Újbuda Önkormányzata rendkívüli ülés reggel 9.00 órától…
Az előzetes napirendi pontokhoz képest váratlanul sürgősségivel bekerült a Kelenföldi Városközpont ügye az ülésre.
Íme a beadvány:
Tisztelt Képviselő-testület!
Budapest Főváros Önkormányzata nevében és Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata megbízásából a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. 2021.augusztus hónapban nyilvános pályázati felhívást tett közzé –
Budapest Főváros Önkormányzata 1/1 tulajdonát képező Budapest XI. kerület, Tétényi út63. szám alatt található, 3475/57 helyrajzi számon nyilvántartott, összesen: 9.304 m2 területű„ lakóház, udvar, intézmény épület” megjelölésű, fejlesztési ingatlan, a rajta lévő Tétényi úti Üzletközpont összesen nettó 12.005 m2 alapterületű épületeivel együtt, és-
Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata 1/1 tulajdonát képező Budapest XI.kerület, Etele út 53. szám alatt található, 3475/53 helyrajzi számon nyilvántartott, összesen2.008 m2 területű „étterem” megjelölésű,
fejlesztési ingatlan (a továbbiakban a két ingatlan együttesen: Kelenföldi Városközpont)többfordulós pályázat útján történő értékesítésére. Budapest Főváros Önkormányzata célja a pályázat kiírásával a a minél magasabb vételár elérése volt, Újbuda Önkormányzata szándéka pedig az, hogy a meglévő városközponti jellegű funkciók korszerűsítésével, fejlesztésével, átalakításával egy új modern, színvonalas, élő és élhető, a lakókörnyezet minőségét is emelővárosközpont alakuljon ki. Cél volt az is, hogy hogy megmaradjanak a megszokottkereskedelmi, szolgáltató közösségi és művelődési rendeltetések, valamint passzázsokkal felszabdalt, átjárható publikus terek jöjjenek létre. A pályázatok beadásának határideje 2021.november 29. napja volt. A pályázati felhívásra mindösszesen 7 db pályázati dokumentációérkezett.
A pályázat eredményéről szóló döntést megelőzően a 1335/2021 (XII. 10.) XI.ÖK határozatával a Képviselő-testület úgy döntött, felkéri a Polgármestert, hogy gyorsítsa fel alakosság és az érintettek bevonásával a Kelenföldi Városközpont területére érvényes Kerületi Építési Szabályzat 1. ütemének felülvizsgálatát, aminek keretében biztosítani szükséges a Városközpont bérlői, és a környék lakói számára a jogszabályban előírtakhoz képestintenzívebb véleményezés lehetőségét a KÉSZ 1. felülvizsgálata során. Annak érdekében, hogy a lakók érdekei a lehető legnagyobb mértékben érvényesüljenek az új szabályzatban, törekedni kell a minél alacsonyabb beépítési intenzitásra, a minél nagyobb zöldfelületiarányra, valamint a lakosság számára szükséges kereskedelmi egységek folytonoselérhetőségére. Ezen felül a fenti határozat arról is rendelkezett, hogy a Polgármesterkezdeményezzen tárgyalásokat a Főváros vezetésével arról, hogy a módosított Kerületi Építési Szabályzatnak (KÉSZ) elfogadásáig Főváros tekintsen el az értékesítés újabb meghirdetésétől.
A képviselő-testület 2022 januárjában hozott 33/2022. (I.20.) XI.ÖK határozatával azértékesítésre kiírt pályázatot eredménytelennek nyilvánította.
Ezt követően 2022. június hónapban személyes egyeztetést folytattam az érintett civilszervezetek képviselőivel a Városközpont épületeinek jövőjét, valamint a kerületi építésiszabályzat módosítását illetően. A civilek részéről megfogalmazásra került, hogy a területbeépítési intenzitása és különös tekintettel az épület magassági értéke ne növekedjen.
