértek vele, hogy a közvéleménykutatók, mint profitorientált szervezetek a megrendelőiket szolgálják ki, így méréseik eredménye is ezt tükrözi, és lehet elég messze áll a valóságtól, amit kimutatnak. Nem véletlen, hogy elég nagy szórást mutatnak azonos témákban a kutatók mérései, és talán az sem véletlen, hogy az utolsó parlamenti választás eredménye és erről készített előrejelzések között messze hibahatáron túli eltérések voltak.
De akkor mi is a célja a közvélemény kutatásoknak, ha azok ennyire megbízhatatlanok ?
Azt gondolom az önigazolás (és ez minden pártra igaz), és ezen keresztül a saját támogatóikban, híveikben az esély a győzelemre, sőt az egyértelmű győzelem hitének elültetése, hiszen aki csügged, aki reménytelennek látja a helyzetet, annak könnyen elmegy a kedve a szavazástól, és így a valóság beismerése egyben öngerjesztő folyamat is lenne a valóságnál is rosszabb eredményeket hozva.
Az adott pártok által megrendelt közvéleménykutatások célja tehát, a saját követőik számára egy hamis illúzió keltése, míg az ellenkező oldalon állók esetében pedig ezek elbizonytalanítása, de ezeknek a valósághoz nem sok köze van. Nem véletlen, hogy a pártok szinte hetente jönnek ki saját oldalaikon a híveik felé bizonygatva, hogy milyen jól állnak a mérések eredményei alapján, vagy milyen jó helyen (többnyire az élen) áll valamelyik politikusuk a népszerűségi listán. Ennek már egészen extrém példája volt, amikor Dobrev Klára mellett megjelent egy fotón Gyurcsány Ferenc is az alábbi szöveggel: a három legnépszerűbb politikusból kettő DK-s. Nos én még olyan közvéleménykutatási eredményt nem láttam, ahol Gyurcsány Ferenc ne a legelutasítottabb ellenzéki politikus lett volna. Ez az április elején marketing jelleggel kitett poszt bevállalta a végletekig történő elrugaszkodást a valóságtól, de minden bizonnyal a DK hívei örömmel olvasták, azonnal el is hitték, és lelkesen hozsannázták ezt a hírt tovább, ahol csak tudták. (persze az április eleji dátumból kiindulva lehet áprilisi tréfának szánták)
De térjünk vissza Horvát Csaba mondatához:
“Én rendszeresen méretek Zuglóban, és nem kérem az eredmények megváltoztatását.
Itt 11 százalékra mérték az MSZP-t és hasonló lehet a helyzet más budapesti, velünk szövetséges kerületekben is.”
Ok, de ha a polgármester nem változtat a valós eredményeken, akkor miből gondoljuk, hogy más igen, és fordítva, ha Ő maga is azt állítja, hogy kozmetikázottak az eredmények a megrendelők érdekében, akkor mitől lehetnénk biztosak abban, hogy az általa megrendelt kutatás 11%-ra mért eredménye az MSZP javára nincs pont úgy kozmetikázva mint más pártok megrendelése esetében…
Ez a cikk nem arról szól, hogy az MSZP támogatottsága Zuglóban, a Fővárosban vagy országosan 2-3 % vagy 11%, hanem arról, hogy a közvéleménykutatások eredményei nem a valóságot tükrözik, hanem a megrendelő igényeit, hogy ezek a kutatások semmire nem jók, mert valóban csak minket akarnak manipulálni vele. Civilként én ezt mindig is tudtam, de most egy régi motoros politikus mondta ki ugyanezt egy újabb csontváz kidőlését eredményezve a politikai elit szekrényéből