AZ előválasztást követően pontosan az történt, ami várható volt, amint tétje lett az összefogásnak csapatjáték helyett egyéni cselezgetés következik…
12 min read
A Miniszterelnök jelölti előválasztás sikeresen megmutatta, hogy mekkora az eltérés gondolkodásban és stílusban az összefogáson belül, vagy leegyszerűsítve minden ami eddig történt egy hatalomért folyó küzdelem színjátéka volt az összefogáson belüli hatalom, irányítószerep megszerzése érdekében.
Vajon tényleg egy hatalmas összeesküvés indult Dobrev Klára ellen az ellenzéki összefogásin belül, vagy épp Dobrev Klára az, aki ügyesen lavírozva egy előre megírt forgatókönyv szerint nyeli be a pártokat és jelölteket oly módon, hogy ügyesen egymásnak ugrasztja őket ? Természetesen az adott pártok aktivistái, támogató, hívői és vazallusai eztérthető okból eltérő módon látják és minden egyes párt “katona” a maga oldalát tekinti ártatlan báránynak és egyben nemzeti hősnek, valamint a legfontosabb, hogy Orbán Viktor egyetlen, reálisan győzelemre esélyes kihívójának.
De vajon kinél van a szent Grál, hol lehet az igazság, ki állathatja jogosan, hogy az ország szavazó polgárainak, de minimum a kormányra szavazókon kívüli állampolgároknak a legitim, többséget képviselni képes, az ország teljes lakosságát a jövőben összefogni akaró és tudó pártja vagy pártszövetsége ? azt gondolom, erre a helyes választ csak mindkét oldaltól független, reálisan gondolkodó emberek adhatják meg, ezekből a legtöbb pedig a valódi Civilek között található.
Nézzük a tényeket:
- Valóban Dobrev Klára kapta a legtöbb szavazatot az első miniszterelnök jelölti előválasztáson, igaz meg sem közelítve az egyes politikai elemzők által belengetett 50% feletti eredményt.
- Az is tény viszont, hogy a második és harmadik helyen végzettekre leadott szavaztok száma összesen jelentősen több, mint ahányan Dobrev Klárára szavaztak., sőt a második és harmadik együtt már valóban igen csak megközelíti az 50%-ot…
Dobrev Klára: 214 319 szavazat (34,76%)
Karácsony Gergely: 168 396 szavazat (27,31%)
Márki-Zay Péter: 125 944 szavazat (20,43%)
Jakab Péter: 86 909 szavazat (14,10%)
Fekete-Győr András: 20 944 szavazat (3,40%)
- Tény, hogy az előválasztási etikai kódex, illetve semmilyen más megállapodás nem tiltja, hogy jelöltek, indulók visszalépjenek és ezt követően egy addigi vetélytársat támogassanak, így ha akár Márki-Zay Péter, akár Karácsony Gergely visszalépni a második forduló előtt és támogatóit arra kérné, hogy a másik jelöltet támogasság, ne Dobrev Klárát az minden szabály betartása mellett történne és nem sértene semmilyen elvet vagy megállapodást. Megjegyzem a választókörzetekben nem kevés ilyen visszalépés történt az előválasztást megelőzően, és gyanítom történne utána is, ha lett volna második forduló. Sőt maga az egész előválasztás előzetes ígéretekkel ellentétben végül politikai alkuk sokasága után alakította ki az induló jelölteket. Tehát azt mondani, hogy a két jelölt bármelyikének visszalépése és/ a másik fél támogatása ezt követően Dobrev Klára helyett vagy ellen megszegné az ellenzéki összefogáson belüli előzetes megállapodást, az merő hazugság, és csak azok próbálnak ilyen indok mögé bújni, akik fenti számok alapján úgy gondolják egy visszalépés után már nem nyerne Dobrev Klára. Ráadásul ez azt mutatja, hogy a gondolkodásmód nem konzekvens, azaz egy sajátos demokrácia elmélet lehet a fejekben, hiszen a képviselőjelölteknél ugyanezeket a személyeket egy percig sem zavarta a rengeteg politikai alku és a visszalépések számtalan esete.
- Tény az is, hogy a 2022-es választásnál a jelenlegi kormány megdöntéséhez az ellenzéki összefogásnak nagyon nagy szüksége lenne azoknak az embereknek, vagy legalább egy résznek a támogatására, akiket tévesen “bizonytalanoknak” neveznek mindkét oldalon, hiszen ők a szavazásra jogosultak 40%-a. És az is tény, hogy ezeket az embereket kizárólag a hitelesség visszaállításával lehet szavazásra bírni, márpedig ezt Márki-Zay Péter tudja egyenlőre a leginkább szavatolni, mert egyedül Ő hangsúlyozta, hogy nem lehet csak a Fidesz házatáján számonkérni, ezt bizony minden egyes párton belül el kell végezni. És Ő mondta ki a leghatározottabban azt is, hogy a rendszerváltáshoz generációs váltás is kell, így egy olyan párt, mint a DK, vagy egy olyan szövetség, amiben a DK-é lenne a főszerep, az irányítás, az csak kormányváltást jelentene, de rendszerváltást nem, gyakorlatilag csak szereplők változnának, de más nem igen.