A területre a 11/2017. (V. 3.) XI.ÖK rendelettel elfogadott kerületi építési szabályzat (KÉSZ1 ütem) van hatályban. A szabályozás az ingatlanra az alábbi főbb beépítési mutatókat rögzíti:
övezeti besorolás: Vi-1-XI-09
beépíthetőség mértéke: 80%
épületmagasság: 12,0-30,0 méter
szintterületi mutató (általános célú): 3,0min.
zöldfelület: 12,5%
Fenti mutatók nagy intenzitású és funkcionálisan csak kismértékben korlátozott beépítést tesznek lehetővé, melyet sem az önkormányzat, sem a civilek nem támogatnak. Annak érdekében, hogy e kiemelten fontos terület jövőképének meghatározása alapos mérlegelés, a többségi tulajdonos Fővárosi Önkormányzat, valamint a környékben élők érdekeinek figyelembe vétele mellett, lehetőleg széleskörű konszenzus alapján történjen meg, a területbeépítési előírásainak kidolgozására megfelelő időt kell biztosítani.
Mindezen előzmények alapján úgy ítélem meg, hogy a Kelenföldi Városközpont területe városrendezési szabályrendszerének meghatározásáig az érintett telektömb területére változtatási tilalom elrendelése lenne indokolt, így jelen előterjesztésben erre teszek javaslatot.
A változtatási tilalom elrendelése közérdeket szolgál, annak célja a visszafordíthatatlanváltozások, a terület olyan módon történő beépítésének megelőzése, amelyek ellentétesek lehetnek a megalkotandó építési szabályzattal.
A változtatási tilalom elrendelését az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997.évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban Étv.) 21. §-a teszi lehetővé. Ennek értelmében a helyiépítési szabályzat, illetőleg a szabályozási terv készítésének időszakára azok hatálybalépéséig, de legfeljebb három évig az érintett területre a települési önkormányzat rendelettel változtatásitilalmat írhat elő.
Az Étv. 22. § (1) bekezdésének értelmében a változtatási tilalom alá eső területen telket alakítani, új építményt létesíteni, meglévő építményt átalakítani, bővíteni, továbbá elbontani, illetőleg más építési hatósági engedélyhez nem kötött értéknövelő változtatást végrehajtani nem szabad. Ez az előírás garanciát jelent arra, hogy az építési szabályzat elfogadásáig visszafordíthatatlan folyamatok ne induljanak meg vagy ne folytatódhassanak.
A változtatási tilalom csak a feltétlenül szükséges ideig, a készítés alatt lévő építési szabályzathatályba lépéséig marad hatályban. Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet a mellékeltrendelettervezet elfogadására.
Budapest, 2022. szeptember 1.
dr. László Imre
Íme az ülés erre a pontra vonatkozó vitája, az elején Orosz Anna felszólalásával :
9.21 A Polgármester úr kéri, hogy a Fidesz-KDNP és a Mi Hazánk mozgalom is támogassa a jövőben az olyan javaslatokat, ami a bekövetkezett nehéz helyzetben a lakosság terheit lehetőség szerint csökkenti.
A közétkeztetés költség emelkedését nem terhelik át a lakoságra, mint egy 172 millió forintot csoportosítanak át erre célra.
Az önkormányzat jogkörét tovább csorbították a településrendezési jogkörben, így még kevesebb beleszólás lesz a kerületi ingatlanfejlesztésekbe.
10.34 Zárt ülés után 2022-es költségvetés módosításával folytatódik az ülés, amit a képviselőtestület elfogadott
Orosz anna vendégként szól hozzá_ A változtatási tilalom is biztosítéka annak, hogy a jövőben a szakmával, a civilekkel és az ottani vállalkozókkal együtt kell párbeszédet folytatni a városközpont jövőjéról.
Budai képviselő úr azt kéri ne a teljes körzetre, csak ere a tömbre (Kelenföldi Városközpont) vonatkozzon a változtatási tilalom.
Csernus László frakcióvezető úr jelzi, hogy ők is ezt kérték még tavaly télen, így megint beigazolódik, hogy amit a Fidesz kér, azt elutasítják, majd hónapokkal később saját ötletként hozzák elő.
Polgármester úr cáfolja Csernus úr kijelentését, hiszen végig folyamatos tárgyalásban volt az önkormányzat a Fővárossal és a civilekkel is, ennek a folyamatnak a vége a mostani beterjesztés
Csernus űr kéri, hogy pontosítsuk már le, pontosan hogy néz ki az a terület, amire a változtatási tilalom szól.
