A saroktelek eladásának az ügye elég nagy vihart kavart a környéken élők és a Civil szervezeteknek köszönhetően egész Újbuda tekintetében. A civilek összefogásának eredményeként sikerült megállítani, hogy az ősfás területen sok emeletes ház épüljön, és most eljutottak az ott élők képviselői és az Önkormányzat egy több variációs koncepciótervig…
A lokálpatrióta is szeretne minél szélesebb nyilvánosságot biztosítani a tárgyalások jelenlegi állásának és a koncepciók bemutatásához, ezért teljes terjedelmében megosztom Simonyi Balázs (Saroktelek civiljeinek képviselője) posztját és ez alapján arra biztatók minden ott élőt, hogy minél nagyobb számban jelenjenek meg a július végére tervezett lakossági fórumon, és mondja el bátran mindenki a véleményét ezekről a koncepciókról vagy akár vessen fel saját megoldási tervet.
“Kedves Csoporttagok! Hosszú, fontos. Évtizedekre meghatározhatja a környéket. Kérlek olvassátok végig.
KONCEPCIÓTERVEK PARKRA, GYERMEKRENDELŐRE, VÉDŐNŐI SZOLGÁLATRA ÉS BÖLCSŐDÉRE
Június 28-án az önkormányzatban találkoztunk Hintsch György alpolgármesterrel és Kreitler-Sas Mátéval, a körzet képviselőjével. A saroktelki civilek részéről Andrasev Brigitta és Simonyi Balázs vett részt a megbeszélésen.
Mindkét fél szeretné ezt a történetet happy enddel lezárni, szakmailag, emberileg, politikailag.
A szembenállástól, gyanakvástól a megegyezés felé lépni, és erre a koncepciókat látva, valós esély van.
Mindkét félnek kell engedményeket tenni, és ne feledjük a legfontosabbat: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő szerződésmódosítása a kulcs ehhez, tehát vannak megkötések (pl. egészségügyi funkció megtartása) és némi szembeszél.
Az önkormányzat elmondása szerint maximálisan jó szándékkal áll a dologhoz és ezt kéri a saroktelekiektől is.
Az itt közölt – hangsúlyozottan – előzetes koncepciótervekben, helyszínrajzokban is a jó lehetőséget lássuk, ne a rosszat. Aki ezt parasztvakításnak tartja, az a partvonalról kiabál könnyen, és inkább olvassa végig.
Nem, mi ennek kommunikálásáért nem kapunk sehonnan pénzt vagy stallumot, viszont rengeteg energiát és időt raktunk bele. Szeretnénk a Saroktelekkel egy értelmes, hasznos és zöld új újbudai részt létrehozni a következő generációknak.
Az önkormányzat július utolsó két hetében szeretne lakossági fórumot tartani, az észrevételeket begyűjteni, dialógust folytatni. Így ide is csak konstruktív, korrekt kommenteket várunk, ami már a párbeszéd alapjai lesznek.
ÉS AKKOR A LÉNYEG:
Begyűjtve az előzetes ötleteket, igényeket a Saroktelken, mi ezeket tartjuk prioritásnak:
– a lehető legnagyobb zöldterület maradjon (ne csökkenjen), oda kerüljön beton, ahol most is van
– ebben a ciklusban (2024 májusig) történjen meg az MNV leokézása, induljon el a tervezés, engedélyezés és lehetőleg az építkezés
– a pink villaépület, ami a környék jellegzetessége, lehetőség szerint maradjon meg
– közösségi tervezés legyen a közpark részre: azaz beleszólás ne csak véleményezés szinten (nyilván figyelembe véve az előírásokat)
– nyílt, transzparens kommunikáció az MNV kapcsán (mit enged, mit fogad el, mi a megállapodás) és a büdzséről, menetrendről.
Volt számos jó ötlet: a Bartók Boulevard folytatásaként kis kultúrközpont, közösségi irodák, hospice ház, bántalmazottak menedékháza – hogy a legjobbakat említsük.
Az önkormányzat 3 opciót prezentált a környék igénye és az önkormányzat saját szükséglistája alapján. A, B és C jeleket keressetek a rajzokon!
A kreatív, modern (szinte skandináv) koncepciókat az Archabit készítette (www.archabit.com).
Mindhárom opcióban:
– az egykori ÁNTSZ-barakk helyén bölcsőde és védőnői szolgálat létesülne. Jelenleg 9 bölcsöde van a XI. kerületben, ami Budapest legnépesebb városrésze (150.000 ember), és még a Kopaszi-gát lakásait, irodáit át sem adták.