- Tény az is, hogy Karácsony Gergely személye s Budapesten belül elég megosztó a közlekedés politikája miatt, amire most nem azt kívánom mondani, hogy jó vagy rossz, csak azt, hogy megosztó, így ha a 2022-es választáson az ellenzékre voksolással egyben Karácsony Gergely miniszterelnöki posztjára is szavazunk, akkor várhatóan sokan vagy nem mennek el szavazni Budapesten, és növelik a fenti 40%-os tábort, vagy akár a Fideszre szavaznak a Budapesten belüli személyes sérelmeik miatt, miközben alapvetően a kormány leváltása mellett lennének.
- Tény az is, hogy bár a Jobbik előválasztáson bukott elnökeként Jakab Péter azt próbálja kommunikálni kifelé, hogy a Jobbik kiáll a második fordulóban amellett, akire a többség szavaz, de mivel élesen támadta közben a második és harmadik egyezkedését, ezért egyértelműen azt sugallja, hogy az első forduló végeredménye valójában mérvadó, és ezen a második sem fog változtatni, kvázi egyértelműen Dobrev Klára mellett voksol úgy is, hogy ezt egyérelműen persze nem mondja ki. De Tény az is, hogy a DK és a Jobbik összebútorozását nagyon sokan elítélték a Jobbikon belül és ennek hangot is adtak, valamit nezek a hangok nagyon felerősödtek, mióta kiderült, hogy nemzet Ludas Matyija valójában csak a mesében tud az élen végezni, a valóságban vesztesként kulloghatott haza. (Ennek okairól egy előző cikkben írtam), Így viszont várhatóan a második fordulóban a Jakab Péterre szavazók szavazatinak egy része el fog veszni, mert a második forduló már érdektelen lesz sokak számára, illetve olyan mély és kibékíthetetlen ellentét van a két párt között, hogy szinte biztosra vehető, hogy nem Dobrev Klárára fog szavazni a Jobbikon belül a többség, ha elmegy a második fordulóra. Megkockáztatom Dobrev Klára azzal járna jobban, ha a Jobbik szavazói érdektelenség miatt otthon maradnának. A Momentum pedig be is jelentette, hogy a támogatóit Márki-Zay Péter támogatására kéri. A Momentum elnöke ugyan siralmas eredményt ért le, és ez akár még elnöki posztjába is kerülhet, de nagy butaság lenne azt gondolni, hogy Momentum támogatói a második körben 3,4 %-ot fognak érni, hiszen az egyéni jelöltjei nagyon jól szerepeltek a pártnak, és több helyen épp a DK-s jelöltet verték meg. Fekete-Győr András azárt szerepelt ilyen rosszul, mert még a Momentum szavazói, aktivistái körében is megosztó személyiség a felelőtlen nyilatkozataival, illetve messze nem nevezhető annyira zöld politikusnak, mint Karácsony Gergely, így vélhetően az egyéni jelöltként Momentumos szavazók közül nem kevesen Karácsony Gergely mellett szavaztak. Kérdés, ha a Momentum vezetése, most Márki-Zay Pétert támogatja, akkor a Momentum kedvelői , támogató elmennek-e a szavazásra a második körben, vagy számukra ez már érdektelen, és ha igen akkor Márki-Zay vagy Karácsony, mert az szinte biztos, hogy az eddigi Momentum és DK ellentétek miatt Dobrev Klárára nem fognak szavazni. Összességében ezért azt gondolom a második körben több új szavazatot tudna begyűjteni Márki-Zay Péter, mint Karácsony Gergely és ez elegendő lehet Dobrev Klára legyőzéséhez.
- És bármennyire is furán hangzik, a második kör végeredményét legjobban a Fideszre szavazók dönthetik el, ha követik az eddigi ki nem mondott, de sugallt álláspontot a fidesz részéről, hogy a 2022-es választáson a Fidesznek a DK jelöltek a legszimpatikusabbak, kvázi leggyengébbek, mert velük szemben a legnagyobb az elutasítottság. Így a Fidesz tábor akár nagy számban mehet el szavazni Dobrev Klárára a második fordulóban. Megkockáztatom azt a kijelentést, hogy a második fordulóban résztvevő szavazók száma meghaladja az első fordulóban résztvevők számát, különösen, ha nagy mértékben, akkor egyértelműen a Fidesz támogatói léptek be a szavazásba. Ha ez nem történne meg, akkor meglátásom szerint a jelenlegi harmadiknak lesz a legnagyobb esélye, hogy végül a második fordulóban az első helyen végezzen.