A változtatási tilalom elrendelését a Kelenföldi Városközpont területére a testület egyhangúlag elfogadta.
Egy újabb érdekes és fontos napirendi pont, amit szó szerint idézek itt:
Tisztelt Képviselő-testület!
A Biggeorge Alapkezelő ZRt. megvásárolta a Szerémi út- Hauszmann A. utca sarkán lévő4031/8 hrsz-ú, 8034 m2 területnagyságú, továbbá a Szerémi út- Barázda utca sarkán lévő3993/32 hrsz-ú, 10157 m2 területnagyságú ingatlanokat azzal a céllal, hogy azokon lakóépület-együttest építsen. Ezt követően a Miniszterelnökségen kezdeményezte azingatlanok rozsdaövezeti akcióterületi kijelölését is. Az ingatlanok beépítése és a kapcsolódóműszaki és humán infrastruktúra fejlesztések ügyében Újbuda Önkormányzata több hónapostárgyalássorozatot folytatott le a fejlesztővel, melynek eredményéről az alábbiakban számolok be:
1.Szerémi út- Hauszmann A. utca sarkán lévő ingatlan
A fejlesztő az ingatlanon eredetileg 285 lakásos épületegyüttest kívánt megvalósítani, ezt a tárgyalások során 266 lakásra sikerült csökkenteni. További fejlesztői szándék volt, hogy azönkormányzat az építési szabályzat módosításával tegye lehetővé az ingatlan Szerémi útisávjában a lakófunkció létesítését. (A hatályos KÉSZ az ingatlan Szerémi út felőli 40 méterszélességű részén tiltja lakófunkció megvalósítását.) Tekintettel arra, hogy ez a döntés a létesülő lakások számának további növelését eredményezte volna, amely az önkormányzatszándékaival ellentétes, a KÉSZ módosítás elől elzárkóztunk. Ebben a sávban ezért lakóépület helyett 100 fős kollégium épület fog épülni.
Az önkormányzattal egyeztetett fejlesztői szándékok műszaki alátámasztására a fejlesztőtelepítési tanulmánytervet készített, melyet az előterjesztéshez mellékelek.
A tárgyalások során sikerült elérni, hogy a fejlesztő az ingatlan melletti közterületeken rendezést hajt végre, ennek részeként a Hauszmann A. u. felől járdát, zöldfelületet és fásítottparkolót, a Szerémi út felőli területen zöldfelületet hoz létre mintegy 27 millió Ft értékben.
További eredmény, hogy a fejlesztő humáninfrastruktúra fejlesztési hozzájárulásként 90millió Ft-ot az önkormányzat rendelkezésére bocsát. Ezt az összeget a fejlesztő ügyvédiletétbe helyezte. A letét önkormányzat részére történő kiadása a beruházás építésiengedélyének véglegessé válásához lett hozzárendelve.
2.Szerémi út – Barázda utca sarkán lévő ingatlan
Az ingatlanfejlesztő az ingatlanon eredetileg 286 lakásos lakóépület megvalósítását tervezte, továbbá ezen a területen is kérte a Szerémi úti sávban a lakófunkció tilalom feloldását. Ezutóbbi javaslatot itt sem támogattuk és tekintettel arra, hogy az érintett térségben a lakósűrűség az elmúlt években megvalósult lakóberuházások miatt magasabb, továbbá azoktatási-nevelési és szociális infrastruktúra még kritikusabb, jelentősebb lakásszámcsökkentést javasoltunk. Ennek alapján a területen 240 lakásos lakóépület valamint 146szobás kollégiumépület építése valósulhat meg. A fejlesztő e terület vonatkozásában is elkészítette a jogszabályban előírt telepítésitanulmánytervet, melyet szintén csatoltunk. A zöld infrastruktúra fejlesztés fontos elemeként a fejlesztő a beruházással érintett ingatlannal határos Szerémi úti közterületen mintegy 1200 m2-es parkosított területet hoz létre.
