2025.07.27.

Lokálpatrióta

Újbuda civil hírportálja

Beszéljünk őszintén az Újbudát is érintő parkolási problémákról általánosságban is, és majd Őrmezőn a lakossági fórumon is…

7 min read

Nyilvános Lakossági Fórum lesz – Parkolás bővítése Őrmezőn címmel November 17-én, amit a kéthelyi önkormányzati képviselő által meghirdetett lakossági fórum előzött meg, mondhatni a körülötte kibontakozó indulatok és oda-visszaüzenetek alapozták meg ezt a mostanit.

Vendégek: Hintsch György alpolgármester és Lindmayer Bence, az Újbuda Parkolásüzemeltető Kft. vezetője
Időpont: november 18. 17.00 óra
Helyszín: Őrmezei Közösségi Ház

A lakossági fórumon mindenkinek lesz lehetősége kérdezni, vitatkozni  az új parkolási rendszerről, a köznyelvben csak ingyenes parkolási kártyák éves díjának mértékéről, kedvezmény rendszerek jogosságáról és minden egyébről, én azonban a parkolás problémájának gyökeréről írnék inkább, hiszen ha nem látjuk tisztán a probléma gyökereit, akkor megoldásokat hozni az olyan, mint bekötött szemmel céltáblára lövöldözni. Olyan problémákról, amelyek jóval megelőzik azt és sokkal mélyebbre nyúlnak, mint amiről várhatóan ezen a lakossági fórumon is beszélni fognak az emberek.

Miért gondoljuk azt, hogy újabb parkolási zónák kialakítása (na meg a már eddig is kialakított parkolási zónák) vietnámi balzsamként fogják megoldani a parkolási problémáinkat, ha még azzal sem vagyunk tisztában, hogy külsős (agglomerációs) beparkolókat nem számítva is, összesen hány autóval rendelkeznek az Újbudaiak, és azok arányaiban, hogyan oszlanak meg a kerület részek között. Nincsenek felmérések sem a parkolási, sem az autóhasználati szokásainkról, ahogy az autóink számáról sem. Nincsenek adataink un. parkolási szempontból frekventált helyek (Fehérvári úti rendelő intézet, önkormányzat, kiemelt piacok, Bartók kulturális negyed, stb) terheltségéről, hiszen j  hacsak annyit látunk az adott helyen épp nincs szabad parkoló, abból még nem tudjuk, hogy épp hányan keresnek ott parkolót vagy hányan adták már fel közben, tehát nem tudjuk a tényleges, valós terhelést, ahogy azt sem, hogy ebből hány autó jelenti a helyi, és hány autó a külsős terhelést (pl. a kulturális negyedben.) A kerületben elérhető fizetős és ingyenes parkolók száma elméletileg ismert, bár én még ilyet sem láttam nyilvánosságra hozva, különösen ezek körzetenkénti eloszlását. Pedig a tényleges parkolók és a tényleges autók száma határozza meg adott idősávokban, hogy külsős parkolóktól függetlenül van-e egyáltalán elvben szabad hely, mert ha nincs és erre még rárakodik  külsős átmenő és/vagy célzottan érkezők parkolása, akkor teljesen mindegy hány fizetős parkoló övezetünk lesz, a probléma nem fog megoldódni.

És akkor térjünk vissza Őrmezőhöz, a helyi parkolás problémáihoz (ami valójában csak picit tér el a kerületben létező parkolási gondoktól) A hely specialitása, hogy Újbuda egyik kapuja, ezért értelemszerűen, ha a parkolás ingyenes, akkor szinte csábítja az agglomerációból érkezőket  parkolásra.  Viszont ha fogalmunk nincs arról, hogy az Őrmezőn élők valójában hány autót parkoltatnak vagy szeretnének parkoltatni közterületen, akkor csak önmagunk ámítása, hogy a parkolási zóna, az agglomerációs parkolók kiszorításával megoldódik. SOkat mond a kerület bejáratánál felépített új irodaház saját mélygarázsának parkolóhelyeinek a száma és az ott dolgozók, valamint az odaérkezők gépjárműveinek a száma, pontosabban ezek aránya. És az irodaház második fele még csak most nyit ki. Az irodaház melletti P+R parkolóban pedig már 7 körül nincs szabad hely, részben az irodaháznak köszönhetően is. A fizetési hajlandóságról pedig elég pontos kép alakítható ki, ha az irodaház mellett nemrég felépült és átadott többszintes parkolóházat megnézzük, ami kong az ürességtől…