- Tény az is, hogy Márki-Zay és Karácsony a visszalépés elmulasztásával egy laza és könnyű győzelem lehetőségét dobta el magától, csak hát itt mindenki papként beszél a szerepéről az ellenzéki összefogáson belül és a jövő tekintetében is, de valójában igen csak számolgató és számítgató üzletemberként cselekszik, azaz mondjanak bármit is, itt mindegyik szereplő egyformán hatalomra éhes, és esze ágában sincs győzelem esetén a demokrácia szabályait betartva kiporciózni a hatalmat az összefogáson belül hat egyenlő részre. Ezt a jelenlegi ellenzéki többségű önkormányzatoknál már megfigyelhettük, maradva hazai pályán, csak nézzük meg Újbudán, hogyan működik a városvezetés ennek tükrében. A nagyobb támogatottságú pártok pont úgy elnyomják a kisebbeket a szövetségen belül, mint ahogy a 2/3-os Fidesz elnyomja az ellenzéket a Parlamanten belül.
- Ki ne hagyjuk Jakab Péter látszatában demokrácia lovagja megnyilvánulását sem. Jakab Péter egyszerűen nem tehet mást, nem maradt más lehetősége, mint az eddigi szövetségest, a DK-t támogatni, még akkor is, ha ez egyértelműen pozíció vesztést jelent a pártnak, mert enélkül viszont a Jobbik vezetése, politikai és kormányzati szerepre törekvő személyei kerülnek partvonalon kívül. Ha akár Márki-Zay, akár Karácsony Gergely nyeri az előválasztás második fordulóját, akkor neki semmilyen kormányzati szerepkört nem fognak ajánlani, nem véletlenül nem is hangzott el ilyen, így érthető, hogy utolsó erejével is a magyar Ludas Matyi Klón Dobrev Klárát és a DK-t fogja támogatni, persze óvatos kinyilatkoztatások mellett, azaz kiállnak a leendő győztes mellett. Na jó, de egy vesztes mi mást tudna tenni. Viszont tény, hogy ezzel Jakab Péter a Jobbik egységét veszélyezteti, ami amúgy is megosztott volt már azóta, hogy a Jobbik beszállt a DK mókuskerekébe.
Összeségében tehát a miniszterelnök jelölti előválasztás második fordulója óriási talány, és még a pártok vezetése sem tudja, hogy a tagsága majd mit fogad meg az ajánlásaiból. Viszont ami igazán vicces, hogy eddigi gyakorlat szerint a Köztársasági elnök a legtöbb szavazatot elért pártot kéri fel kormány alakításra, így majd Ő tehet javaslatot Miniszterelnök személyére, amit pedig majd a Parlamentnek kell megszavazni. Na ezért sokkal fontosabb az egyéni jelöltek és majd a listán bejutottak száma, mert maximum erkölcsi értelemben kötelezné a legtöbb képviselővel rendelkező párt esetében, ha az nem a Fidesz, hogy betartsa az előválasztás eredményét, márpedig politikusaink erkölcseivel maximálisan tisztában vagyunk, ahogy azzal is, hogy indokok gyártásában világbajnokok, ha meg kell magyarázni miért történik valami máskét, mit amire ígéretet tettek. Csak hogy egy példát említsek, “A” párt majd megtalálja, hogy “B” párt, akinek a miniszterelnök jelöltje nyert, hol, miben, mikor és mennyiben sértette meg az etikai kódexet, vagy csak az előzetes leírt vagy le nem írt megállapodásokat, így meg lesz a jogalap, hogy felrúgja a megállapodást a Miniszterelnök személyének kérdésében. Tehát ne vegye senki biztosnak, hogy az lesz a Miniszterelnök kormány váltás esetén, aki a második fordulót megnyeri. Sőt még azt se vegye biztosra neki, hogy az a párt kap kormány alakításra megbízást, aki a legtöbb képviselővel bír majd a Parlamentben, hiszen az csak szokásjog, hogy a Köztársasági elnök eszerint kér fel, nincs ez kőbe vésve. Ha bejelenti az ellenzéki összefogás pártjaiból 2-3, hogy összefog és így már nagyobb létszámmal bír a parlamentben mint a győztes, akkor a stabil működés érdekében ezt a tömörülést is felkérheti a Köztársasági elnök, sőt ha bejut a Parlementbe új pár, és az hajlandó a Fidesszel közösen kormányozni, vagy az ellenzéki összefogás pártjaiból az egyik kiválik és hajlandó a Fidesszel kormányozni, és így többségbe kerülni, akkor Ők is megkaphatják a felhatalmazást. Szóval lesz itt még rengeteg politikai alku és játszma, fenyegetőzések és zsarolások, média acsarkodás az ellenzéki összefogáson belül is a választásokig és utána is. És végül kormányváltás esetén is Fidesz delegáltak vannak ott, ahol az ország költségvetését beterjeszteni vagy elutasítani kell a parlament elé, érvényes költségvetés hiányában pedig az ország megáll, a köztárssági elnök pedig ilyenkor feloszlatja a Parleamentet és új választást ír ki.
Sok tehát a megválaszolatlan kérdés a 2022 tavaszi választásig, és láthatóan addig az ellenzék is rendesen próbára teszi az összefogás tényét vagy illúzióját, és ez csak növeli a “bizonytalanok” számát, akik már jelenleg is annyian vannak, hogy nélkülük aligha lehet választást nyerni.