Az ingatlan Barázda utcai előkertje 5 méter szélességben és a telek teljes hosszában közhasználatra az önkormányzat részére átadásra kerül. Ezen átadott területen járda és felszíniparkoló lesznek kialakítva. Az ingatlan belső kertjében pedig mintegy 1000 m2 nagyságújátszótér kialakítása is megtörténik. Fenti elemeken túlmenően a fejlesztő humáninfrastruktúra fejlesztési hozzájárulásként 120millió Ft-ot az önkormányzat részére megfizet. Az összegre az önkormányzat a kivitelezésimunkák megkezdésekor, az építési napló megnyitásával egyidejűleg válik jogosulttá. Meggyőződésem, hogy az adott körülmények, így az építési szabályzatban lévő magasbeépítési intenzitás ellenére a településrendezési szerződésben rögzített elemek megfelelően ellensúlyozzák a megvalósuló beruházás következményeit, ezért mindkét terület esetébenelfogadásra javaslom a Képviselő-testületnek a telepítési tanulmánytervet, továbbá a településrendezési szerződést is.
Budapest, 2022. augusztus 12.
Erhardt Attila
Szerkesztői lábjegyzet ehhez a ponthoz:
Nem lenne rossz azt is olvasni, hogy a 120 millió FT pontosan milyen humán infrastruktúra fejlesztésére lesz fordítva, az cirka mire elegendő.
Az első területen 19 lakóingatlan csökkentésének megnyerése egy 100 fős kollégiumért cserében, a második esetében 46 lakóingatlan csökkentésének megnyerése egy 146 fős kollégiumért cserében…Őszintén szólva én ebben nem látom, hogy az adott környezet terhelése érzékelhetően csökkenne ettől, de ezt mindenki döntse el maga.
Mivel ezt a pontot nem lenne jó kimagozva leírni, ezért délután ide befogom emelni a komplett videofelvételt, hogy bárki megnézhesse kik és hogyan érveltek ebben a pontban.
Újabb sokakat érintő napirendi pont: Parkolásüzemeltetéssel kapcsolatos döntések meghozatala
Íme a beadvány:
“Tisztelt Képviselő-testület!
I.Rendelet módosítás Budapest Főváros Önkormányzatának 30/2010. (VI.4.) rendelete szabályozza (a továbbiakban: Főv. rendelet) a Budapest főváros közigazgatási területén a járművel várakozásrendjének egységes kialakítását, a várakozás díját és az üzemképtelen járművek tárolásának rendjét.
E Főv. rendelet 2022. szeptember 5-ei hatállyal a Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének 21/2022. (VII. 7.) önkormányzati rendeletével módosításra került. Arendeletmódosítás indokolása értelmében a várakozási övezetek egységesítése érdekébenszükségessé vált a Főv. rendelet átfogó módosítása. A Főv. rendelet módosítása révén azüzemidők, a várakozási díjak és a maximális várakozási időtartamok egyszerűbbek és átláthatóbbak lesznek a felhasználók számára, mivel azonos kategóriájú várakozási övezetekesetén azonosak lesznek a feltételek.
A Főv. rendelet értelmében Budapest főváros egész területén négy várakozási övezet kerül kialakításra az alábbiak szerint:
Típus Üzemidő Várakozási díj Időtartam „A” várakozási övezet 8.00 – 22.00 600 Ft/óra 3 óra „B” várakozási övezet 8.00 – 20.00 450 Ft/óra 3 óra „C” várakozási övezet 8.00 – 18.00 300 Ft/óra 3 óra „D” várakozási övezet 8.00 – 18.00 200 Ft/óra nincs
Újbuda Önkormányzata közigazgatási területén a járművel várakozás rendjének egységeskialakításáról és a várakozás díjáról szóló szabályokat a 26/2010. (IX.21.) XI.ÖK rendelet tartalmazza. A Fővárosi Közgyűlés 21/2022. (VII.7.) önkormányzati rendelete megalkotásának következtében a kerületi parkolási rendelet felülvizsgálata és módosítása is szükségessé vált.