– a védőnői szolgálat vagy a bölcsi emeletén vagy a rendelő és a bölcsi között helyezkedne el.
Továbbá:
– a bölcsire van két csoportszobás (B) és négy csoportszobás (C) koncepció is
– a B és C opcióban pink épület akadálymentessé alakított gyermekrendelőként működne
– az A opciónál van pro és kontra is.
Kontra: a bölcsi épületének elhelyezkedése nem igazán szerencsés, valamint ott teljes bontás lenne, tehát a villaépület is eltűnne és mélygarázs is épülne az Önkormányzat szerint, ami nagyon dobja az árat, pár autóért nem érdemes.
Pro: viszont így egy tiszta játéktérrel lehetne tervezni, és akár megcserélni a bölcsi és a rendelő épületét, hogy az ősfás részből minél több lehessen közpark.
Lényeges érdek minél több felületet a köznek hagyni, főleg az ősfás részből.
Ez alapján inkább a B vagy a C opciót látjuk jobbnak az Önkormányzattal együtt. És ha már épül bölcsi, akkor akár lehet nagyobb is, mert a koncepció alapján a parkrész nem sokkal csökkenne, viszont égető szükség van bölcsis helyekre. Ez is átbeszélhető a fórumon.
Ugyanakkor az A verzió sem elvetendő, ha az épületek funkciója átvariálható, hogy az ősfás részből minél több lehessen közpark.
Szóval kelle erről még beszélgetni.
Fontos még:
Nyilván mindez felveti az intenzív reggeli / délutáni forgalomkérdését. Lehet Kiss & Drive autózónát létrehozni (5p várakozással), illetve manapság is sokan gyalog, BKV-val vagy bringával hozzák a gyereküket a bölcsibe, bízzunk ebben.
Azt is érdemes megfontolni és erre sarkallni az Önkorit, hogy minimális vagy semennyi parkolóhelyet ne tervezzen a Saroktelekre – így felszabadulna tucatnyi négyzetméter, ami bezöldíthető -, hanem váltsa meg magától a környező utcákban a parkolóhelyet. Nem nagyon látni bölcsödék területén parkoló autót, ahogy a védőnők és gyerekorvosok is az épületek előtt állnak meg fenntartott helyen (pl. a Dávid Ferenc vagy Vahot utcában). Talán itt az előírások megengedik, hogy ne belül, hanem kívül legyen parkoló. Igaz, így viszont a környéktől venne el pár helyet.
Jeleztük, hogy a B és C verzióban a bölcsi udvarát 90 fokkal elforgatva több ősfás parkrész juthat a helyieknek, és nem lenne a Zsombolyai utcában egy kutyafuttatóhoz hasonló, nadrágszíjszerű parkrész.
Igen, fel kell adni valamennyit az ősfás részből, de ezt megnyerik a bölcsisek. Nyáron is kellemes árnyékban tudnak játszani az udvaron. És nem, nem zajos egy bölcsi (egy óvoda tényleg nyüzsgő, hangos).
A pink épület előtti tér (rét) közösségi funkciókat szolgálna: akár pingpong asztalokkal, akár padokkal, ez a közös tervezés része. Nagy előnevelt fákat tervez ide az Önkori telepíteni, hogy nyáron is árnyékos legyen, és ne kelljen sátorponyvákat kifeszíteni.
Ami nem a közösségi tervezés része, viszont véleményezhető: az épületek építészeti kialakítása, ez szakmai kérdés. Mi üdvözöltük az üvegtetős, napfénybeeresztős megoldást energiacsökkentés gyanánt, ahogy a füvesített tetőt is, csak legyen karbantartva.
Még egyszer: az Önkormányzat hangsúlyozta, és mi ezt garanciának vesszük, hogy ez nem terv, csak egy koncepció, tanulmány, ami ugyan tartalmazza a lehetséges beépítéseket, törvényben előírt minimumokat, elvárásokat, de a végső képet a tervezés adja meg majd neki.
Az épületeknél is csupán annak tömegét és elhelyezését kell nézni, nem feltétlen ilyen lesz a külalakja, de a mérete ilyen (szélesség, magasság, hosszúság). Viszont NEM LESZNEK HATEMELETES ÉPÜLETEK, nyugi.