Fentiek alapján én a bekötött szemmel történő lövöldözésnek tartom a parkolási problémának egyedül a parkolási zónák kiterjesztésével történő megoldását. ha pedig rosszul sül el a  dolog, és a parkolási zónák után sem javul érzékelhető mennyiségben  a parkolási gond pl. őrmezőn, akkor akár orosz rulettnek is hívhatom a megoldást, és ahogy eddig, úgy a jövőben is sokakban felmerülhet, hogy valójában csak pénzbeszedés áll a háttérben. nem szabad elfelejtenünk, hogy ha fizetünk valamiért, akkor joggal várunk el mögötte szolgáltatást, de az éves díjakért valójában csak a lehetőségét kapjuk a lakóhelyünkön történő parkolásnak, nem az egyértelmű tényét. Nincs garantált hely, nincs biztosra vehető parkolás. Azt gondolom ki kell mondani, hogy pontosan mit kapunk, vagy mit nem a éves parkolási hozzájárulásért, ne legyenek tévhitek, és ha beigazolódik, amiről fentebb írtam, akkor ne legyen pofára esés sem. Az épüéeteke4t is előbb tervezzük, aztán hozunk döntéseket az építés lehetőségéról, módjáról és minden egyébről, amihez ott is adatok kellenek. Azt gondolom a parkolási problémák valós és hosszútávú megoldásához is adtaok kellenek, és ezekből történő következtetések, számítások, ha ez nincs, akkor vagy bejön, amit gondoltunk, vagy nem. Persze ha az eredmény elrettentő lesz, akkor lehet, hogy az autózási szokásainkon is változtatni kell, de jobb előbb, mint később ezekkel is szemeb nézni.

A civilek, mint mindig, most is kreatívak, utána néznek adatoknak és számolgatnak, majd ez alapján nyújtanak be az önkormányzat felé javaslatokat.

Íme néhány bárki által elérhető alapinformáció a Védegylet főtitkár helyettese, Bereczky Gábor jóvoltából:

“3 ÉV ALATT +500.000 DB. gépjármű ORSZÁGOSAN!

2022 nyarán már 4.083.000 db. személygépkocsi volt Magyarországon forgalomban. Ebből kb. 500.000 db. a fővárosban! Pest megyében 420.000 db.
75.000 db. teherkocsi!
A személygépkocsik átlag életkora 15,2 év!
Budapesten a P+R parkolók száma 5,300 db. A parkolási igény kevesebb mint 1 %-a!
Budapest úthálózatának hossza 4.900 km. ha az összes utcában, csak egy oldalon parkolunk, akkor 816.000 db. parkolóhely van.
Ez azt jelenti, hogy az agglomerációs forgalommal együtt számolva az összes parkolóhely foglalt Budapest határáig, az összes utcában.
Nincs több hely és a tendencia azt mutatja, hogy évente tovább nő százezrekkel a forgalomba kerülő autók száma.”
Gábor nagyon optimista számítást végzett, hiszen Budapest úthálózatának hossza közel sem azonos a lehetséges parkolók számával, mivel rengeteg okból esnek ki ezekből parkolásra alkalmas felületek, azaz már jelenleg is telített a parkolási lehetőség, ezeken nem segít a fizető parkolás. Az egyetlen trükk ami még életben tartja a rendszert a folyamatos mozgás, azaz minél több autót tudunk haladásban tartani, annál jobban ellensúlyozható a parkolóhelyke hiánya. Igen ám, de bizony idősávokban épp a parkolások száma nőne, és innen indul a káosz, aki kapja marja alapon.
És végül íme a Végegylet beadványa a kerület felé parkolás ügyben. Amiben biztos vagyok, hogy a parkolási problémák megoldásához sokkal erőteljesebb párbeszéd szükséges a civilekkel, és ennek csak egyik, és nem is a leghatékonyabb formája a lakossági fórum. AZ a tájékoztatásra és indulatok levezetésére alkalmas, de valódi megoldásokra nem.

 

1 thought on “Beszéljünk őszintén az Újbudát is érintő parkolási problémákról általánosságban is, és majd Őrmezőn a lakossági fórumon is…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
Twitter
Youtube
Pinterest