A fentiekben megjelölt várakozási övezetek közül 3 db („B”, „C” és „D” várakozásiövezetek) található meg Újbuda Önkormányzata közigazgatási területén. Jelen előterjesztéssel előkészített rendeletmódosítási javaslatban a várakozási övezet fogalma az értelmezőrendelkezések között kerül pontosításra, a várakozási övezetek lehatárolásai kerülnek módosításra összhangban a Főv. rendelettel, így az ehhez kapcsolódó korábbi mellékletek helyébe új mellékletek lépnek vagy törlésre kerülnek.
A rendeletmódosítási javaslat a fentieken túl a hatékony és zökkenőmentes ügykezelésérdekében a következőket tartalmazza. A gyermekszállítás bölcsődébe, óvodába, valamint iskolába várakozási hozzájárulás kiadása esetén az engedély területi érvényessége nem azintézmény ingatlanhatárától légvonalban számított 300 méteres távolságon belül kerül meghatározásra, hanem a pontos területi érvényességet a hozzájáruláson kell feltüntetni, annak érdekében, hogy a kérelmezők egyszerűbben tudják értelmezni mely utcákban tudnak díjfizetés nélkül várakozni. Tekintettel arra, hogy a kerületben 2022. és 2023. évben is bővül a tényleges parkolásidíjszedés, ezért arra kívánjuk ösztönözni a várakozási hozzájárulás iránti kérelmeket benyújtókérelmezőket, hogy az erre a célra kialakított elektronikus felületen nyújtsák be a kérelmet, így a 2000 Ft eljárási díj ez esetben nem kerül felszámításra.
Az egyes várakozási hozzájárulások kibocsátási feltételeinek pontosítása is szükségessé vált, annak érdekében, hogy azon jogi személyeknek az adatait is lehessen kezelni, amelyek nem rendelkeznek cégjegyzékszámmal (pl. egyesület, alapítvány, ügyvédi iroda), így az adószám kerül a rendeletben meghatározás a cégjegyzékszám helyett.
A 2022. május 26-i Képviselő-testületi ülésen elfogadott, 21/2022. (V. 30.) XI.ÖK számú, a Parkolási rendeletet módosító rendelettel 2022. október 15-én lép hatályba a várakozásiövezetek zónákra történő területi felosztása, valamint a speciális várakozási hozzájárulás. E hozzájárulás típus kerülne kiegészítésre „a mindenkori díjfizető övezet területén működőegészségügyi intézmény vagy köznevelési intézmény tulajdonában vagy üzemeltetésében lévőgépjárművekre, vagy ezen szervezetek vezetőjének támogató javaslata esetén e szervezeteknél jogviszonyban lévő személyek által használt gépjárművekre”.
II.Előzetes kötelezettségvállalás
Az Önkormányzatunk Képviselő-testülete a Parkolási koncepció jóváhagyásával támogatta, hogy a korábban, a várakozási övezet részeként bevont területeken a tényleges parkolásidíjszedés bevezetése megkezdődjön. A beruházás volumene indokolttá tette, hogy a kialakítástöbb ütemben történjen meg.
Tekintettel arra, hogy a járványügyi intézkedések miatt az új parkolási övezetek bevonása nem kezdődhetett meg, így az övezetek kialakításának ütemezését is újra kellett tervezni.
2022. III. negyedévében a tényleges parkolási díjszedés bevezetésre került Szentimreváros ésInfopark városrészekben, valamint az Egry József és Bertalan Lajos utcákban.
2022. IV. negyedévben Őrmező (Balatoni út – Boldizsár utca – Zelk Zoltán utca – Neszmélyiút által határolt terület), valamint Kelenföld (Etele tér – Vahot utca – Tétényi út – Kocsis utca– Fehérvári út – Bikszádi utca utca – Hadak útja által határolt terület) városrészek bevonása kezdődik meg.