Ugyanígy a parknál: a fák nem azért nincsenek ott a koncepción hiánytalanul, mert ki lesznek vágva, hanem mert ide csak szimbolikusan kell feltüntetni fákat, hogy ez vagy az a rész zöld lesz. Az aljnövényzet és a fauna megóvása miatt szeretnénk a leendő építkezéshez szakértőt kérni, akár a Kertészeti Egyetemről.
Az Önkormányzat jelezte, hogy az előírások miatt lesz gallyazás, de ez nem fairtást jelent.
A park elkerítésének / nem elkerítésének dolgát se itt kell eldönteni, erre is jó lesz a fórum. Nem biztos, hogy egy kerítéssel körbezárt valamit kell csinálni egy nyitott park, teresedés helyett (inkább egy 24 órás gondnoki szolgálat az intézményekhez, bele kell h férjen).
További igények a civilek részéről:
– a behajtó kapuk ráfordulási igénye miatt még több parkolóhelyet ne vegyenek el az utcai parkolóktól
– forgalomcsillapítás fekvőrendőrrel a környező utcákban
– a közparki részt védelemre javasolni, ahogy számos kerületi fasor, közkert, intézménykert van a XI. kerületi Városrendezési és Építési Szabályzatában. Pl. Bocskai úti fasor, Diószegi úti közkert.
– Saroktelek Park elnevezés mint új közterület
Hát ennyi egyelőre. Ez ahhoz képest, ahonnan 2021 januárjában indultunk elég nagy változás. Ezt a helyiek kiállásának és az Önkormányzat belátásának tudjuk be. Az itt lakók és az ide kötődők rengeteget tettek a változásért akár jogi, akár operatív, akár konkrét szaktudási segítséggel. Felsorolni sem lehet.
Járt itt László Imre polgármester, Orosz Anna ex- és Barabás Richárd jelenlegi alpolgármester is többször. Számos képviselővel kommunikáltunk, legyen fideszes, mi hazánkos vagy az összefogás tagja. Volt itt a BME Építészeti Szakkollégiuma, a Kertészeti Egyetem csapata, a Kutyapárt és rengeteg média képviselője. Köszönjük nekik is az impulzusokat, konkrét segítséget.
Gyűjtsétek a kérdéseket, informálódjatok, jelezzétek az Önkorinál.
Aki a teljes park megtartásáért, a meglevő épületek dózerolásáért és betonalapok kiásásért küzdene, annak szívesen átadjuk a tárgyalási pozíciókat. Mi a fentieket kompromisszumos és konkrét megoldásnak tartjuk, nem szeretnénk irreális szélmalomharcokba belemenni.
Köszönjük a figyelmet és hajrá!”
Szerkesztői lábjegyzet:
Ez most kivitelesen nem lesz, mert meggyőződésem, hogy a Saroktelek környezetében élők vélemény alkotását nem szabad semmilyen formában befolyásolni, így csak annyit írnék maximálisan jó irány, ahogy a helyi civilek és az Önkormányzat képes volt a nem túl jól indult ügyben tárgyalóasztalhoz ülni és megtalálni azokat a lehetőségeket, hogy végül valamilyen formában az ősfás park megmaradhasson. Lehet, hogy ebben vannak kompromisszumok, bér ennek tényét is az ott élőknek kell kimondani és eldönteni, de ha azt nézzük honnan indult ez az ügy és hová érkezett, akkor csalódottak talán biztosan nem lehetünk.
Remélem hasonlóan pozitív végkifejletről lehet majd beszámolni a Kelenföldi Városközpont ügyében is, bár az léptékét tekintve a Saroktelek ügynek a sokszorosa.
Köszönet és tisztelet az Újbudai Civil Szervezetek nevében mindazoknak, akik sok-ások hónapon keresztül, fáradhatatlanul küzdöttek és végül úgy tűnik megoldásokat találtak a Saroktelek megmentésére. Nem bírálatnak, inkább tanulság levonásának szánom, hogy mennyivel egyszerűbb lett volna az első pillanattól ilyen formában egyeztetni, véleményét kikérni az ott élőknek. Az önkormányzat és a Civilek közti párbeszéd megkerülhetetlen folyamatának kialakítása, az a közel jövő kiemelt feladata kell, hogy legyen.
1 thought on “Saroktelek ügy eljutott a koncepcióig, következik a lakossági fórum, hogy utána elinduljon a tényleges tervezés, majd a kivitelezés…”