2022. IV. negyedévben továbbá sor kerül a fővárosi tulajdonú utakon is a díjszedésbevezetésére, amelynek alapja a Fővárosi Önkormányzat és Újbuda Önkormányzata között a parkolásüzemeltetési közfeladatok ellátására 2018. évben létrejött Együttműködési Megállapodás. Az érintett területek a következők: Villányi út, Karolina út, Bocskai Nincs javaslat utca, Budaörsi út (Hegyalja út és Balatoni út között), Fehérvári út (MóriczZsigmond körtér – Andor utca), Etele tér.A XI. kerületi díjfizető övezetek bővítését Önkormányzatunk kezdeményezésére a Fővárosi Közgyűlés 2018. május 30-i ülésén hagyta jóvá. Ennek értelmében lehetőség van a fentebbemlített területek mellett továbbá Kelenföldön az Andor utcáig, valamint Őrmezőn a MikesKelemen utcáig bevezetni a díjszedést. Az agglomerációból érkező járművek által okozottparkolási nehézségek ezt indokolttá is teszik.
Annak érdekében, hogy a fentiekben meghatározott bővítés 2023. évben megvalósulhasson ésa közbeszerzés során kedvezőbb ajánlatok érkezhessenek be, így a 123/2022. (V. 26.) XI.ÖK határozattal elfogadott előzetes kötelezettségvállalás módosítása válik szükségessé. A hivatkozott terület lefedése további 110 db parkolójegy automata kihelyezésével lehetséges.
Ehhez a jelenlegi előzetes kötelezettségvállalás terhére 30 db automatát tudunk megrendelni, a fennmaradó 80 darab automata beszerzése érdekében az előzetes kötelezettségvállalásösszegét további 243 millió forinttal szükséges megemelni.
III. Budapest Főváros Önkormányzatával megkötött Együttműködési megállapodás módosítása
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvény (atovábbiakban: Mötv.) 23. § (5) bekezdés 3. pontja szerint a parkolás-üzemeltetés ellátása a kerületi önkormányzatok feladata, míg az Mötv. 23. § (4) bekezdés 10. pontja értelmében a Fővárosi Önkormányzat feladata a helyi közösségi közlekedés biztosítása és működtetése, valamint a főváros területén a parkolás feltételrendszerének kialakítása.
Az Mötv. fentiekben hivatkozott rendelkezései értelmében a Fővárosi Önkormányzat a Fővárosban parkolás-üzemeltetési feladatot nem láthat el. Ezért a Fővárosi Önkormányzattulajdonában lévő közúti várakozóhelyek üzemeltetését a Kerületi Önkormányzat látja el, amelynek kereteit a két önkormányzat között 2018. évben létrejött Együttműködési Megállapodás (továbbiakban: Megállapodás) határozza meg.
Tekintettel arra, hogy a Parkolási Koncepciónak megfelelően elkezdődött az új területek bevonása a díjfizető övezetekbe, ezért szükséges a Felek között létrejött Megállapodásmódosítása. Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata a 1286/2021. (X.21.) XI.ÖK határozattal az Együttműködési megállapodás módosításához hozzájárulását megadta, a határozat végrehajtásának a határideje azonban 2022. január 31-én lejárt, a szerződéskötés a Fővárosi Közgyűlés döntése hiányában nem ment végbe.
A 2021. évi október hónapban elfogadásra került megállapodás-tervezethez képest a jelenelőterjesztéssel érintett módosítás az alábbi változtatásokat tartalmazza:
a beruházás megvalósításának dátuma: 2023. január 1-je utáni időpont,
a Fehérvári út a Sárbogárdi úttól az Andor utcáig rögzítésre került a megállapodásba, így 3 db helyett, összesen 9 db automata lesz telepítve,
az előbbiekre tekintettel a megállapodás táblázatainak a módosítása is szükséges.
Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlése az 537/2022. (06.29.) számú határozatávaljóváhagyta a Parkolás üzemeltetési és beruházási feladatok ellátásáról szóló Együttműködésimegállapodás módosításának megkötését, melyet Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testületének is jóvá kell hagynia, a korábbi 1286/2021. (X.21.)XI.ÖK határozat hatályon kívül helyezése mellett. Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztést megtárgyalni és a határozatijavaslatokat, valamint a rendeletmódosítást elfogadni szíveskedjen.
Budapest, 2022. augusztus 16.
Hintsch György”
Hintsch Úr hozzáfűzi, hogy ebben a beadványban semmilen emelésről nem döntenek, nem erről szól.
Csernus úr felhívja a figyelmet, hogy a Fővárossal kötött együttműködés alapján jelentősen drágul kerületünkben a parkolási díj.
A testület elfogadta a beadványt.
A következő érdekes napirendi pont a helyi népszavazás érvényességi küszöbének a csökkentéséről fog szólni hamarosan.
Íme a beadvány:
“Tisztelt Képviselő-testület!
Az elmúlt években Újbudán virágzásnak indult a civil társadalom. Számos a közvetlenkörnyezete védelméért szerveződő és cselekvő csoport, helyi Nincs javaslat lakóközösség működik már a kerületben.
Ezek a közösségek képesek megszervezni magukat, világosan megfogalmazni és képviselni saját érdekeiket, ezért fontos támaszai a választott döntéshozóknak abban, hogy valóban alapos, az érintettek különféle szempontjait összehangolni képes válaszokat tudjanak találni a felmerülő kérdésekre.
Annak érdekében, hogy e csoportok könnyebben tudjanak helyi népszavazást kezdeményezni egy-egy számukra fontos kérdésben, javaslom, hogy csökkentsük le a szavazásra jogosult lakosság 15 százalékára a helyi népszavazás kezdeményezéséhezszükséges aláírások mennyiségét és ennek megfelelően módosítsuk Budapest Főváros XI.Kerület Újbuda Önkormányzata Képviselő-testülete 2/2015. (I. 28.) önkormányzatirendeletét. Kérem a tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztést szíveskedjen megtárgyalni és rendelet módosítását támogatni.
Budapest, 2022. augusztus 25.
Erhardt Attila”
Az Úbudai Civilek Tanácsa nevében szót kért részemre Kreitler-Sas Máté, amit megkaptam és kértem, hogy az eredeti 10%-os határt szavazza meg a testület.
Íme az 5 perces hozzászólásom, sajnos volt aki még annyira sem tisztelte meg a Civileket, hogy végig hallgassa az kérést és az érveimet, hanem közben felállt és elhagyta a termet. Azt persze nem értem, ha valakit ennyire nem érdekel a civilek véleménye, kérése, akkor minek nyomta meg az igen gombot, hogy szót kaphassak. Persze értem, ha nemet mond az látványos, ha viszont közben elhagyom a termet, az lehet sutyiban marad. Most nem így történt.
A felvétel úgy indul, hogy Kreitler-Sas Máté saját időkerete terhére szót kér nekem és ennek megadásáról szavaznak a képviselők, utána érkezem én és mondom el a civil társadalom nevében a véleményemet. A kamerám külső mikrofonját magammal vittem a felszólaláshoz, így teljesen tisztán érthető minden egyes mondatom.
A képviselő testület Junghausz Rajmund beadványát – miszerint 15% helyett 10%-na hozzák meg az érvényességi határt – elutasította. Erhardt Attila eredeti beadványát , amely 15%-ra csökkenti az érvényességi küszöböt helyi népszavazás kezdeményezése esetében a képviselő testület egyhangúlag elfogadta.
Így nézett ki Junghausz úr beadványa, ami elutasításra került:
Tisztelt Polgármester Úr!
Ezúton adom be módosító javaslatomat a 2022 szeptember 2-án tartandó testületi ülés 19. napirendjéhez.
A helyi népszavazás kezdeményezéséhez szükséges választópolgárok számának meghatározásáról szóló rendelet módosításához a következő módosító javaslattal élek.
1. §A helyi népszavazás kezdeményezéséhez szükséges választópolgárok számának meghatározásáról szóló 2/2015. (I. 28.) önkormányzati rendelet 1. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:„(1) Helyi népszavazást a kerület választópolgárai legalább tíz százalékának megfelelő számú választópolgár kezdeményezhet.
Bízva a javaslatom befogadásában,
tisztelettel.
Junghausz Rajmund
önkormányzati képviselő
A civilek természetesen örülnek a 25%-ról 15%-ra csökkentésnek, de ahogy a hozzászólásomban is jeleztem, csak bizalom és bátorság kérdése lett volna, hogy az eredeti 10%-ot fogadja el a testület, de mint általában győzött a politikai alku.
Ennyi történt a mai testületi ülésen, ahogy ígértem a még befűzendő videós anyagokat 2-3 órán belül elérhetővé teszem itt.